Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Tenis: Prekvapenie v ženskom finále Australian Open, Capriatiovej stačila hodina

TASR|27. jan 2001 o 09:06

Melbourne 27.januára (TASR) - Americká tenistka, dvanásta nasadená Jennifer Capriatiová sa prekvapivo stala víťazkou úvodného grandslamového turnaja roka Australian Open, keď v sobotňajšom finále dvojhry, (...)

Melbourne 27.januára (TASR) - Americká tenistka, dvanásta nasadená Jennifer Capriatiová sa prekvapivo stala víťazkou úvodného grandslamového turnaja roka Australian Open, keď v sobotňajšom finále dvojhry, ktoré bolo vôbec jej prvým grandslamovým, zvíťazila za 1:03 h nad svetovou a turnajovou jednotkou Martinou Hingisovou zo Švajčiarska 6:4, 6:3.

Capriatiová dosiahla svoj najväčší profesionálny úspech od začiatku kariéry v roku 1990, na svojom konte má ešte cenné víťazstvo z olympijských hier v Barcelone z roku 1992. Niekdajšie "zlé dieťa" svetového tenisu sa pred niekoľkými rokmi v najlepšom rozlete kariéry po osobných problémoch načas vytratilo z kurtov, pričom na divokých večierkoch, na ktorých sa zúčastňovala, dominovali drogy a alkohol. Pred rokom sa ale 24-ročná Američanka dokázala prebojovať do semifinále Australian Open a priblížiť sa tak na kúsok k úzkej svetovej špičke. Po vyžrebovaní turnaja bola Capriatiová asi jednou z najnepravdepodobnejších víťaziek, mala dobrý štart, keď v 1. kole vyradila slovenskú hráčku Henrietu Nagyovú, no v pavúku mala obhajkyňu Lindsay Davenportovú a štvornásobnú víťazku Moniku Selešovú.

V samotnom finále dokázala Američanka uhrať double-brejk, za 12 minút viedla 4:0 a za ďalších 21 minút víťazným volejom ukončila v úvodnom sete trápenie svetovej jednotky. Dvadsaťročná Hingisová stratila svoje podanie dvojchybou v piatej hre druhého dejstva, v poslednej ju nadšene hrajúca a fyzicky skvele disponovaná Capriatiová znovu brejkla a za 32 minút získala set v pomere 6:3 a tým aj prvé víťazstvo zo šiestich vzájomných stretnutí.

"Nemôžem tomu uveriť," jasala po poslednej loptičke Capriatiová a pokračovala: "Som prechladnutá, necítila som sa dobre. Konečne som sa tohto momentu dočkala. Teraz môžem pokojne oslavovať. Kto by si bol pomyslel, že tu získam titul? Často sa mi o tom snívalo, až som tomu začala sama veriť. A ak niečomu človek verí, splní sa to."

Na Capriatiovej hre sa pozitívne prejavila vynikajúca fyzická pripravenosť, navyše trochu schudla a naopak narástla jej svalová hmota. Do loptičky udierala razantne, silou. Hingisová, ktorá prechádzala turnajom ako nôž maslom, bola hlavne v druhom sete značne frustrovaná. "Neskončilo sa to tak, ako som chcela," vyjadrila sa sklamaná košická rodáčka a dodala: "Robila som však, čo som mohla. V posledných piatich rokoch som sa vždy kvalifikovala až do finále. Ale posledné dve sezóny z toho bolo iba finále. Urobím všetko preto, aby som to už o rok zmenila."

Capriatiová zinkasovala za titul 473.000 amerických dolárov, Hingisová o polovicu menej. Navyše sa americká hráčka po prvý raz od roku 1994 (vtedy bola 9.) prebojovala v rebríčku WTA do Top 10, na siedme miesto.

Súvisiace články