Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Tenis: Hrbatý zmietol Safina a postupuje do štvrťfinále Australien Open

TASR|21. jan 2001 o 09:54

Melbourne 21. januára (TASR) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý zvíťazil v nedeľňajšom osemfinálovom zápase grandslamového turnaja Australian Open nad Rusom Maratom Safinom v troch setoch 6:2, 7:6 (8:6), 6:4 a postupuje do štvrťfinále turnaja.

Melbourne 21. januára (TASR) - Slovenský tenista štrnásty nasadený Dominik Hrbatý postúpil do štvrťfinále úvodného grandslamového turnaja roka Australian Open, keď v nedeľu zvíťazil na hlavnom dvorci v Melbourne Parku nad nasadenou dvojkou Rusom Maratom Safinom za 2:02 h v troch setoch 6:2, 7:6 (6), 6:4. Vo štvrťfinále nastúpi slovenská jednotka proti dvanástemu nasadenému domácemu hráčovi Patrickovi Rafterovi, ktorý vyradil turnajovú osmičku Tima Henmana z Veľkej Británie hladko v troch setoch 6:2, 6:3, 6:3.

Dvadsaťtriročný Hrbatý postupom do štvrťfinále dosiahol zatiaľ svoj najlepší výsledok na Australian Open, doteraz sa dostal najďalej do osemfinále počas svojej premiéry v roku 1997. Týmto víťazstvom navyše zmiernil negatívnu bilanciu so Safinom na 4:5, čo je pred februárovým stretnutím 1. kola Davisovho pohára Slovensko - Rusko určite povzbudením.

Hrbatý zaskočil víťaza minuloročného US Open aktívnou hrou, v prvom dejstve využil dva brejkbaly (Safin jeden) a za 26 minút získal set v pomere 6:2. Safin, ktorý by sa mal na začiatku februára predstaviť v Bratislave s tímom Ruska v zápase 1. kola Davisovho pohára proti domácemu Slovensku, v druhom sete pridal na dôraze a vynútil si tajbrejk. V ňom mal navrch bratislavský rodák, vyhral v ňom 8:6 a za 64 minút set v pomere 7:6. Zaskočený ruský hráč nedokázal v poslednej sade odolávať pozornej a dôraznej hre slovenského tenistu, ktorý za 32 minút získal set v pomere 6:4.

Hrbatý bol takmer vo všetkých ukazovateľoch lepší, ako jeho súper, úspešnosť 1. podania mal 49% (Safin 51%), esá: 7 - 11, dvojchyby: 0 - 4, nevynútené chyby: 31 - 46, využitie brejkbalov: 4/12 - 2/3, víťazné loptičky: 111 - 89, najväčšia rýchlosť servisu (km/h): 205 - 208. Výsledok:

dvojhra - muži - 4. kolo: DOMINIK HRBATÝ (SR) - Marat Safin (Rus.) 6:2, 7:6, 6:4.

Hlas Dominika Hrbatého: "Dnes som hral naozaj veľmi dobre. Cítil som, že zahrám vynikajúce údery, hral som o niečo rýchlejšie ako Safin. Vychádzalo mi prvé podanie, Maratovi som nedal žiadnu šancu, aby odvrátil môj servis. To, že som hral na Hopmanovom pohári a aj na turnaji v Aucklande, sa pozitívne prejavilo na mojej hre. Na tvrdých povrchoch sa stále ešte učím hrať. Vo štvrťfinále ma čaká Rafter, ktorý je vyššie nasadený ako ja. Nemám čo stratiť, budem bojovať a pokúsim sa ho zdolať."

Hlas Marata Safina: "To, čo som dnes predvádzal na kurte bolo smiešne. Bola to jednoducho katastrofa. Dominik podával veľmi tvrdo, až som sa bál udrieť do loptičky. Neurobil som nič, absolútne nič, aby som dnes vyhral."