Djokovič môže mať ďalší problém, hrozí mu absencia aj na Roland Garros

Novak Djokovič.
Novak Djokovič. (Autor: TASR/AP)
SITA|17. jan 2022 o 13:20

Prezident Srbska opäť skritizoval austrálsku vládu.

BELEHRAD. Srbská tenisová hviezda Novak Djokovič po deportácii z Austrálie a medzipristátí v Dubaji v Spojených arabských emirátoch zamieril do rodného Srbska.

Tridsaťštyriročný Belehradčan je jednotkou svetového rebríčka ATP, ale na prvom grandslamovom turnaji aktuálnej sezóny Australian Open v Melbourne hrať nebude, keďže mu v Austrálii odobrali víza.

V nedeľu musel krajinu opustiť a v pondelok desať minút po dvanástej hodine pristál v srbskej metropole.

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión chýba v Melbourne a možno bude mať problémy aj so štartom na druhom tohtosezónnom grandslamovom turnaji - Roland Garros v Paríži.

Francúzsky parlament zvažuje prijatie zákona, ktorý znemožní prítomnosť osôb nezaočkovaných proti ochoreniu covid-19 na športoviskách, reštauráciách a iných verejných priestranstvách.

Pôvodne Francúzi plánovali na prelome mája a júna vytvoriť pre účastníkov turnaja tzv. bublinu, teraz je čoraz reálnejší scenár so zákazom pre osoby bez očkovania.

Djokovič sa proti koronavírusu zaočkovať nenechal a to v kombinácii s nejasnosťami v jeho dokumentoch znamenalo jeho vynútený odchod z Austrálie.

Novak Djokovič má vo svojej vlasti podporu obyvateľstva aj rodiny. Srbský prezident Aleksandar Vučič dokonca obvinil austrálsku vládu z "obťažovania" elitnej tenisovej hviezdy a vyzval ho, aby sa vrátil tam, kde je vítaný.

Srbský tenista mal údajne 16. decembra 2021 pozitívny test na koronavírus, práve tento argument použil v dokumentoch pri vstupe do Austrálie.

Jeho víza najprv zrušili 6. januára, neskôr tento krok zvrátili. Minister pre imigráciu však napokon využil svoje právo a Djokovičovi víza odobral.

Srb totiž deň po 16.12. absolvoval rozhovor so zástupcami francúzskeho denníka L'Équipe a objavil sa aj na odovzdávaní cieň pre deti. Jeho argument znel, že výsledok testu zo 16.12. sa dozvedel až 17.12. a spomenuté akcie absolvoval ešte predtým, ako sa výsledky dostali k nemu.

Také konanie medzičasom označil za "chybu" vo svojom úsudku. A podľa srbskej politickej špičky neporušil žiadne nariadenia, keďže sa krajina nenachádza v núdzovom stave.

Novak Djokovič je v Srbsku ikona a prezident Vučič konanie v Austrálii pomenoval ako "frašku plnú klamstiev".

"Myslia si, že týmto desaťdňovým obťažovaním Djokoviča ponížili, no v konečnom dôsledku ponížili sami seba. Ak by na rovinu povedali, že nik nezaočkovaný do krajiny nesmie, tak Novak by tam necestoval alebo by sa nechal zaočkovať," povedal prezident Srbska.

Nachádzate sa tu: