Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Tenis: Krvné testy aj v bielom športe

TASR|Publikované 2. júl 2002 o 14:06

Londýn 2. júla (TASR) - Predstavitelia Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) uviedli, že budú pravdepodobne prinútení zaviesť krvné testy, aby zabránili ...

Londýn 2. júla (TASR) - Predstavitelia Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) uviedli, že budú pravdepodobne prinútení zaviesť krvné testy, aby zabránili stále častejšiemu používaniu látky EPO a ďalších tzv. superdrog v bielom športe.

Výkonná riaditeľka ITF Debbie Jevansová povedala, že nové testy, vrátane krvných obrazov a viac prepracovaného systému testovania moču, by sa mohli po prvý raz objaviť už na budúcoročnom prvom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open.

Právnici ITF momentálne pracujú na úprave existujúcich pravidiel, ktoré by povolili hráčom krvné testy absolvovať. Riadiaci orgán svetového tenisu potrebuje každoročne na dopingové testy vyše milióna dolárov, pričom základný test vzorky moču, ktorý odhalí užívanie steroidov stojí 150 dolárov. Podrobnejší test, ktorý ukáže požívanie krvného dopingu EPO a nových, na podobnej báze založených látok vrátane NESP, vyjde ITF na 550 dolárov.

Podľa Jevansovej Svetová antidopingová agentúra (WADA), ktorej členom Rady je aj prezident ITF Ricci Bitti, rozhodne do 15. septembra o zavedení krvných testov ako podpory testov na EPO. Keď WADA oznámi toto rozhodnutie, ITF začne s odoberaním vzoriek krvi a moču.

Minulý rok sa podrobilo testom vyše 700 tenistov a tenistiek, pričom každý hráč mužskej svetovej desiatky bol v minulej sezóne testovaný priemerne sedemkrát.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.