Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Tenista Karol Beck naďalej tvrdí, že nedopoval

Sportnet|Publikované 14. feb 2006 o 23:00

BRATISLAVA - Tenista Karol Beck včera v Bratislave obhajoval svoju nevinu v kauze pozitívneho testu na clenbuterol zo septembra minulého roka, za ktorý dostal od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) najvyšší, dvojročný dištanc. Tvrdil, že netuší, ...

Karol Beck. FOTO - SITA

BRATISLAVA - Tenista Karol Beck včera v Bratislave obhajoval svoju nevinu v kauze pozitívneho testu na clenbuterol zo septembra minulého roka, za ktorý dostal od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) najvyšší, dvojročný dištanc. Tvrdil, že netuší, ako sa zakázaná látka dostala do jeho tela a proti verdiktu sa odvolá.

"Toto nie je dopingová aféra, pretože som v živote nedopoval a ani nebudem. V Davisovom pohári hrám od roku 2003 zadarmo. Všetky moje prémie z tejto súťaže idú pre tenisový zväz na rozvoj mládeže. Veľakrát som bol na dopingových testoch a ani raz som nebol pozitívny. Ešte tri týždne pred septembrovým zápasom s Argentínou som bol na US Open testovaný negatívne. Vedel som o dopingových kontrolách na takom podujatí, akým je Davis Cup. Nemal som dôvod niečo vedome užívať, bez podporných látok som sa dostal z nuly až na 36. miesto v rebríčku. Bolo by to hlúpe," povedal Beck.

Ešte v decembri podal 23-ročný Zvolenčan trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, pretože je presvedčený, že mu látku niekto podstrčil. Na otázku, prečo informuje verejnosť až po zverejnení výšky trestu od ITF, Beck povedal: "Veril som, že som nevinný a že sa dokážem pred nezávislým tribunálom medzinárodnej federácie obhájiť. Zároveň som nechcel ublížiť tímu pred finále Davisovho pohára." Tenista na januárovom vypočutí v Londýne ponúkol dve verzie, ako sa anabolikum dostalo do jeho tela. Prvou bola možnosť, že mu látku niekto podstrčil, druhou, ktorú však označil za menej pravdepodobnú, že omylom užil mamin liek na astmu.

Beck o svojej pozitívnej vzorke informoval kolegov v daviscupovom tíme ešte pred decembrovým finále s Chorvátskom. Zároveň však usúdil, že verejnosť sa nesmie nič dozvedieť, kým sa celá situácia nevyjasní. Preto zavádzal, že nemá problémy s dopingom a že nemal pozitívnu vzorku. "Teraz to ľutujem. Nie všetky moje vyjadrenia boli správne formulované," povedal.

Náš tenisový zväz podľa jeho prezidenta Tibora Macka stále verí svojmu hráčovi. O pozitívnej vzorke Karola Becka členovia vedenia zväzu vedeli, napriek tomu klamali, že o ničom nevedia. "Boli sme presvedčení o jeho nevine a o tom, že sa obháji. Informovať sme nemohli, nemali sme podklady o tom, čo sa vlastne stalo," povedal Macko. Prvý raz o pozitívnom teste informoval generálny sekretár Igor Moška minulý týždeň pred odchodom tímu na daviscupové stretnutie do Čile.

V prípade sa angažuje aj tenistov otec. "Týždeň pred finále Davis Cupu som bol na pohovore u riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Radil som sa, čo robiť. Povedal som mu, že chcem podať trestné oznámenie. Pán Pittner mi poradil, aby som chvíľu počkal, ale o tri dni mi zavolal, nech to oznámenie podám. Počas finále som sa stretol s určitými ľuďmi a dal som sa aj objednať viceprezidentovi policajného zboru Spišiakovi. Karolovi mohol clenbuterol zamiešať do jedla alebo pitia niekto aj pred tréningom v hale," tvrdil Karol Beck starší. Dlhodobé zatajovanie pozitívneho testu vysvetľoval otec slovenského reprezentanta: "Keďže vyšetrovanie stále trvá, do poslednej chvíle sme čakali, aby sme páchateľovi nepomohli zahladiť stopy." (sita, tasr)

Na clenbuterol nie je výnimka

"Clenbuterol má nulovú toleranciu, je absolútne zakázaný," prízvukuje generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. Vo včerajšom článku o látke, ktorú zistili slovenskému tenistovi Karolovi Beckovi, sme písali o alternatíve terapeutickej výnimky pre športovca, ktorý trpí astmou či alergiou. Aby nevznikol dojem, že taká možnosť je aj v prípade clenbuterolu, Motyčík pripomína: "Žiadosť o terapeutickú výnimku prichádza do úvahy výhradne pri štyroch látkach zo skupiny beta 2-agonisti, konkrétne formoterolu, salbutamolu, salmeterolu a terbutalinu. Ak športovcovi takúto výnimku na základe diagnózy na respiračné ochorenia udelia, môže lieky s týmito štyrmi látkami užívať, ale výlučne v inhalačnej forme. Všetky ostatné prípravky s obsahom beta 2-agonistov sú zakázané v akejkoľvek forme. Platí to aj o clenbuterole, ktorý má navyše anabolické účinky." (mo)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.