Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Tenis: Mestský súd v Prahe poslal Šrejbra do väzenia na 5 a pol roka

TASR|19. jan 2001 o 23:08

Praha 19. januára (TASR) - Na päť a pol roka poslal dnes do väzenia Mestský súd v Prahe bývalého českého tenistu a dnes podnikateľa Milana Šrejbra za zneužitie informácií v obchodnom styku. Podľa súdu sa Šrejber pri nedovolených obchodoch s cennými papier

mi v rokoch 1995-96 obohatil na úkor dvoch podielových fondov o 13 miliónov korún.

Na súdny proces čakal Šrejber takmer dva týždne vo väzbe po tom, ako ho česká polícia zatkla v sobotu 6. januára na pražskom letisku po návrate z Londýna. Šrejberovi sa na slobodu nepodarilo dostať ani po zaplatení kaucie vo výške piatich miliónov korún.

Bývalý tenista, ktorého najvýraznejším športovým úspechom bolo štvrťfinále na US Open v roku 1986, sa stal po skončení tenisovej kariéry mediálne známym v súvislosti s tajným sponzorovaním Klausovej ODS. Tej v polovici 90. rokov daroval 7,5 milióna korún. ODS však dar rozpísala na dvoch fiktívnych sponzorov z Budapešti a ostrova Maurícius. Aféra naplno prepukla na konci roku 1997, keď novinári zistili, že Maďar bol v dobe poskytnutia daru už dávno po smrti a exotický ostrovan o Česku a Klausovej ODS, ktorej mal venovať viac ako tri milióny korún, vôbec nič nevedel.

V polovici 90. rokov Šrejber spolu s ďalšími podnikateľmi privatizoval Třinecké železiarne, ktorým po ich predaji navyše pomohla Klausova vláda odkúpením starých dlhov vo výške niekoľkých stoviek miliónov korún. Práve s touto nie celkom transparentnou privatizáciou je podľa niektorých českých médií spojený Šrejbrov sponzorský dar pre ODS. Súd však v tejto kauze bývalého tenistu pred časom v plnom rozsahu zbavil všetkých obvinení a vyšetrovateľom sa nepodarilo zistiť ani to, kto z členov vedenia ODS s nápadom fiktívnych sponzorov prišiel.

Súvisiace články