Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Tenis: Kafeľnikov zariadil postup Ruska, Slováci meno súpera ešte nepoznajú

TASR|12. feb 2001 o 12:48

Bratislava 12. februára (TASR) - Slovenskí tenisti budú po druhý raz od svojho vstupu medzi elitu Davisovho pohára bojovať o zotrvanie vo svetovej skupine. Rozhodla o tom ich tesná prehra 2:3 v dramatickom stretnutí 1. kola prestížnej súťaže v bratislavsk

ej Inchebe s Ruskom.

Ústrednou postavou trojdňového zápolenia pred skvelou trojtisícovou kulisou vypredanej haly sa stal olympijský víťaz zo Sydney Jevgenij Kafeľnikov. Davisov pohár je v jeho hierarchii tak vysoko, že ak by ho Rusi vyhrali už v tomto roku, iba 27-ročný hráč by nedbal skončiť s tenisom. "Pre mňa je triumf v Davisovom pohári jeden z najvyšších cieľov. Ak sa mi splní, ťažko budem hľadať ďalšiu motiváciu," podotkol Kafeľnikov, ktorý z pozície tímovej dvojky vyhral obe dvojhry a spolu s Maratom Safinom sa zaslúžili aj o dôležitý bod zo štvorhry.

"Takáto tesná prehra trocha bolí, ale musíme uznať kvality súpera," konštatoval po rozhodujúcej dvojhre medzi Karolom Kučerom a Kafeľnikovom nehrajúci kapitán domácich Miloslav Mečíř. Jeho zverenci si na Rusko verili, ale prehru spred pol druha roka z Moskvy súperovi nevrátili. Aj preto, že ten mal vo svojom strede mimoriadne koncentrovaného a psychicky odolného Kafeľnikova, kým momentálne najlepší slovenský tenista Dominik Hrbatý až do nedele hľadal formu z úvodu roka márne. "Škoda, že Domino nevedel skôr nájsť správny rytmus, príliš mu nevyhovoval ani odskok loptičky a ideálny výkon podal až v nedeľu proti Safinovi," hľadal príčiny tesnej prehry M. Mečíř.

Favorizované Rusko s dvoma excelentnými hráčmi svetovej špičky teda môže ďalej snívať sen o víťazstve v 89. ročníku populárnej tímovej súťaže. V aprílovom štvrťfinále privíta na domácej pôde Švédsko, kým slovenskí tenisti budú v dňoch 21.-23. septembra bojovať o zotrvanie vo svetovej skupine. Od svojho vstupu medzi elitu v roku 1998 sa Slováci iba raz zachraňovali - hneď vo svojom úvodnom ročníku medzi najlepšími po prehre v prvom kole so Švédskom zdolali v baráži v Buenos Aires po dráme domácu Argentínu 3:2. Potom nasledoval dvakrát po sebe postup do štvrťfinále, čo je doterajšie maximum tímu Miloslava Mečířa. Ten spozná meno svojho najbližšieho súpera v po žrebovaní, ktoré je na programe po odohratí regionálnych zón až 11. apríla. Isté je, že v osudí bude osmička zdolaných v prvom kole - okrem Slovenska ešte Česko, Ekvádor, Maroko, Belgicko, Rumunsko, USA a prekvapujúco aj obhajca prvenstva zo Španielska. Túto osmičku doplní rovnaký počet tímov z jednotlivých kontinentálnych kvalifikácií. Vo štvrťfinále (6.-8. apríla) sa stretnú Rusko - Švédsko, Brazília - Austrália, Nemecko - Holandsko a Švajčiarsko - Francúzsko.

1. kolo svetovej skupiny Davisovho pohára:

Slovensko - Rusko 2:3

piatok: Karol Kučera - Marat Safin 3:6, 4:6, 6:3, 7:5, 6:2, Dominik Hrbatý - Jevgenij Kafeľnikov 2:6, 3:6, 5:7

sobota: Dominik Hrbatý, Ján Krošlák - Marat Safin, Jevgenij Kafeľnikov 4:6, 4:6, 6:2, 6:7 (7)

nedeľa: Dominik Hrbatý - Marat Safin 6:3, 6:1, 6:4, Karol Kučera - Jevgenij Kafeľnikov 6:4, 6:4, 3:6, 2:6, 2:6.

Súvisiace články