Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Tenis preslávil Slovensko za 20 rokov viac ako diplomati

Karol Kučera odohral na Australian Open mnoho pamätných zápasov. (Autor: ARCHÍVNE TASR)
Sportnet|8. jan 2013 o 15:03

Keď sa pred 20 rokmi začínal prvý granslamový turnaj roka, iba Slovensko nemalo v areáli Flinders Parku vlajku.

MELBOURNE. Presne o 10 dní prejde 20 rokov, čo sa vztyčovala slovenská vlajka na prvom veľkom a významnom medzinárodnom športovom podujatí po osamostatnení.

Tenisový svet sa valil do Melbournu na grandslamový Australian Open, vtedy ešte vo Flinders Parku, kde sa dnešná Aréna Roda Lavera volala Ústredný dvorec, kde nebolo druhej krytej arény, o vyše polovicu menej dvorcov, menej divákov a bezpečnostných kontrol.

Nevedeli, že už existuje Slovensko

Keďže Česká republika si privlastnila bývalú československú vlajku, v areáli viala iba tá federálna, ktorá už patrila Kordovi, Nováčkovi, Novotnej, Sukovej a ďalším, ale nebola to národná vlajka Kariny Habšudovej ani Radky Zrubákovej.

Tenis nebol v pohnutých časoch po rozdelení ČSFR prioritou, na mnohé veci sa Slovensko nenachystalo a v mnohých športoch prevzali nástupníctvo Česi.

Upozornili sme vtedajšieho riaditeľa Australian Open Paula McNameeho, že jedine Slovensko tam nemá vlajku, a ten ani netušil, že nejaké už existuje samostatne.

Prihovoril sa vtedajší predseda ITF, Austrálčan Brian Tobin, ale usporiadatelia žiadnu vlajku nemali.

Pomohli austrálski Slováci a v utorok 19. januára 1993, v druhý deň turnaja na veľmi skromnej ceremónii v tichosti vyšla na stožiar aj slovenská vlajka.

Bez našich mužov to najďalej dotiahla Zrubáková do 3. kola, ale tenisu sa iba črtali lepšie časy vďaka výbornej juniorskej základni, pripravovanej ešte v starom federálnom systéme.

Hantuchová sa pýši Grand Slamom

Za 20 rokov samostatnosti preslávil náš tenis krajinu viac než všetci diplomati a politici, ktorí dodnes nedokázali naplno predať slovenskú značku kvality v zahraničí, aby si nás nemýlili so Slovinskom a niekým iným.

Práve naši hráči v hokeji, futbale, tenise a majstri v iných športoch učili zahraničie poznávať Slovensko.

Škoda, že naše tenistky vyhrali Pohár federácie práve v roku 2002, keď hokejisti získali titul majstra sveta.

Dostali sa do ich tieňa a pri všetkých míľnikoch v týchto dňoch oslavovaného výročia sa často nespomínajú.

Dve z tímu – Daniela Hantuchová a Janette Husárová pridali aj výrazné individuálne výsledky.

Husárová sa ešte v tom istom roku stala našou doteraz jedinou majsterkou sveta WTA vo štvorhre.

Hantuchová okrem toho, že sa vyšplhala až na 5. miesto svetového rebríčka v dvojhre, získala kariérny Grand Slam v miešanej štvorhre, čo sa podarilo len piatim hráčkam v dejinách tenisu – ešte Courtovej, Kingovej, Navrátilovej a Blackovej.

Naše ženy vyhrali za 20 rokov 22 titulov vo dvojhrách na okruhu WTA. Okrem Hantuchovej sa do svetovej desiatky dostala aj Karina Cíleková-Habšudová.

Krajinu preslávili na Hopmanovom pohári

Muži vybojovali v ATP Tour 15 titulov vo dvojhrách, z toho najviac Karol Kučera a Dominik Hrbatý – po šesť.

Dlhé roky boli ťahúnmi nášho daviscupového tímu, ktorý priviedli v roku 2005 až do finále. Kučera bol svojho času svetovou šestkou, Hrbatému ušla desiatka o dve miesta.

Obaja pomohli Slovensku vybojovať Svetový pohár ATP 2000 a obaja preslávili krajinu v Hopmanovom pohári, kde Slovensko figuruje s troma prvenstvami historicky na 3. mieste hneď za USA (6) a Španielskom (4).

Roku 1998 vyhrali Kučera a Habšudová, 2005 Hrbatý a Hantuchová a 2009 Hrbatý a Cibulková. Okrem toho bol Kučera s Hantuchovou vo finále 2004.

Traja naši muži viedli a vedú zahraničné hviezdy ako tréneri – Matej Lipták, Vladimír Pláteník a najmä Marián Vajda. Vajdov kúsok bude ťažké prekonať, veď Srba Djokoviča prevzal na Roland Garros 2006 na 63. mieste, doviedol ho na súčasnú pozíciu svetovej jednotky a ťahá ho nepretržite už siedmu sezónu.

Za NTC sa prihováral predseda ITF

Škoda jedine toho, že v polovici 90. rokov sa nepodarilo dotiahnuť výchovu obrovských chlapčenských talentov z ročníkov 1976-79 na špičku svetového tenisu.

Päť našich hráčov figurovalo hore-dolu v juniorskej desiatke ITF, ale ani jeden sa neobjavil v mužskej stovke ATP – Hromec najvyššie 218., Čatár 239., Borgula 279., Pláteník 392. a Kukal 407.

Na Slovensku vybudovali veľmi potrebné Národné tenisové centrum, ku ktorému sa prihováral aj predseda ITF Francesco Ricci Bitti.

Toto nám povedal svojho času počas finále Hopmanovho pohára 2004 pre náš denník: ,,Slovensko dáva svetu veľa talentov, a aj preto som hrdý, že som pomohol k výstavbe Národného tenisového centra v Bratislave. Pred štyrmi rokmi som sa zaň osobne prihováral u prezidenta Rudolfa Schustera a premiéra Mikuláša Dzurindu. Slovensko si zaslúži takýto stánok, hrá tenis na najvyššej svetovej úrovni a veľké zápasy sa nedajú hrať hocikde na poli.”

Súvisiace články