Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Tenis: Francúzov zachránil Escude, Holanďania postúpili aj bez Krajicka

TASR|9. apr 2001 o 13:27

Bratislava 9. apríla (TASR) - Tenisový Davisov pohár pozná po víkende už účastníkov semifinále. Po tuhom boji si postup zabezpečili Francúzi, ktorí zvíťazili vo Švajčiarsku nad domácimi tenistami tesne 3:2. V ostatných stretnutiach sa zrodili jasné výsledky, keď Švédi zdolali Rusko, ktorému chýbal zranený Marat Safin 4:1 a rovnakým výsledkom sa skončilo aj stretnutie Holandska s Nemeckom. Minuloroční finalisti tenisti Austrálie si poradili na horúcej juhoamerickej pôde s Brazíliou 3:1, keď posledný zápas Simoniho s Frombergom zrušili pre dážď.

Francúzsky triumf v Neuchateli zabezpečil Nicolas Escude, ktorý na stretnutie s George Bastlom nastupoval za nerozhodného stavu 2:2. Po bitke trvajúcej 4 hodiny a 35 minút sa nakoniec tešil francúzsky tenista a víťazstvom 1:6, 7:5, 6:7, 6:4 a 8:6 posunul svoj tím do semifinále. "Nepovažujem sa za záchrancu tím. Jediné, čo som urobil je, že som vyhral dva zápasy, ktoré nám pomohli k postupu. Bolo to ťažké stretnutie a keby sa hralo na nejakom turnaji, pochybujem, že by som zvíťazil," povedal Nicolas Escude.

Austrálčanom stačili na víťazstvo v Brazílii štyri stretnutia, pretože posledný duel Alexandra Simoniho s Richardom Frombergom zrušili pre dážď za stavu 2:6 a 4:4. Rozhodujúci krok k bránam semifinále urobil Lleyton Hewitt, ktorý zdolal svetovú dvojku Gustava Kuertena 7:6, 6:3, 4:6 a zvýšil stav série na 3:1. "Ani neviem, čo mám povedať. Takto som asi ešte v živote loptičky netriafal," povedal po stretnutí šťastný Hewitt.

Holanďania prekvapujúco hladko zdolali aj bez svojej najväčšej hviezdy Richarda Krajicka (zranený lakeť) tenistov Nemecka 4:1. Prekvapením bolo nasadenie Raemona Sluitera, ktorý však nesklamal a dokázal poraziť Davida Prinosila. Sluiter nastúpil na obe dvojhry, nakoľko Sjeng Schalken l pre problémy s nohou hral iba štvorhru. "Nikdy sme ani nesnívali, že to takto dopadne. Ale potvrdilo sa, že Davisov pohár je špecifická súťaž, ktorá dokáže z hráča vydolovať to najlepšie. A to sa presne stalo, hrali sme fantasticky," vyjadril sa nehrajúci kapitán holandského družstva Tjerk Bogstra.

Postup do ďalších bojov si Švédi v zápase s Ruskom zabezpečili už v sobotu, keď po štvorhre zvýšili vedenie na 3:0. V debli sa predstavil aj nováčik v Davisovom pohári Simon Aspelin, ktorý na poslednú chvíľu nahradil zraneného Nicklasa Kultiho. "Tento deň bol najlepší, aký som kedy zažil," povedal 26-ročný Aspelin. Čestný bod pre Rusov zabezpečil Andrej Stoliarov, keď zvíťazil nad Magnusom Normanom 3:6, 6:3 a 1:6.

tc mi

Súvisiace články