Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

Tenis: Vláda schválila výstavbu Národného tenisového centra

TASR|28. nov 2001 o 19:26

Bratislava 28. novembra (TASR) - Slovenská vláda na svojej stredajšej schôdzi uprednostnila výstavbu Národného tenisového centra za 330 miliónov korún ...

Bratislava 28. novembra (TASR) - Slovenská vláda na svojej stredajšej schôdzi uprednostnila výstavbu Národného tenisového centra za 330 miliónov korún pred projektom Vráťme šport do škôl, ktorého cieľom mala byť rekonštrukcia telocviční v dezolátnom stave na školách.

"Veľmi ma to mrzí, pretože tenisové centrum bolo až projektom číslom dva v sekcii športu. Tenisti asi vedia veľmi dobre zalobovať u členov vlády," povedala generálna riaditeľka sekcie športu, detí a mládeže na Ministerstve školstva SR Mária Ďurišinová počas rokovania vládneho kabinetu.

Výstavba tenisového centra, s ktorou sa začne už tento rok na Príkopovej ulici v Bratislave, sa bude financovať z výnosov privatizácie a z lotérií. Prezident Fondu národného majetku (FNM) Jozef Kojda požiadal vládu, aby finančné prostriedky, ktoré sa mali uvoľniť už na tento rok, presunula na rok 2002. Termín dostavby to údajne neohrozí.

Návrh projektu na stavbu centra vypracoval Slovenský tenisový zväz a na rokovanie kabinetu ho predložilo Ministerstvo školstva SR. Ftáčnikov rezort argumentoval, že na Slovensku v súčasnosti nie je žiadne tenisové centrum, ktoré by spĺňalo kritériá Medzinárodnej tenisovej federácie na stretnutia Davis cupu a Fed cupu. Centrum je podľa predkladateľa potrebné i preto, lebo tenis patrí medzi najpopulárnejšie a najsledovanejšie športy vo svete a slovenská tenisová škola má vysoký medzinárodný kredit.

Slovenský tenisový zväz ešte v roku 1999 odkúpil od Tenisového klubu Slovan Bratislava pozemok na Príkopovej ulici za 23 miliónov, ktoré však poskytol Štátny fond telesnej kultúry. Výstavba Národného tenisového centra, ktoré bude mať päťdvorcovú tenisovú tréningovú halu s komplexnou infraštruktúrou a s centrálnym tenisovým dvorcom s otváracou strechou pre štyritisíc divákov, by sa mala ukončiť v prvom štvrťroku 2003.

Prínosom Národného tenisového centra by údajne mala byť úspora za prenájmy pri stretnutiach Davis cupu, Fed cupu a významných domácich a medzinárodných podujatiach vo výške 12 miliónov korún ročne, úspora tri milióny Sk za prenájom tréningových priestorov pre reprezentáciu SR, či umožnenie štúdia a športovej prípravy 15 študentom zo Slovenska v USA so štipendiom 25 tisíc USD ročne.

*alf som mp

Súvisiace články