Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Tenis: Najlepšími v SR v roku 2005 Hrbatý a Hantuchová

SITA|Publikované 21. dec 2005 o 21:07

[content type="oldcontent"]<p>BRATISLAVA 21. decembra (SITA) - Tenistami roka 2005 na Slovensku sa v hlavných kategóriách mužov a žien stali Dominik Hrbatý a Daniela Hantuchová. Pre Hrbatého je to už piate víťazstvo ...[/content]

BRATISLAVA 21. decembra (SITA) - Tenistami roka 2005 na Slovensku sa v hlavných kategóriách mužov a žien stali Dominik Hrbatý a Daniela Hantuchová. Pre Hrbatého je to už piate víťazstvo (predtým 2000-2002, 2004), Hantuchová obhájila prvenstvo z ostatných troch rokov. V kategórii tím roka zvíťazilo daviscupové družstvo SR, ktoré sa dostalo až do finále najprestížnejšej mužskej tímovej súťaže. Najúspešnejšími juniormi sa stali Dominika Cibulková a Lukáš Lacko. V kategórii Talent roka zvíťazil Martin Kližan, v ankete mesačníka Slovenský tenis o najpopulárnejšieho tenistu v roku 2005 najviac čitateľov podporilo Hrbatého.

Na rozdiel od minulosti, keď o víťazoch rozhodovali koncoročné tenisové rebríčky, sa udeľovanie cien najlepším tentoraz zmenilo na klasickú anketu, v ktorej hlasovali tréneri, funkcionári, ale aj novinári a osobnosti tohto športu. Výsledky prestížnej ankety slávnostne vyhlásili v stredu 21. decembra v rámci spoločenského večera v bratislavskom Národnom tenisovom centre. O prvenstve Hrbatého a Hantuchovej nebolo pochýb. Obaja ukončili rok v najlepšej dvadsiatke rebríčkov ATP Entry resp. WTA Tour vo dvojhre. Hrbatý sa výraznou mierou zaslúžil o historický postup Slovenska do finále Davisovho pohára. Na turnajoch okruhu ATP sa dostal najďalej do semifinále, a to v Metz, Los Angeles a Bazileji. Cenné sú aj tri štvrťfinálové účasti na podujatiach série Masters v Montreale, Miami a Ríme ako aj najlepšia osmička na grandslamovom Australian Open v Melbourne. V závere sezóny si 27-ročný Bratislavčan pripísal challengerový triumf vo dvojhre na domácom turnaji Tatra banka Open v Bratislave. Na tom istom podujatí sa dostal spolu s Mertiňákom do finále štvorhry.

Hantuchová vyhrala v roku 2005 dva grandslamové turnaje v mixe. Na Roland Garros v Paríži sa tešila s Francúzom Fabricom Santorom a na US Open v New Yorku s Indom Mahešom Bhupáthím. Okrem toho zvíťazila dvakrát na turnajoch WTA Tour vo štvorhre. V Birminghame sa jej to podarilo po boku Japonky Ai Sugijamovej a vo Filderstadte spolu s Ruskou Anastasiou Myskinovou. Vo dvojhre bola Hantuchová najbližšie k triumfu v Los Angeles, kde prehrala až vo finále s Belgičankou Kim Clijstersovou. Spolu s Hrbatým sa stali víťazmi Hopmanovho pohára, neoficiálneho šampionátu miešaných tenisových tímov.

Daviscupoví reprezentanti historicky siahali po vzácnej šalátovej mise, ale zastali tesne pod vrcholom. Tím nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa v zložení Dominik Hrbatý, Karol Beck, Karol Kučera a Michal Mertiňák po víťazstvách nad Španielskom (4:1), Holandskom (4:1) a Argentínou (4:1) podľahol až vo finále najprestížnejšej tenisovej tímovej súťaže Chorvátsku (2:3).

Najlepší junior Lukáš Lacko (nar. 3. 11. 1987, člen NTC a TK Kúpele Piešťany) sa dostal vo dvojhre do semifinále juniorského turnaja na Roland Garros ako aj do štvrťfinále Australian Open. Zároveň vyhral svoje prvé dva mužské turnaje s dotáciou 10 000 USD v Čerkasoch a Olbii a od začiatku roka sa posunul v mužskom rebríčku o 632 miest až na súčasnú 421. priečku.

Najlepšia juniorka Dominika Cibulková (nar. 6. mája 1989, členka TK Slovan Slovenská Sporiteľňa Bratislava) bola v roku 2005 vo štvrťfinále juniorskej dvojhry vo Wimbledone a US Open, vyhrala prestížne juniorské turnaje v Miláne a Bradentone, bola bronzová vo štvorhre na ME do 18 rokov. V Thajsku v stretnutí o účasť v II. svetovej skupine absolvovala v 16 rokoch premiéru v Pohári federácie.

V novoutvorenej kategórii Talent roka získal najviac hlasov 16-ročný Kližan. Člen TK Slávie Agrofert STU Bratislava je tohtoročným majstrom Európy do 16 rokov vo dvojhre a štvorhre. Zároveň ho podľa Tennis Europe vyhlásili v tejto vekovej kategórii za hráča roka. Medzi vozíčkarmi prevzali ocenenie reprezentanti Jozef Felix, Dávid Chabreček a Tomáš Masaryk, ktorý v elitnej skupine Svetového pohára v holandskom Groningene skončili pod vedením trénera Štefana Tvarožeka na 10. mieste. Tradičné ceny za rozvoj tenisu sa v roku 2005 ušli Rudolfovi Vrábelovi, Milanovi Trnovi, Ľubomírovi Baranovi a Františkovi Krepelkovi.

Laureáti ankety Tenista roka 2005 /88 hlasujúcich: 21 trénerov, 31 funkcionárov, 24 novinárov, 12 osobností/:

MUŽI: 1. Dominik Hrbatý 350 bodov, 2. Karol Beck 155, 3. Michal Mertiňák 68

ŽENY: 1. Daniela Hantuchová 332, 2. Martina Suchá 118, 3. Magdaléna Rybáriková 44

JUNIORI: 1. Lukáš Lacko 335, 2. Martin Kližan 110, 3. Pavol Červenák 107

JUNIORKY: 1. Dominika Cibulková 288, 2. Magdaléna Rybáriková 210, 3. Kristína Kučová 62

DRUŽSTVÁ: 1. tím pre Davisov pohár 352, 2. tím pre Hopmanov pohár 142, 3. juniorky do 18 rokov 81

TALENT: 1. Martin Kližan 111 (22x 1. miesto), 2. Lukáš Lacko 111 (21x 1. miesto), 3. Magdaléna Rybáriková 88

VOZÍČKAR ROKA: družstvo Slovenska vo Svetovom pohári (Jozef Felix, Dávid Chabreček, Tomáš Masaryk, tréner Štefan Tvarožek)