Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Tenis: Zaujímavosti z Australian Open

TASR|22. jan 2001 o 21:06

Melbourne 22. januára (TASR) - Americký tenista Andre Agassi, ktorého označujú za jedného z najanalytickejších tenisových mozgov, sa počas grandslamového turnaja v Austrálii vyjadril aj o domácej politickej scéne v jeho rodnej krajine.

Nevyhol sa pritom ani prezidentským voľbám a inaugurácii 43. prezidenta Spojených štátov Georga W. Busha. "Myslím, že tieto voľby boli pre našu krajinu ťažké vo viacerých smeroch," povedal Agassi po svojom osemfinálovom víťazstve nad domácim tenistom Andrewom Iliem. "Myslím si ale, že za všetko hovorí fakt, že sa nestalo nič vážne. Poznáte to, anarchia, či pouličné boje. Udržali sme to na uzde a treba len veriť, že sa z týchto volieb do štyroch rokov vystrábime," povedal ďalej Agassi.

x x x

Dvojnásobný víťaz US Open Austrálčan Patrick Rafter je medzi domácimi fanúšikmi veľmi populárny, pred svojim štvrťfinálovým zápasom so slovenským tenistom Dominikom Hrbatým v Melbourne Park ale stráca sympatie predajcov vstupeniek. "Sú zo mňa nešťastní. Najradšej by boli, keby som vypadol z turnaja," žartoval Rafter po víťaznom dueli s Timom Henmanom, ktorým sa prvýkrát na domácej pôde prebojoval do štvrťfinále.

Príčinou sporu s predajcami sú voľné lístky, ktoré každý tenista dostáva pre členov rodiny, priateľky a trénerov. Rafter je tretím najmladším spomedzi deviatich súrodencov, z ktorých už piati do Melbourne pricestovali. Do metropoly Nového Južného Walesu sa chystajú aj zvyšní členovia široko rozvetvenej rodiny, ktorí radi sledujú Patricka v akcii. Pre predajcov to znamená viacej voľných lístkov, ktoré musia odobrať z tých, čo sú určené na predaj.

Voľné lístky pre Rafterovu rodinu má na starosti jeho brat a zároveň manažér Peter, ktorý sa ich aj teraz chystá zadovážiť. "Môjho brata tam nemajú vôbec radi, lebo keď príde, zoberie naraz aj dvadsať voľných lístkov," opísal situáciu Rafter.

X X X

Premožiteľ Peta Samprasa a zároveň jeho krajan Todd Martin má na tohtoročnom tenisovom turnaji Australian Open šancu poraziť obe najväčšie americké hviezdy na jednom Grandslame. V utorňajšom štvrťfinále totiž nastúpi proti šiestemu nasadenému Andremu Agassimu. Pred 30-ročným Američanom malo túto šancu už deväť tenistov, ani jeden ju ale nevyužil.

Výnimkou je Brazílčan Gustavo Kuerten, ktorý ich oboch vyradil na neoficiálnom turnaji Masters Cupe minulý rok v novembri. V Austrálii už Kuerten toľko šťastia nemal, v druhom kole ho vyradil Brit Greg Rusedski.

X X X

Ruská tenisová kráska Anna Kurnikovová bude musieť na turnaji Australian Open zaplatiť pokutu 1000 dolárov, pretože počas svojho víťazného duelu s rakúskou hráčkou Barbarou Schettovou obdržala od svojej matky trénerské pokyny.

Hovorca turnaja rozhodca Peter Bellenger potvrdil, že matka a zároveň trénerka mladej Rusky Alla dávala počas druhého setu zo svojho stanovišťa rady, čo je podľa pravidiel zakázané.

Hovorca WTA sa vyjadril aj o ďalších dvoch podobných trestoch počas grandslamu, bližšie informácie však neuviedol.

X X X

Austrálsky tenista Lleyton Hewitt musí zaplatiť pokutu 2000 dolárov za urážku rozhodcu počas svojho neúspešného zápasu tretieho kola s Carlosom Moyom. Austrálčan začal hlavnému rozhodcovi Rudimu Bergerovi nadávať v piatom sete po tom, čo zamietol jeho protest proti údajnému Moyovmu autu.

Súvisiace články