Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Tenis: Prezident ITF lobuje za Národné tenisové centrum

TASR|9. feb 2001 o 15:36

Bratislava 9. februára (TASR) - Prezident Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) Francesco Ricci Bitti, ktorý pricestoval do Bratislavy na 1. kolo Davisovho pohára medzi tímami Slovenska a Ruska, chce pomôcť Slovenskému tenisovému zväzu (STZ) v jeho úsilí o vybudovanie Národného tenisového centra (NTC).

"Slovensko je síce malá krajina, no s veľkým tenisovým potenciálom," povedal najvyššie postavený muž v hierarchii ITF a pokračoval: "Zaslúžite si väčší tenisový stánok, do ktorého by sa zmestilo omnoho viac športuchtivých divákov. Moja návšteva súvisí s projektom Slovenského tenisového zväzu na vybudovanie národného tenisového chrámu, no samozrejme nemôžem na nikoho robiť nátlak. Absolvujem niekoľko stretnutí, na ktorých vysvetlím význam tohto objektu pre rozvoj tenisu na Slovensku. Pre svetovú skupinu Davisovho pohára sme stanovili minimálnu kapacitu hľadiska na 4500 divákov, vaša krajina dostala výnimku. Tá ale nebude platiť donekonečna. ITF síce má podporný program v objeme štyroch miliónov dolárov, no ten sa netýka výstavby športovísk, ale dotácií pre talentovaných hráčov."

Ricci Bitti v stredu v Londýne slávnostne podpísal zmluvu s novým reklamným partnerom pre DC francúzskou bankovou skupinou BNP Paribas, ktorá od budúceho roku nahradí japonskú skupinu v oblasti informatiky NEC. "Podpísali sme päťročnú zmluvu, ktorá je z hľadiska finančného objemu na podobnej úrovni, akú sme mali s NEC. Pre nás je príťažlivá hlavne hodnota investícií, ktorá sa bude prostredníctvom tohto kontraktu realizovať. S NEC sme spolupracovali dlhých 21 rokov, BNP sleduje v našej podpore ten istý cieľ. Davisov pohár je pre ich zámery správna súťaž," objasnil 49-ročný prezident ITF.

Hoci v tomto ročníku najprestížnejšej mužskej tenisovej tímovej súťaže chýba v úvodnom kole zo svetovej špičky iba Agassi so Samprasom, ITF si uvedomuje chronické problémy s nezáujmom niektorých svetových hráčov a hráčok o štart v úvodných kolách Davisovho pohára a Pohára federácie. "Dvojročný cyklus konania Davis Cupu, tak ako to navrhuje Agassi so Samprasom neprichádza do úvahy," rezolútne proklamoval Ricci Bitti a dodal: "Toto podujatie je najpopulárnejšou tímovou súťažou z kategórie tých, čo sa konajú každoročne. Pre rozvoj tenisu má obrovský význam. Zabezpečiť účasť kompletnej špičky v oboch súťažiach je nesmierne ťažké. Dávame menšie finančné odmeny ako sú na turnajoch ATP a WTA, no dosiahli sme aspoň s ATP konsenzus v termínovej listine. Túto otázku sme neodsunuli do pozadia, ale stále je na programe dňa," vyjadril sa prezident ITF.

Tenis je na celom svete síce stále veľmi populárny, no aj ITF musí v posledných rokoch čeliť hrozbe poklesu záujmu mladej generácie o "biely šport". "Našou veľkou konkurenciou sú niektoré kolektívne športy, mládež však čoraz viac opantáva ďalší fenomén - internet. Vypracovali sme program, ktorého nosným cieľom je propagácia tenisu. Ide o náročný, no potrebný projekt," dodal Ricci Bitti a nezabudol zdôrazniť potrebu boja proti dopingu: "Sme v prvej línii boja proti tejto pliage. Našťastie napriek približne 1500 kontrolám ročne, diagnostikujeme len niekoľko pozitívnych prípadov."

Súvisiace články