Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Tenis: Po dvoch dňoch prehráva Slovensko s USA 0:3 a čaká ho baráž

TASR|Publikované 10. feb 2002 o 09:38

Oklahoma City 10. februára (TASR) - Slovenskí tenisti prehrávajú po sobotňajšej štvorhre stretnutia 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára v Oklahoma ...

Oklahoma City 10. februára (TASR) - Slovenskí tenisti prehrávajú po sobotňajšej štvorhre stretnutia 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára v Oklahoma City s USA 0:3 a v septembri tak budú bojovať o záchranu v elitnej skupine.

V úvodnom singli trojňového programu sa oprvý bod pre domáce farby sa postaral Pete Sampras, ktorý podľa očakávania za 2:25 h zdolal Karola Becka v štyroch setoch 6:3, 6:7, 6:1 a 7:5. V druhom zápase podľahol Ján Krošlák Američanovi Andymu Roddickovi za 2:22 h takisto v štyroch setoch 4:6, 4:6, 7:6(5), 6:7(1).

Iba 19-ročný Beck podal pri svojej daviscupovej premiére sympatický výkon a oveľa skúsenejšiemu súperovi narobil až nečakane veľké problémy. Už v prvom sete začal odvážne a výborným podaním dlho držal s 30-ročným víťazom rekorného počtu trinástich grandslamových titulov krok. Za stavu 2:2 však dvojchybou stratil Beck svoj servis, v deviatej hre využil Američan ďalší brejkbal a za 31 minút tak Sampras vyhral prvý set. V druhom však mladý slovenský tenista prekvapil divákov vo vypredanej hale nebojácnou hrou, pokračoval v tvrdom a presnom podaní a set dotiahol do tajbrejkového vyvrcholenia. V ňom začal excelentne, viedol 4:0 a 5:1 a napokon využil hneď svoj prvý setbal. Za 54 minút Beck zobral nečakane veľkému favoritovi set, v treťom však mal Sampras jasne navrch. Prvú hru síce získal Slovák, ale šesť ďalších domáci hráč a za 22 minút vyhral tretie dejstvo americký tenista hladko 6:1. Vo štvrtom sete to dlho vyzeralo, že Beck si vynúti ešte rozhodujúci set. Brejkol totiž súpera po prvý raz v piatej hre, viedol potom už 5:3 a v desiatej hre podával na víťazstvo vo štvrtom sete. Túto situáciu však zvládol lepšie psychicky odolnejší Sampras, ktorý vyhral štyri záverečné hry za sebou a potvrdil úlohu vysokého favorita.

Beck sa však zaskvel výborným podaním, zahral až 21 es, teda o štyri viac ako Sampras! Urobil však aj jedenásť dvojchýb, jeho súper ich mal na konte o dve menej. Víťazné údery boli z pohľadu Slováka 43:48, nevynútené chyby 37:29.

Hlas Peta Samprasa: "Vždy je trochu riskantné hrať proti niekomu, koho ste nikdy predtým na kurte nevideli. Beck podal výborný výkon, vedel, že nemá čo stratiť. V štvrtom sete som využil jeho zaváhanie a nedovolil som, aby si vynútil piaty set."

Hlas Karola Becka: "Pred zápasom som si v duchu povedal, že ak urobím dobrý výsledok, to znamená, že Samprasa brejknem, alebo mu zoberiem set, tak budem šťastný. Potom som sa ocitol na kurte a bolo mi nádherne. Mohol som hrať proti nemu. Škoda premárnenej šance v poslednom sete, neviem ako som to pokazil."

Už v tretej hre úvodného setu si 27-ročný Krošlák neudržal svoj servis a zaplnená Myriad Aréna si po prvýraz schuti zakričala po 25 minútach, keď 19-ročný Roddick získal pre seba dejstvo v pomere 6:4. Slovenský tenista mal podľa očakávania najväčšie problémy s odvracaním Roddickovho podania, ktoré neraz dosahovalo rýchlosť nad 200 km/h. Aj druhý set mal podobný začiatok ako prvý. Hneď v úvodnej hre získal 17. hráč svetového Entry rebríčka servis Slováka. Krošlákovi, ktorý je o viac než 150 miest za Američanom, sa podobný kúsok podaril v šiestej hre. Hneď v nasledujúcej rozhodla práve dvojchyba skúseného Slováka o ďalšom Roddickovom vedení 4:3. Ten si už ponúknutú šancu nedal vziať, aj keď za stavu 4:5 mal Krošlák jednu šancu na vyrovnanie. Po 30 minútach získal americký tenista aj druhý set v pomere 6:4. Nástup do tretieho dejstva sa Krošlákovi skvele vydaril, keď získal úvodné tri hry. S prehľadom kontroloval dianie na dvorci až do stavu 5:2. Talentovaný Američan sa však nevzdával a dokázal vyrovnať na 5:5. O všetkom rozhodol napínavý tajbrejk, v ktorom už slovenský tenista prehrával 1:5, aby následne získal šesť loptičiek v sérii a tým aj tretí set za 46 minút. V zlepšenom výkone pokračoval Krošlák, ktorý reprezentuje Slovensko v Davisovom pohári už od roku 1994, aj v štvrtom pokračovaní. Obaja hráči si držali podanie až do ôsmej hry, keď to bol práve slovenský tenista, ktorý si nedokázal postrážiť servis a prehrával už 3:5. Hneď v ďalšej hre nedovolil Krošlák, aby Američan ukončil zápas a výborným forhendovým returnom získal súperove podanie pre seba. Aj štvrtý set sa nakoniec rozhodoval v tajbrejku a Roddick už nenechal nič na náhodu. Až na jedno Krošlákovo eso nespravil v skrátenej hre mladý Američan ani jednu chybu. Roddick premenil po 2:22 h hneď prvý mečbal a v zápase zvíťazil 3:1 na sety.

Krošlákovi nepomohlo ani výborné podanie, keď pri 70%-nej úspešnosti 1. podania dosiahol 22 es, pričom jeho súper o osem menej. Slovák zaznamenal aj 8 dvojchýb, kým Američan len šesť. Krošlák vybojoval pri 45 nevynútených chybách až 58 víťazných úderov. Roddick mal výraznejšie priaznivú bilanciu 50 víťazných úderov a len 30 nevynútených chýb.

Hlas Andy Roddicka: "Myslím si, že som bol v zápase až priveľmi vzrušený. Za stavu 5:5 vo štvrtom sete som nechcel pripustiť stratu koncetrácie ako v treťom dejstve. Ak som nechcel som pripustiť podobnú chybu, musel som sa viac skoncentrovať. Podarilo sa."

Hlas Jána Krošláka: "Keď som získal tretí set, znovu bolo všetko otvorené. Asi by som ho aj prehral, ale začalo sa mi dariť a pocítil som veľkú šancu. Možno som mal hrať trochu agresívnejšie v tajbrejku štvrtého setu, škoda premárnenej príležitosti na zvrat."

Hlas Miloslava Mečířa: "Je škoda, že sme v Okalhome nemohli nastúpiť s Hrbatým a Kučerom, mali by sme omnoho väčšie šance. Som však šťastný z Beckovej hry a aj Krošlák ukázal, že tenis hrať stále vie."

Sobotňajší duel začali lepšie Američania, ktorí už v druhej hre pri podaní Krošláka mali možnosť piatich brejkbalov. Servis však zobrali až Beckovi vo štvrtej hre a ujali sa vedenia 3:1. Náskok vďaka svojej suverénnej hre udržali, keď nedali Slovákom ani v jednej hre šancu na zvrat. Druhý set mal vyrovnanejší priebeh - oba páry si držali vlastný servis až do tajbrejku, v ktorom mali navrch Krošlák s Beckom. Od stavu 3:3 vyhrali tri loptičky za sebou a tretí setbal napokon využili. V ďalšom priebehu však už na dvorci Myriad Centra dominovali domáci. V treťom dejstve zobrali v štvrtej hre podanie Krošlákovi a za 26 minút vyhrali set 6:3. Vo štvrtom už Američania viedli 5:2 a napriek tomu, že pri podaní Fisha v ôsmej hre sa slovenským tenistom podaril prvý brejk v zápase, na zvrat v zápase to nestačilo.

Nehrajúci kapitán USA Patrick McEnroe: "Som rád, že už po druhom dni je všetko v suchu a postúpili sme do druhého kola. S výkonom Blaka s Fishom som veľmi spokojný, pôsobili na dvorci zohratým dojmom, vychádzali im údery a išli od začiatku jasne za svojim cieľom."

James Blake: "Dnes nám to skutočne išlo, na dvorci sme si rozumeli, bola to jednoducho naša špeciálna chémia. Hrať v Davisovom pohári za USA je pre mňa veľká česť a toto víťazstvo zaraďujem vo svojej kariére na popredné miesto".

Mardy Fish: "Slováci nás v druhom sete zaskočili výborným výkonom, no veril som, že ak sa vrátime k agresívnej hre z prvého dejstva, budeme sláviť napokon úspech. Som rád, že sme získali potrebný tretí bod. Atmosféra v hale bola doslova elektrizujúca, až mi miestami naskakovali zimomriavky. Nedá sa to porovnať so žiadnym turnajom."

Ján Krošlák: "Snažili sme sa domácemu páru čo najviac vzdorovať, ale Blake s Fishom takmer vždy vedeli zahrať ten správny úder. Najväčší rozdiel bol v úspešnosti volejov, práve tam nás Američania predčili a to pravdepodobne rozhodlo o osude stretnutia. Doplatili sme však aj na to, že sme nevyužili ponúknuté šance."