Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Tenis: Kučera uvažuje, že v baráži Davisovho pohára bude hrať zadarmo

TASR|11. sep 2001 o 14:59

Bratislava (TASR) - Slovenský tenista Karol Kučera v pondelok oznámil, že uvažuje o zrieknutí sa finančnej odmeny za svoj štart v tíme Slovenska v barážovom stretnutí o udržanie vo svetovej skupine Davisovho pohára

proti Chile (21. až 23. septembra v Prešove). Podľa bývalého hráča Top 10 by štart za reprezentáciu mal byť poctou a nie zárobkovou činnosťou.

"Intenzívne nad tým uvažujem, aby sa vedelo, o čo v Davisovom pohári a Pohári federácie ide," prezentoval svoje odhodlanie K. Kučera a dodal: "Vývoj sa uberá nesprávnym smerom, štart v týchto súťažiach sa berie veľmi profesionálne, väčšina hráčov vo svete chce zarobiť čo najviac dolárov. To sa mi nepáči, môj názor, ba presvedčenie je, že reprezentácia je vecou cti. Stretnutie Davisovho pohára je jednorazová záležitosť, jedná sa maximálne o dva týždne strávené v národnom tíme. Zatiaľ som sa definitívne nerozhodol, musím ešte pouvažovať nad tým, komu by som finančné prostriedky daroval."

Nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu a Kučerov tréner Miloslav Mečíř svojho zverenca podporil: "Za mojich čias sme v Davis Cupe hrali zadarmo. Vďaka tomu sa našli peniaze na výchovu talentov, zväz žil iba z príjmov od Medzinárodnej tenisovej federácie."

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška toto gesto takisto víta: "Budem rád, ak sa tak stane. Bude to veľmi sympatické gesto. Výkonný výbor STZ ma poveril, aby som s hráčmi dohodol zmluvy. Rozdelenie prémií je výlučne v kompetencii nehrajúceho kapitána, ktorý tak urobí po skončení stretnutia s Chile. Nehrajúci kapitán fedcupového družstve Peter Vajda urobil chybu v tom, že pred súbojom s Ruskom určil pravidlá prerozdelenia a potom vypukla kauza s Danielou Hantuchovou, ktorá nikomu neprospela. S Danielom som sa porozprával, navrhol som jej riešenie, ale našu snahu zatiaľ neakceptovala."

V prípade víťazstva Slovenska nad Chile poukáže medzinárodná tenisová federácie STZ sumu 93.200 amerických dolárov, z čoho hráči dostanú 35%, teda 28.600 dolárov. V prípade, ak zverenci M. Mečířa v Prešove prehrajú, na STZ "dorazí" 34.200 dolárov a tenistom z toho pripadne 19.900 dolárov. Okrem menšieho balíka peňazí, by však zostúpili do 1. skupiny Euro-africkej zóny.

Súvisiace články