Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Tenisový hlavný rozhodca je v Bratislave už ako starý známy

Sportnet|Publikované 14. júl 2006 o 00:00

Tenisový rozhodca NORBERT PEICK z Nemecka sa v Bratislave už cíti ako starý známy. Na barážový zápas Pohára federácie Slovensko - Thajsko počas tohto víkendu ho Medzinárodná tenisová federácia v Londýne vyslala ako hlavného, na empajri sa budú v jednotli

Norbert Peick v hľadisku Sibamac arény pri včerajšom tréningu tímu Slovenska.

FOTO -AUTOR

Tenisový rozhodca NORBERT PEICK z Nemecka sa v Bratislave už cíti ako starý známy. Na barážový zápas Pohára federácie Slovensko - Thajsko počas tohto víkendu ho Medzinárodná tenisová federácia v Londýne vyslala ako hlavného, na empajri sa budú v jednotlivých dueloch striedať jeho krajanka Eva Asderakiová a Tunisan Adel Aref. Včera napoludnie medzi tréningom thajského a slovenského tímu si 47-ročný rozhodca z Mníchova zobral pásmový meter a v Sibamac aréne premeral hodnoty dvorca s tvrdým povrchom Premier. Všetko sedelo na milimetre, a tak si spokojný našiel čas na rozhovor.

Spomeniete si koľko ráz ste pôsobili v Bratislave ako hlavný rozhodca?

"Tuším štyrikrát. Tri razy som bol na zápasoch Davis Cupu a Pohára federácie, keď sa ešte hralo v hale Incheby v Petržalke. A naposledy som na jeseň 2003 viedol daviscupový zápas Slovensko - USA, to sa práve otváralo Národné tenisov centrum. Teraz ho vidím v plnej paráde, skompletizované aj so zariadeniami služieb."

Na čo ste sa zameriavali pri kontrole pripravenosti dvorca v Sibamac aréne?

"Aby rozmery zodpovedali predpisom aj v priestore za základnou čiarou, či na bokoch pri ohrádkach. Pre zaujímavosť, sieť je v strede dvorca vysoká 91,4 centimetra a na bokoch 107 centimetrov. Meral som taktiež osvetlenie a dvetisíc luxov predstavuje výbornú hodnotu pre hráčky, divákov, televíziu či fotografov."

Tenistky trénujú pri zatvorenej streche. Nedá sa potom v zápase otvoriť, ak by bolo príliš teplo a dusno v hale?

"Nie. V propozíciách pred zápasom je napísané, že sa bude hrať v halových podmienkach pri zatvorenej streche. Klimatizácia v hale funguje, a tak nepredpokladám žiadne zmeny oproti predpokladom."

Vo funkcii rozhodcu pracujete v Medzinárodnej tenisovej federácii ITF od roku 1997 na plný úväzok. Ako ste sa dostali k tejto profesii?

"Hral som tenis na klubovej úrovni a po skončení kariéry som si urobil rozhodcovskú licenciu. Som veľmi šťastný, že som sa dostal na takú vysokú úroveň. Baví ma to. Rozhodujem zápasy Davis Cupu, Pohára federácie, grandslamové turnaje, bol som na olympijských hrách v Sydney 2000 aj o štyri roky neskoršie v Aténach. Dva razy som viedol finále Davis Cupu a raz v Pohári federácie - práve pri triumfe slovenských tenistiek so Španielskom na Kanárskych ostrovoch v roku 2002."

Stačíte si zo stoličky hlavného rozhodcu vychutnať tenis v podaní špičkových hráčov?

"Ani veľmi nie. Sústreďujem sa na podmienky, aby sa hralo presne podľa pravidiel. V tenise nemám žiadnych favoritov, snažím sa byť neutrálny. Zato nedávne futbalové majstrovstvá sveta som prežíval veľmi intenzívne."

Boli ste na futbalových zápasoch v hľadisku?

"Nie, ale užíval som si skvelú atmosféru okolo štadióna, v meste. Ohromila ma správa, že vyše 20 miliónov ľudí videlo v Nemecku zápasy na veľkoplošných obrazovkách na uliciach či v podnikoch. Také nadšenie fanúšikov som nezažil v žiadnom inom športe."

V piatok budete pri žrebovaní stretnutia Slovensko - Thajsko. Máte na začiatku s niečím starosti?

"Žiadne sa zatiaľ nevyskytli a verím, že aj zápas prebehne hladko ako v minulosti, keď som na Slovensku viedol medzištátne zápasy."

Súvisiace články