Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Tenis: Slovenskí tenisti zdolali na Hopmanovom pohári Belgicko

TASR|2. jan 2001 o 18:37

Perth 2. januára (TASR) - Slovenské družstvo v zložení Karina Habšudová, Dominik Hrbatý zvíťazilo vo svojom druhom vystúpení v B-skupine 13. ročníka Hopmanovho pohára miešaných družstiev v austrálskom Perthe (dotácia 550.000 dolárov) nad Belgickom 2:1 a p

dominik hrbatý

Perth 2. januára (TASR) - Slovenské družstvo v zložení Karina Habšudová, Dominik Hrbatý zvíťazilo vo svojom druhom vystúpení v B-skupine 13. ročníka Hopmanovho pohára miešaných družstiev v austrálskom Perthe (dotácia 5 .000 dolárov) nad Belgickom 2:1 a pred štvrtkovým zápasom proti Rusku (10.30 SEČ) si tak udržali nádej na postup do finále.

V úvodnej dvojhre prehrala Habšudová s Clijsterovou po setoch 6:0, 4:6 a 1:6. Belgicko tak viedlo 1:0 a o vyrovnanie sa postaral Hrbatý hladkým víťazstvom na Rochusom v dvoch setoch 6:3 a 6:0. Rozhodujúci druhý bod získali slovenskí hráči v miešanej štvorhre, v ktorej nad Belgičanmi zvíťazili po setoch 6:4, 3:6, 6:3.

V úvode zápasu proti Clijstersovej zaskočila 27-ročná Karina Habšudová svoju o desať rokov mladšiu súperku aktívnou hrou, v prvom sete trikrát prelomila jej podanie a za 23 minút jej uštedrila nepopulárneho "kanára". Na začiatku druhého dejstva bojnická rodáčka opäť Belgičanku brejkla, vzápätí brejk potvrdila a ujala sa vedenia už 2:0. Od tohto momentu si obidve súperky podržali svoje podanie až do ôsmej hry, keď Clijsterová prelomila podanie slovenskej hráčky a vyrovnala na 4:4. Belgická tínejdžerka šnúrou troch víťazných hier po sebe získala napokon druhý set za 26 minút v pomere 6:4. O víťazke rozhodlo až posledné tretie dejstvo, v ktorom mala psychicky navrch Clijstersová. Tá postupne viedla 3:0, 5:0 a po 18-tich minútach získala set v pomere 6:1. Clijstersová tak po setoch 0:6, 6:4 a 6:1 vrátila Habšudovej prehru z minuloročného turnaja WTA Tour v Knokke-Heist a vyrovnala vzájomnú bilanciu na 1:1. Belgicko sa po úvodnej dvojhre dostalo do vedenia 1:0 a na plecia Dominika Hrbatého sa presunula váha zodpovednosti za udržanie šance na víťazstvo v tomto súboji.

Hneď v úvodnej hre prehral slovenský hráč svoje podanie, čo premožiteľa svetovej dvojky Marata Safina z Ruska Oliviera Rochusa náležite povzbudilo a dostal sa do vedenia 3:1. V šiestej hre ale bratislavský rodák prelomil servis súpera a vyrovnal na 3:3. Od tohto momentu Hrbatý na dvorci jasne dominoval a za 28 minút získal set v pomere 6:3. Nástup do druhého dejstva vyšiel lepšie slovenskému reprezentantovi, ktorý za dvanásť minút viedol už 4:0. Onedlho 23-ročný Hrbatý, ktorý narodeniny oslávi vo štvrtok, nakoniec za 18 minút uštedril svoju o tri roky mladšiemu súperovi "kanára" a po setoch 6:3, 6:0 vyrovnal stav stretnutia Slovensko - Belgicko na 1:1.

V mixe sa slovenskému páru podarilo po tuhom boji za 39 minút získať prvý set v pomere 6:4. V druhom dejstve belgické duo viedlo 4:2 i 5:3 a za rovných 30 minút prvým využitým setbalom pri podaní slovenských hráčov získalo set v pomere 6:3. V poslednom dejstve sa Habšudovej s Hrbatým podaril v tretej hre brejk, ktorý v nasledujúcej hre potvrdili a dostali sa do vedenia 3:1. V ďašom priebehu sa slovenskej dvojici podarilo ešte raz získať podanie súpera a zvýšiť svoje vedenia na 5:1. O zisku setu v pomere 6:3 a tým aj o víťazstve nad Belgickom rozhodla Habšudová s Hrbatým po 24 minútach v deviatej hre.

B-skupina:

Slovensko - Belgicko 2:1 - konečný výsledok

KARINA HABŠUDOVÁ - Kim Clijstersová 6:0, 4:6, 1:6, DOMINIK HRBATÝ - Olivier Rochus 6:3, 6:0, HABŠUDOVÁ, HRBATÝ - Clijstersová, Rochus 6:4, 3:6, 6:3.