Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Tenis: Ivan Lendl členom tenisovej Siene slávy

TASR|15. júl 2001 o 15:42

Newport 15. júla (TASR) - Bývalú svetovú tenisovú jednotku Američana Ivana Lendla uviedli v sobotu spolu s Austrálčanom Mervynom Rosom do Medzinárodnej tenisovej Siene slávy v americkom Newporte.

Českého rodáka uviedol do Siene slávy tenista 50-tych rokov a víťaz piatich grandslamových titulov Tony Trabert. Rosa priviedla do siene populárna Billie Jean Kingová.

"Moja kariéra? Nemyslím na ňu príliš často," reagoval Lendl po ceremónii na otázku. "Ale, samozrejme, som hrdý na to, čo som dokázal," povedal ďalej rodený Ostravčan, ktorý je od roku 1992 americkým občanom.

Lendl vyhral počas svojej kariéry trikrát grandslamy Roland Garros a US Open a dvakrát Australian Open. "Samozrejme ma mrzelo, že som nevyhral aj Wimbledon. Keby som to neľutoval, nehral by som tam tak často. Pokúšal som sa však o to," povedal Lendl a dodal: "Mojím najobľúbenejším turnajom bol však bezpochyby Australian Open. Tam ma ľudia uznávali viacej. Jedinýkrát, keď mi chýbal tenis, bolo po skončení tohto turnaja. Do každého zápasu som dával všetko a vyhrať bolo mojím jediným cieľom."

Za svojho najťažšieho protivníka označil 41-ročný Lendl Američana Johna McEnroa. "Stretol som sa viacerými nepríjemnými súpermi, ale on mi robil vždy najväčšie problémy," povedal.

Otec piatich dcér dnes žije v Connecticute. Ako dôvod svojho odchodu z Československa Lendl uviedol komunizmus. "Viem, aký bol komunizmus a jediná cesta, ako sa dostať von, bolo presadiť sa," povedal Lendl.

71-ročný Austrálčan Rose, ktorý päťkrát vyhral s rodnou krajinou Davis Cup, sa stal členom siene slávy ako niekoľkonásodný víťaz grandslamových štvorhier. "V sieni slávy je 22 Austrálčanov a myslím, že sa k ním pripojím akokoľvek. Prešiel som dlhú cestu a som rád, že som tu," povedal Rose.

Súvisiace články