Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Tenistami roka Hrbatý a Hantuchová

Sportnet|Publikované 16. dec 2004 o 00:00

Tenistami roka 2004 na Slovensku sa v hlavných kategóriách mužov a žien stali Dominik Hrbatý a Daniela Hantuchová. Pre Hrbatého je to už štvrté

víťazstvo (predtým 2000

Aj v tomto roku bolo základných kritériom pri určovaní víťazov rebríčkové postavenie na konci sezóny. "O najlepších rozhodol výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu na odporúčanie trénerskej rady. V tomto roku dostali víťazi novú trofej, ktorá je na rozdiel od tej predchádzajúcej už produktom práce slovenských sklárov," uviedol medzinárodný sekretár STZ Ľubomír Páleník. Zatiaľ čo o Hrbatého prvenstve v roku, ktorý ukončil na osobnom maxime - 14. pozícii rebríčka ATP Entry pre nasadzovanie, nebolo pochýb, Hantuchová vyhrala napriek tomu, že v roku 2004 nevyhrala žiadny turnaj, nezaznamenala výraznejší výkonnostný vzostup, skôr stagnáciu. Dlhodobo najlepšia Slovenka v počítačovom poradí WTA Tour ukončila tento kalendárny rok na 31. priečke, čo je o 12 miest horšie umiestnenie ako vlani. Druhou najvyššie postavenou Slovenkou v koncoročnom rebríčku je víťazka turnaja WTA v Quebecu vo dvojhre Martina Suchá, ktorej patrí 57. miesto. Dvadsaťjedenročná Hantuchová sa v roku 2004 prebojovala do finále dvojhry na turnaji WTA na tráve v anglickom Eastbourne. K málu výsledkových pozitív hráčky, ktorá už bola aj piata na svete, patria aj dve štvrťfinálové účasti v New Havene a Tokiu. Na grandslamových turnajoch sa vo dvojhre dostala dvakrát do 3. kola (Wimbledon, US Open), na Roland Garros v Paríži sa po boku Austrálčana Todda Woodbridgea prebojovala do semifinále mixu. Mužský víťaz Hrbatý vyhral v roku 2004 tri turnaje na okruhu ATP, keď triumfoval v Aucklande, Adelaide a Marseille. K tomu pridal finále na ďalšom podujatí ATP v Casablanke, semifinále na miliónovom turnaji v Moskve ako aj finále na challengeri Tatra banka Open v Bratislave. Na grandslamových turnajoch sa dostal najďalej na US Open - do štvrťfinále. Okrem toho sa výrazne podieľal na návrate slovenského tímu do svetovej skupiny Davisovho pohára.

Laureáti ankety Tenista roka 2004 - muži - Dominik Hrbatý (nominované trio - Dominik Hrbatý, Karol Kučera, Karol Beck), ženy - Daniela Hantuchová (Daniela Hantuchová, Martina Suchá, Ľubomíra Kurhajcová), juniori - Kamil Čapkovič (Kamil Čapkovič, Lukáš Lacko, Pavol Červenák), juniorky - Jarmila Gajdošová (Jarmila Gajdošová, Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková), tím - daviscupové družstvo - Hrbatý, Kučera, Beck, Mertiňák, kapitán: Miloslav Mečíř, (daviscupové družstvo, fedcupové družstvo a družstvo pre Hopmanov pohár), juniorský tím - družstvo dievčat do 14 rokov - Klaudia Boczová, Kristína Kučová, Martina Balogová, Lenka Juríková, Zuzana Zlochová, kapitán: Milan Sokol (družstvo dievčat do 14 rokov, družstvo chlapcov do 18 rokov pre Galeov pohár, družstvo dievčat do 18 rokov pre Soisbalut Cup).

Najlepší tenista-vozíčkár - Jozef Felix.

Súvisiace články