Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Tenis, Masters Cup: Davydenko hladko do semifinále

SITA|Publikované 16. nov 2005 o 22:46

ŠANGHAJ 16. novembra (SITA) - Ruský tenista Nikolaj Davydenko si ako druhý po Švajčiarovi Rogerovi Federerovi vybojoval postup do semifinále dvojhry na elitnom mužskom turnaji Masters Cupe v čínskom Šanghaji ...

ŠANGHAJ 16. novembra (SITA) - Ruský tenista Nikolaj Davydenko si ako druhý po Švajčiarovi Rogerovi Federerovi vybojoval postup do semifinále dvojhry na elitnom mužskom turnaji Masters Cupe v čínskom Šanghaji (dotácia 4,45 mil. USD). Piaty nasadený Davydenko si v stredu v Zlatej skupine poradil s Argentínčanom Gastonom Gaudiom 6:3, 6:4 a po predchádzajúcom triumfe nad Američanom Andrem Agassim zostáva zatiaľ v Číne nezdolaný. Nováčik na prestížnom koncoročnom podujatí najlepšej osmičky sveta viedol na ústrednom dvorci supermoderného komplexu Qi Žong nad argentínskym antukovým špecialistom už 6:3 a 5:1. Záver Gaudio aspoň trochu zdramatizoval, keď vyhral tri gemy v rade, ale na viac nemal. Hnev a frustráciu Argentínčana si odniesli dve jeho rakety. Prvú zlomil po strate podania v šiestom geme I. setu, druhú krátko po tom, čo jeho súper v II. sete zvýšil na 5:1. "Myslím si, že keď vám nejde hra ako dnes mne, je úplne normálne takto reagovať. Keďže som nemohol na svojej hre nič vylepšiť, zlomil som dve rakety," priznal Gaudio. "Postup do semifinále je pre mňa veľkým úspechom. Na dvorci si však musím dávať pozor, aby som sa nepridal k tomu množstvu zranení, ktoré sprevádzajú tento turnaj," povedal s ironickým podtónom Davydenko.

V druhom stredajšom súboji Čiľan Fernando Gonzalez zdolal Argentínčana Mariana Puertu 6:3, 4:6, 6:0 a udržal si šancu na postup. Gonzalez sa v Šanghaji objavil ako v poradí tretí náhradník za odstúpivšieho Američana Andreho Agassiho a zároveň ako prvý Čiľan po Marcelovi Riosovi, ktorý hral na turnaji majstrov v roku 1998. Finalistu Roland Garros v treťom sete doslova zmietol z kurtu, keď mu nepovolil ani jeden gem. O druhom semifinalistovi zo Zlatej skupiny sa rozhodne v priamom súboji medzi Gaudiom a práve Gonzalezom.

"Pred piatimi dňami som bol na dovolenke a užíval som si. Dva dni som potom rozmýšľal, či do Šanghaja vôbec prídem. Teraz mám šancu na postup do semifinále. Trochu divné, nie?," komentoval Gonzalez.

Vo štvorhre prehrala favorizovaná švédsko-bieloruská dvojica Jonas Björkman, Max Mirnyj aj svoj druhý zápas na turnaji, keď podľahla Francúzom Michaelovi Llodrovi a Fabricovi Santorovi 6:7 (3), 4:6. Táto prehra zároveň definitívne rozhodla o koncoročnom poste svetových jednotiek v ATP Doubles Race pre bratov Boba a Mika Bryanovcov. Americké dvojičky ukončia sezónu na líderskej pozícii po druhý raz za posledné tri roky. "Mali sme skvelú sezónu a chceli by sme ju ešte vyšperkovať víťazstvom v Šanghaji. Byť svetovou jednotkou je úžasný pocit," komentoval Mike Bryan. V druhom stredajšom deblovom zápase v Šanghaji zdolala tretia nasadená dvojica zo Zimbabwe Wayne Black - Kevin Ullyett austrálsko-juhoafrický pár Stephen Huss, Wesley Moodie po boji 3:6, 7:6 (1), 6:2.

Vo štvrtok sú v Šanghaji na programe záverečné duely vo dvojhre a štvorhre v Červenej skupine. Rozhodne sa okrem iného o tom, kto z chorvátsko-argentínskej dvojice Ljubičič - Nalbandian odprevadí Federera do semifinále.


Stredajší súhrn zo Šanghaja:


Zlatá skupina - dvojhra :

Nikolaj Davydenko (5-Rus.) - Gaston Gaudio (7-Arg.) 6:3, 6:4

Fernando Gonzalez (10-Čile) - Mariano Puerta (9-Arg.) 6:3, 4:6, 6:0


Aktuálny stav:
1. Davydenko 2 2 4:0 2
2. Gonzalez 1 1 2:1 1
3. Gaudio 2 1 1 2:2 1
4. Puerta 2 2 0:4 0
* Agassi 1 1 0:2

(*Agassi z turnaja po jednom stretnutí odstúpil, nahradil ho Gonzalez)


Zlatá skupina / štvorhra:

Michael Llodra, Fabrice Santoro (6-Fr.) - Jonas Björkman, Max Mirnyj (2-Švéd./Biel.) 7:6 (3), 6:4

Wayne Black, Kevin Ullyett (3-Zimb.) - Stephen Huss, Wesley Moodie (8-Austr./JAR) 3:6, 7:6 (1), 6:2


Aktuálny stav:
1. Black-Ullyett 2 2 4:2 2
2. Llodra-Santoro 2 1 1 3:2 1
3. Huss-Moodie 2 1 1 3:2 1
4. Björkman-Mirnyj 2 2 0:4


Štvrtkový program v Šanghaji:


Červená skupina / štvorhra / od 7.00 h SEČ

Mark Knowles, Daniel Nestor (4-Bah./Kan.) - Wayne Arthurs, Paul Hanley (7-Austr.)

Mike Bryan, Bob Bryan (1-USA) - Leander Paes, Nenad Zimonjič (5-India/Srb. a Č. Hora)


Červená skupina / dvojhra / od 12.00 h

Ivan Ljubičič (6-Chorv.) - David Nalbandian (8-Arg.)

Roger Federer (1-Švajč.) - Guillermo Coria (4-Arg.)


Súvisiace články