Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Tenis: Hrbatý vyhral turnaj v Aucklande

TASR|17. jan 2004 o 06:47

Auckland 17. januára (TASR) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý vyhral v sobotňajšom finále turnaja ATP v novozélandskom Aucklande (404.000 dolárov) nad ...

Auckland 17. januára (TASR) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý vyhral v sobotňajšom finále turnaja ATP v novozélandskom Aucklande (404.000 dolárov) nad Španielom Rafaelom Nadalom po trojsetovej bitke 4:6, 6:2 a 7:5 a zaknihoval tak svoj druhý turnajový titul za sebou, piaty v kariére. Predtým si pripísal víťazstvá v San Marine 1998, v Prahe 1999, v Aucklande 2001 a pred týždňom v Adelaide. Triumf na Heineken Open ho zároveň katapultoval so 70 bodmi na čelo aktuálneho rebríčka Champions Race.

Hrbatý je v tomto roku stále bez prehry, keď vyhral už desať duelov v sérii (s Guillermom Coriom v 2. kole v Aucklande bez boja). Rodák z Bratislavy mal pred finále s iba 17-ročným talentovaným Nadalom priaznivú vzájomnú bilanciu 1:0, pretože ho zdolal vlani v októbri v Lyone, ale v sobotu musel na ceste k titulu siahnuť až na dno síl. Prvý set prehral 26-ročný rodák z Bratislavy po brejku súpera 4:6 a až potom našiel na šikovného protivníka účinný recept. Hrbatý získal druhý set hladko 6:2 a v dramatickom treťom dejstve zvládol lepšie koncovku. V rozhodujúcom sete viedol Nadal už 3:0 a bol blízko k víťazstvu, ale slovenský tenista šnúrou jedenástich úspešných loptičiek za sebou vyrovnal na 3:3 a v jedenástej hre za stavu 5:5 získal rozhodujúci brejk vo svoj prospech. Svoje jubilejné desiate finále na profiokruhu ATP potom slovenský hráč číslo dva (momentálne na 54. mieste v Entry rebríčku) zakončil pred vypredaným hľadiskom víťazným mečbalom, hneď prvým, keď bekhendový úder jeho súpera skončil v sieti.

"Vo finále som sa cítil veľmi unavený. Najmä v prvom sete som si myslel, že to ani nemôžem vyhrať, pretože po turnaji v Adelaide mám v nohách už veľa zápasov za sebou a Nadal ma navyše po dvorci poriadne naháňal. Potom som si ale povedal, že sa už konečne musím zobudiť a podarilo sa," povedal bezprostredne po triumfe Hrbatý, ktorému sa v Aucklande na povrchu Rebound Ace už tradične darí - tento turnaj vyhral už v roku 2001, vlani sa dostal až do finále a je najlepším hráčom podujatia od roku 1998 vôbec, keď má za toto obdobie na konte 17 víťazstiev a iba štyri prehry. Za triumf v tomto roku zinkasoval prémiu 48.600 dolárov a 35 bodov do rebríčka Champions Race, v ktorom bude pred štartom Australian Open figurovať v absolútnom popredí. Španiel Nadal, pre ktorého to bolo prvé finále na turnaji ATP v kariére, dostal 28.600 dolárov a 24 bodov, ale napriek prehre v rozhodujúcom stretnutí nebol sklamaný: "Gratulujem Dominikovi, ja som dnes nezahral práve najlepšie. V rozhodujúcich chvíľach sa prejavili skúsenosti."

V pondeľňajšom vydaní rebríčka Champions Race (zohľadňuje iba výsledky v danom roku) bude Hrbatý na čele so ziskom 70 bodov pred Španielom Carlosom Moyom (59) a Francúzom Nicolasom Escudem (50). V prvom kole v pondelok štartujúceho Australian Open sa Hrbatý stretne s Brazílčanom Flaviom Sarettom.