Sobota, 17. apríla, 2021Meniny má Rudolf, Rudolfa

Tenis: Vo finále v Miami triumf Nikolaja Davydenka

Nikolaj Davydenko po výbornom výkone porazil vo finále turnaja v Miami svetovú dvojku Rafaela Nadala. (Autor: SITA, AP)
SITA|6. apr 2008 o 21:15

MIAMI 6. apríla (SITA) - Víťazom turnaja ATP Masters Series Sony Ericsson Open v Miami na Floride (dotácia 3,77 mil. USD) sa stal ruský tenista Nikolaj Davydenko. Štvrtý nasadený si vo finále poradil ...

MIAMI 6. apríla (SITA) - Víťazom turnaja ATP Masters Series Sony Ericsson Open v Miami na Floride (dotácia 3,77 mil. USD) sa stal ruský tenista Nikolaj Davydenko. Štvrtý nasadený si vo finále poradil s turnajovou dvojkou, Španielom Rafaelom Nadalom hladko za 90 minút 6:4, 6:2, keď favorizovaného súpera najmä v druhom sete jednoznačne prevýšil.

Dvadsaťšesťročný rodák z ukrajinského Severodonecka Davydenko si pripísal na konto 12. turnajový titul kariéry, ale len druhý z podujatí série ATP Masters. Ten prvý získal v Paríži v roku 2006, keď si vo finále poradil so Slovákom Dominikom Hrbatým.

Davydenko vyhral prestížne podujatie v miamskom Crandon Parku, časťou tenisovej verejnosti považované za piaty Grand Slam, vôbec ako prvý Rus v jeho 24-ročnej histórii. Na konto mu pribudlo 590 000 USD a do rebríčka ATP Entry 500 bodov. Nadal nevyužil ani druhú finálovú možnosť na triumf v Miami. Pred dvoma rokmi vo finále nestačil na Rogera Federera. Nestal sa ani štvrtým hráčom v histórii, ktorí majú na konte dvojciferný počet triumfov na turnajoch série ATP Masters. Toto trio tvoria Andre Agassi (17), Roger Federer (14) a Pete Sampras (11).

Davydenko mal vo finále slabší úvod, ale po úvodnej strate servisu na 2:2 už ďalšiu nepripustil a po získanom prvom sete v tom druhom španielskeho ľaváka detronizoval skvelým podaním a sériou tvrdých a presných úderov z forhendu. V druhom dejstve stratil ruský tenista pri svojom servise len dva fiftíny, aj to jeden z nich v poslednom geme zápasu dvojchybou. Súpera prestrieľal vo víťazných úderoch 19:13 a v nevynútených chybách tiež dominoval (14:20). Po zrejme najväčšom víťazstve svojej kariéry akoby nechápavo komentoval: „Určite som neprišiel na tento turnaj s tým, že ho celý vyhrám. Teraz sa mi to podarilo a je to šialene krásny pocit. Aj tak však nemôžem uveriť tomu, že tu stojím ako víťaz."

Davydenko sa v Miami zlepšoval od zápasu od zápasu. V 2. kole odvrátil proti Lotyšovi Ernestsovi Gulbisovi mečbal, dovedna trikrát potreboval na zdolanie svojich súperov tri sety. Všetky zápasy na turnaji odohral netradične s jednou raketou. „Nechám si asi navždy na pamiatku," dodal. Neúspešný finalista Nadal na adresu svojho premožiteľa uznanlivo poznamenal: „Dnes bol taký dobrý, že ja som hral len vedľajšiu rolu. Musím však myslieť pozitívne a dívať sa s optimizmom do ďalších turnajov."