Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Tenisti by uvítali viac krvných testov

Sportnet|Publikované 18. jan 2013 o 18:43

Tenisti Roger Federer, Andy Murray aj ďalší volajú po zvýšení dopingových kontrol.

Vo chvíli, keď bývalý cyklista Lance Armstrong pred miliónmi priznal v televízii užívanie nedovolených podporných prostriedkov, ozývajú sa hlasy aj v tenise, volajúce po zvýšení počtu skúšok a kontrol, a to najmä krvných testov.

Šéf antidopingového programu Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) Stuart Miller priznal, že ITF síce robí všetko preto, aby bol tenis čistý, ale zatiaľ nemá dôkladný a hlboko prepracovaný systém kontroly ako cyklistika.

Chýbajú krvné testy

Taký program je podľa neho aj veľmi nákladný. Lenže napríklad v roku 2011 minula ITF len 1,3 milióna dolárov na testy, čo je skoro iba polovica, čo vezmú v Melbourne víťazi dvojhry. Chýbajú najmä krvné testy.

Roku 2011 vykonala ITF 2150 skúšok, ale len 31 z nich boli krvné. Chýbajú aj skúšky mimo veľkých turnajov a predovšetkým v súkromí medzi súťažami.

Kým cyklistika urobila roku 2011 v priemere na jednotlivca 9 skúšok, tenis len tri či štyri. V spomenutej sezóne preverili 642 hráčov, ale iba 132 z nich mimo turnajov.

Švajčiar Roger Federer tvrdí, že nič nenamieta proti krvným testom a neprekáža mu, keby ich bolo viac.

Američanka Serena Williamsová, ktorá po zraneniach a dlhých mesiacoch bez tenisu v pokročilejšom veku zázračne ožila a valcuje ako za mlada, nemala v rokoch 2010-2011 žiadny krvný test, hoci vyhrala Australian Open i Wimbledon.

Škót Andy Murray priam volá po zvýšení kontrol a hovorí, že odhalenie v prípade Armstronga je šokujúce, a nerád by sa dožil nejakých hrozných prekvapení v tenise: „Našťastie tenis nemá taký imidž ako cyklistika, ale nemáme ani toľko kontrol. Zišli by sa najmä v decembri, v príprave na Austráliu, pred novou sezónou,“ povedal zverenec Ivana Lendla.

O tri aj pol milióna menej

„Verím, že v tejto sezóne 2013 ich bude viac,“ sľúbil Miller v Melbourne. V porovnaní s bohatým tenisom minula cyklistická únia na dopingové kontroly 4,7 milióna dolárov za rok, teda o tri a pol milióna viac, pravda, povesť cyklistiky a odhalené prípady si to vyžiadali.

Exemplárne a škandalózne odhalenia u hviezd v tenise by tento šport určite značne poškodili, ale je načase konať, lebo tak ako nelegálne stávkovanie, aj doping je metlou športu a radšej prípady odhaliť, potrestať a šport očistiť, ako žiť s podozreniami a nedôverou.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články