Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

V treťom štvrťroku nahlásili stávkové spoločnosti 65 podozrivých úkazov

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|13. okt 2017 o 14:17

Útvar integrity tenisu (TIU) zriadili v roku 2008.

LONDÝN. Útvar integrity tenisu (TIU) sa za tretí kvartál roka 2017 zaoberal 65 zápasmi, u ktorých stávkové spoločnosti nahlásili podozrivé úkazy na trhu s hazardom.

TIU to oznámil vo svojom raporte, ku ktorému sa zaviazal v rámci úsilia o čo najväčšiu transparentnosť. Upozornenia dostáva na základe memoranda o spolupráci so stávkovými kanceláriami (MoUs).

Nie všetky podozrivé úkazy musia byť korupcia

TIU skonštatoval, že niet žiadnych unifikovaných kritérií: jednotliví prevádzkovatelia majú rôzne nastavené "prahy" na spustenie alarmu.

Pripomenul, že nie za všetkými podozrivými úkazmi v stávkovom sektore nevyhnutne musia byť korupčné aktivity. Ak ich prvotná analýza naznačí, Útvar integrity tenisu pristupuje k dôkladnému vyšetrovaniu.

Od začiatku júla do konca septembra 2017 bola skladba poplachov nasledovná: grandslamové turnaje 0, ATP World Tour 4, WTA 1, ATP Challenger Tour 26, ITF Futures mužov 24, ITF žien 10, Davisov pohár a Pohár federácie 0.

Konalo sa 35 349 zápasov, poplach teda vyvolalo 0,183 % z nich. Ak TIU má hlásenie o jednom zápase od viacerých subjektov, ráta takýto duel iba ako jeden poplach.

Zverejňovanie priebežných výsledkov

V roku 2016 riešil TIU 292 poplachov (48+73+96+75), v úvodnom polroku 2017 ich bolo 83 (30+53).

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) vlani vo februári predznamenala, že záverečná správa o previerke efektivity a dostatočnosti Tenisového protikorupčného programu (TACP), Útvaru integrity tenisu (TIU) a Programu na ochranu integrity tenisu (TIPP) bude k dispozícii najskôr o rok, zatiaľ sa to nestalo.

Súčasťou kontrolnej procedúry však je zverejňovanie priebežných výsledkov vyšetrovania na konzultácie, pripomienkovanie a podnety.

Šéfom nezávislej previerkovej komisie (IRP) je Adam Lewis, právnickou zložkou činnosti poverili v Londýne sídliacu kanceláriu Charles Russell Speechlys zosobnenú Jonathanom Ellisom, zároveň sekretárom IRP.

Vznik a spomenutú agendu komisie oznámili koncom januára 2016 tenisové autority v reakcii na škandál vyvolaný informáciami zverejnenými BBC a BuzzFeed News v predvečer Australian Open.

Médiá okrem iného obvinili TIU z nedostatočného úsilia pri riešení podozrivých výsledkov stretnutí.

TIU zradili štyri hlavné autority a organizácie

Protikorupčný program údajne v uplynulých rokoch systematicky prehliadal signály naznačujúce nekalé správanie šestnástich hráčov z elitnej päťdesiatky svetového rebríčka vo dvojhre.

Konkrétne mená však nepadli. Autority odmietli oprávnenosť obvinení, ale v záujme zachovania dôveryhodnosti odvetvia pristúpili k previerke.

Tennis Integrity Unit (TIU) zriadili v roku 2008 štyri hlavné autority a organizácie - ITF, jej nezávislá grandslamová komisia, Asociácia tenisových profesionálov (ATP) a Tenisová asociácia žien (WTA) - ako súčasť jednotného protikorupčného programu zavedeného pod vplyvom viacerých podozrení z ovplyvňovania výsledkov či zneužívania interných informácií.

Inicioval to neslávne známy sopotský duel medzi Rusom Nikolajom Davydenkom a Argentínčanom Martínom Vassallom-Arguellom z augusta 2007.

Súvisiace články