Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Tenis: Tenisti nechcú väčšie loptičky

TASR|16. jan 2001 o 23:13

Melbourne 16. januára (TASR) - V posledných rokoch či desaťročiach prešiel tenis veľkými zmenami. Vývoj ide jednoznačne dopredu. Výroba tenisových rakiet pokročila z dreva, z ocele, z grafitu až do súčasnosti, keď sa vyrába z volfrámových vlákien. Na výpl
et sa v minulosti používali ovčie črevá, teraz ich nahradil nylón, alebo čoraz častejšie kevlar.

Najnovšie je na rade zmena tenisových loptičiek, ktoré okrem malých malých kozmetických úprav, ako napríklad v 70-tych rokoch, keď bielu farbu nahradila fluoreskujúca žltá. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) už dva roky testuje novú loptičku, ktorá je o 6% väčšia ako súčasná. Najväčší výrobcovia tenisových loptičiek, Penn, Wilson a Dunlop-Slazenger, už nový model loptičiek predávajú a niektoré turnaje druhej kategórie s nimi už hrávajú.

Mnohí sa pýtajú prečo meniť taký posvätný element hry? Cieľom je urobiť tenis jednoduchším pre amatérskych hráčov, pre divákov spomaliť hru profesionálov, keď niekedy vidia len ich podanie alebo len jednu, či dve výmeny.

"Budúcnosť tohto produktu súvisí s popularizáciou tenisu, povzniesť jeho zábavnosť na elitnú úroveň. Potrvá určitý čas, kým sa táto zmena akceptuje," uviedol technický riaditeľ ITF v Londýne Andrew Coe.

V tom má určite pravdu. Britský tenista Greg Rusedski, ktorého najväčšia zbraň, podanie, zavedením nových loptičiek stratí na súčasnej sile, sa energicky vyjadril proti plánovanej zmene.

"Naša hra je v súčasnosti skvelá. Prečo sú potrebné zmeny, keď je všetko skvelé?" potvrdila Rusedskeho názor aj mladá ruská tenistka Anna Kurnikovová.

Nové loptičky sa už v tejto sezóne objavili na niektorých satelitných, nižšie postavených a na veteránskych turnajoch. V tomto roku sa väčšie loptičky stali oficiálnymi aj v ženskom Pohári federácie.

ITF taktiež experimentuje s tretím modelom loptičiek, ktoré rýchlejšie a používali by sa na pomalších antukových dvorcoch.

"Moja práca je na kurte. Mimo kurtu, ak mi povedia, že mám hrať s loptičkou, ktorá bude veľká, neviem, napríklad ako táto špica mikrofónu, tak s ňou budem hrať," povedal na tlačovej konferencii po víťazstve v 1. kole na Australian Open ruský tenista Marat Safin, ktorý potvrdil, že profesionáli sú spokojní so súčasnými loptičkami.

Súvisiace články