Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Tenis: Hrbatý bez problémov v osemfinále, čaká ho sebavedomý Safin

TASR|19. jan 2001 o 11:06

Melbourne 19. januára (TASR) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý sa na prvom tohtoročnom grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne prezentuje ako nasadená štrnástka naďalej v dobrej forme. V treťom kole bez problémov zdolal Belgičana Christophe Roc

husa za 1:54 h v troch setoch 6:4, 6:4, 6:2 a postúpil tak už do osemfinále. V ňom sa stretne s druhým nasadeným Rusom Maratom Safinom, s ktorým má zatiaľ nepriaznivú vzájomnú bilanciu 3:5.

Momentálne najlepší slovenský tenista vstúpil do stretnutia s o rok mladším 22-ročným súperom sebavedome a hneď v prvej hre vyhral jeho podanie. Brejkovú výhodu si dobrým servisom držal až do záveru prvého dejstva a dva setbaly mal zverenec Mariána Vajdu už za stavu 5:3 vo svoj prospech. Nevyužil ich, ale pri svojom podaní v ďalšej hre už set doviedol do víťazného konca. Rochus sa napriek nepriaznivému vývoju nevzdával a v druhom sete získal rýchlo náskok 3:0. Iba v tomto úseku Hrbatý na chvíľu stratil kontrolu nad vývojom, často kazil podanie, čoho výsledkom bolo až osem dvojchýb v druhom sete. Slovenská jednotka však rýchlo našla stratené tempo a štyri víťazné hry v sérii, vrátane dvoch brejkov, znamenali vedenie 4:3. Belgičan ešte vyrovnal na 4:4, ale koncovka setu patrila opäť Hrbatému. Ten predvádzal výborný tenis aj v záverečnom treťom sete, divákom ukázal niekoľko skvelých víťazných úderov a zaslúžene sa tešil z postupu.

Hrbatý zahral celkove 12 es, jeho súper iba tri, mal však až 11 dvojchýb, o štyri viac ako Rochus. V jeho prospech však hovoria víťazné údery 44:20 i celkový počet získaných loptičiek 119:98. Väčší risk priniesol slovenskému tenistovi i viac nevynútených chýb - 54, Rochus ich mal na konte 34. Z osemnástich brejkových možností využil Hrbatý šesť, jeho protivník zo siedmich iba dve. Sety trvali 42, 47 a 25 minút.

V osemfinále narazí Hrbatý na Safina a má mu čo odplácať, keď s ním prehral posledné dva vzájomné súboje. Naposledy mu podľahol na januárovom Hopmanovom pohári v Petrhe v troch setoch 3:6, 6:0 a 4:6, vlani na neho nestačil ani v St. Petersburgu. Hrbatého posledné víťazstvo nad Safinom sa zrodilo pred rokom v Rotterdame. Onedlho 21-ročný Rus pred v poradí deviatym vzájomným duelom (3:5 z pohľadu Hrbatého) prognózuje: "Bude to určite mimoriadne ťažký duel. Hrbatý patrí do absolútnej špičky a už neraz zdolal silných súperov tak, že hral neuveriteľným spôsobom. Ja si však verím, veď som nad ním už v tomto roku vyhral. Diváci sa určite môžu tešiť na skvelý tenis."