Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Tenis: Hrbatý a Beck do 3. kola, stop Suchej

SITA|Publikované 19. jan 2005 o 06:10

MELBOURNE 18. januára (SITA) - Slovenský tenis bude mať v 3. kole mužskej dvojhry na Australian Open v Melbourne (dotácia 19,1 mil. AUD) dvojnásobné zastúpenie. V stredu sa tam najprv prebojoval Dominik ...

MELBOURNE 18. januára (SITA) - Slovenský tenis bude mať v 3. kole mužskej dvojhry na Australian Open v Melbourne (dotácia 19,1 mil. AUD) dvojnásobné zastúpenie. V stredu sa tam najprv prebojoval Dominik Hrbatý a po ňom prekvapujúco aj Karol Beck. Hrbatý ako dvadsiaty nasadený hráč podľa predpokladov zdolal v 2. kole srbského kvalifikanta Janka Tipsareviča 6:2, 7:6 (1), 3:6, 7:5, hoci najmä v druhej polovici stretnutia ho pomerne neznámy súper dosť potrápil. Najbližším súperom Hrbatého bude nasadená desiatka a minuloročný víťaz Roland Garros Argentínčan Gaston Gaudio. Beck v päťsetovej a triapolhodinovej dráme vyradil šestnásteho nasadeného Nemca Tommyho Haasa 5:7, 2:6, 6:2, 7:6 (5), 6:3. Dvadsaťdvaročný rodák zo Zvolena po prvý raz v kariére dosiahol na austrálskom Grand Slame 3. kolo a dvojnásobnému semifinalistovi z Melbourne (1999, 2002) uštedril nepríjemné prekvapenie. Zároveň mu odplatil hladkú prehru zo septembrového súboja Davisovho pohára v Bratislave. Beck si v 3. kole zmeria sily s Belgičanom Olivierom Rochusom.

V stredu vo dvojhre zo Slovákov neuspela iba Martina Suchá, ktorá prehrala až príliš hladko s Ruskou Jevgenijou Lineckou 0:6, 2:6 a po skvelom víťazstve nad nasadenou Japonkou Sugijamovou tentoraz sklamala.

Slováci v Melbourne - streda - 2. kolo dvojhry:

ŽENY

Martina Suchá (SR) - Jevgenija Linecká (Rus.) 0:6, 2:6 za 57 minút

Slovenská tenistka zápas nezvládla. Proti 18-ročnej Ruske (93. vo WTA) sa vôbec nepresadila svojou útočnou hrou. Robila veľa chýb a v prvom sete dokonca ´vyfasovala´ kanára. Linecká skvele podávala, Suchá (57.) sa počas celého zápasu nedostala k jedinej brejkovej možnosti. Veľavravne vyznieva aj pomer nevynútených chýb z pohľadu slovenskej hráčky: 25-6. Stretnutie napokon netrvalo ani hodinu, Linecká pri svojom podaní premenila druhý mečbal a po Kurhajcovej vyradila pri svojom debute v Melbourne aj druhú Slovenku. Suchej maximom z Australian Open zostáva osemfinálová účasť z roku 2002.

MUŽI

Dominik Hrbatý (20-SR) - Janko Tipsarevič (Srb. a Č. Hora) 6:2, 7:6 (1), 3:6, 7:5 za 165 minút

Hrbatému (27. v ATP Entry) vyšiel úvod a dva brejky v prvom sete mu stačili na víťazstvo 6:2. V druhom sete ale 20-ročný melbournský debutant Tipsarevič (120.) pridal a po brejku viedol 4:2. Hrbatý vzápätí vyrovnal na 4:4 a neskôr si vynútil tajbrejk, v ktorom od stavu 1:1 už nepustil súperovi ani loptu. Ťažiac zo psychologickej výhody vyhral 27-ročný Bratislavčan hneď na úvod tretieho setu súperov servis, ale vzápätí stratil svoj. Srb vycítil šancu, v ôsmom geme opäť prelomil Hrbatého podanie /5:3/ a set doviedol do víťazného konca. Tipsarevič sa chytil a na začiatku štvrtého dejstva viedol 2:0 a 3:1. Potom však skúsený slovenský tenista sériou troch gemov v rade otočil na 4:3. Za stavu 5:4 sa Hrbatý pri podaní súpera dostal k prvému mečbalu, ale nevyužil ho - Tipsarevič vyrovnal na 5:5. Potom mal Hrbatý na mále, keď pri svojom servise prehrával 15:40, ale náročný moment zvládol a ujal sa vedenia 6:5. Vzápätí sa opakovala rovnaká situácia pri podaní Tipsareviča. Hrbatý viedol 40:15 a hoci v poradí druhý mečbal ešte nevyužil, tretí už áno a postúpil do 3. kola, rovnako ako vlani. Na „povinné“ víťazstvo sa najlepší slovenský tenista dosť natrápil. Možno aj preto, že využil iba šesť zo štrnástich brejkových možností.

Karol Beck (SR) - Tommy Haas (16-Nem.) 5:7, 2:6, 6:2, 7:6 (5), 6:3 za 212 minút

O osude vyrovnaného prvého setu rozhodol jeden Haasov brejk a slovenský tenista ho prehral 5:7. Druhý set sa stal poľahky korisťou favorizovaného 26-ročného Nemca, ktorému patrí v rebríčku ATP Entry 17. miesto. Vyhral ho 6:2, keď si znova udržal svoj servis a Becka (42. v ATP Entry) dvakrát brejkol. Za stavu 2:0 na sety pre Haasa to v Aréne Roda Lavera na päťsetovú drámu nevyzeralo. Potom ale Nemec zaváhal a tretí set získal pomerom 6:2 pre seba Beck. Z hľadiska konečného výsledku bol najdôležitejší a zároveň najdramatickejší štvrtý set. Solídne podávajúci slovenský tenista začal získavať na dvorci prevahu aj vo výmenách a za stavu 5:3 podával na víťazstvo. Haas sa však vzoprel a set doviedol do tajbrejku. V ňom mal od začiatku mierne navrch 22-ročný rodák zo Zvolena a vyhral ho tesne 7:5. Beck pokračoval na víťaznej vlne aj na začiatku rozhodujúceho piateho dejstva. Vyhral svoje podanie a vzápätí súpera po piaty raz v zápase brejkol. Haas fyzicky odchádzal a v prestávkach si čoraz častejšie prikladal na stehná vrecúška s ľadom. Napriek tomu sa mu vydaril rebrejk na 1:2 a potom pri svojom podaní aj so šťastím odvrátil tri Slovákove brejkbaly a vyrovnal na 2:2 Sebavedomý Beck bez problémov zvýšil na 3:2 a čoraz nervóznejší Haas ešte raz vyrovnal. V ôsmom geme však nemecký tenista svoj servis opäť stratil (5:3), keď pri rozhodujúcom Beckovom obhodení mu na sieti nepomohol ani pád za loptičkou. Beck zápas ukončil vo veľkom štýle, keď v poslednom geme strelil dve esá a dosiahol ďalšie dva fiftíny z podania. "Spočiatku som bol nervózny, neskôr som sa však dostal do správneho rytmu a začal hrať svoju hru. Tommy mi pripadal najmä v závere nie vo svojej koži, možno mal zdravotné problémy. Napriek tomu je toto víťazstvo pre mňa veľmi dôležité. Teším sa aj z toho, že som súperovi odplatil prehru z minuloročného súboja v Davisovom pohári. Tieto zápasy sa však nedajú porovnávať. Vtedy sa hralo v hale a teraz vonku," uviedol krátko po zápase pri odchode z dvorca víťazný Beck.