Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Tenis: Jastrabie oko v premiére v Miami úspešné

SITA|Publikované 3. apr 2006 o 11:23

MIAMI 3. apríla (SITA) - Nadmieru úspešnú premiéru má za sebou nový systém tenisového videodôkazu, známy pod názvom "Jastrabie oko". Počas turnajov ATP Masters Series a WTA Tour v Miami hráči a hráčky ...

MIAMI 3. apríla (SITA) - Nadmieru úspešnú premiéru má za sebou nový systém tenisového videodôkazu, známy pod názvom "Jastrabie oko". Počas turnajov ATP Masters Series a WTA Tour v Miami hráči a hráčky využili možnosť zopakovania predmetnej spornej loptičky dovedna v 161 prípadoch, pričom 53-krát musel empajrový rozhodca zmeniť pôvodný verdikt v prospech tenistu, ktorý o to požiadal. Vo svojich sťažnostiach uspelo 32 mužov a 21 žien. Ako je známe digitalizovaný systém záznamu dopadu loptičky môžu využiť hráči dvakrát počas jedného setu. Ak hráč požiada o zopakovanie loptičky, záznam uvidí empajrový rozhodca na svojom monitore, hráči a diváci na obrovskej obrazovke nad kurtom ako aj tenisoví priaznivci na svojich televízoroch. Podľa hovorkyne WTA Tour Angie Cunninghamovej drvivá väčšina tenistiek privítala nový technologický prvok, ktorý podstatne redukuje hádky s rozhodcami a znižuje celkové napätie na kurte. "Na hráčky novinka výrazne zapôsobila. Aspoň teraz môžu vidieť, koľkokrát sa mýlia nielen rozhodcovia, ale aj ony, čo je pri súčasnom rýchlom tenise asi už normálne," uviedla Cunninghamová. Spokojnosť so zavedenou novinkou vládne aj v mužskej časti tenisového kolotoča. "Sme spokojní viac, než sme predpokladali. Hráči sa vo svojich odhadoch často mýlili, a teraz po dôkazoch na videu môžu skutočne oceniť profesionalitu našich rozhodcov," povedal zástupca ATP zodpovedný za súťažné pravidlá Gayle Bradshaw.

Už teraz je isté, že "elektronickí čiaroví rozhodcovia" budú hráčom k dispozícii aj na ďalších veľkých turnajoch. Oficiálne prvým grandslamovým turnajom, kde sa "Jastrabie oko" naplno využije, bude tohtoročný US Open v New Yorku.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.