Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Tenis: Duel Slovenska s Ruskom odštartujú Kučera so Safinom, Hrbatý chce reparát

TASR|8. feb 2001 o 20:31

Bratislava 8. februára (TASR) - Stretnutie 1. kola Davisovho pohára tenistov Slovensko - Rusko odštartujú v piatok v hale "C" bratislavskej Incheby úvodnou dvojhrou domáca dvojka Karol Kučera s hosťujúcou jednotkou Maratom Safinom. Rozhodol o tom štvrtkov


ý žreb v hoteli Danube, ktorý viedol vrchný rozhodca Nemec Sören Friemel a jeho ústrednou postavou bol prezident Medzinárodnej tenisovej federácie ITF Talian Francesco Ricci Bitti.

Ricci Bitti vytiahol z pripraveného koša meno slovenskej dvojky Kučeru, čím určil program celého stretnutia. V druhej piatkovej dvojhre sa stretne slovenská jednotka Dominik Hrbatý s dvojkou v tíme Ruska Jevgenijom Kafeľnikovom. Nehrajúci kapitáni Miloslav Mečíř a Šamil Karpiščev nominovali predbežne do sobotňajšej štvorhry Hrbatého s Kučerom na jednej a Safina s Kafeľnikovom na druhej strane, ešte hodinu pred jej začiatkom v nej však môžu urobiť zmenu. Duel Slovenska s Ruskom ukončia nedeľňajšie dvojhry Hrbatý - Safin, Kučera - Kafeľnikov. Ďalšími členmi tímu slovenského tímu sú Ján Krošlák a Ladislav Švarc, ruské kvarteto dopĺňajú Michail Južnyj a Andrej Stoľarov. Program úvodného dňa bude navlas rovnaký ako v júli 1999 v Moskve, kde Slovensko podľahlo vo štvrťfinále Rusku tesne 2:3. Bol to doteraz jediný vzájomný zápas oboch tímov v Davisovom pohári.

"Rozhodol som sa navštíviť Bratislavu nielen preto, že sa tu cítim dobre, ale pritiahol ma najmä skvelý tenis. Podľa mňa je zápas Slovenska s Ruskom vrcholom prvého kola, stretnú sa dva skvelé tímy s hviezdami na oboch stranách. Slovensko je síce mladá krajina, no s úžasnou tenisovou tradíciou," povedal na úvod slávnostného žrebovania prezident ITF.

Nehrajúci kapitán M. Mečíř neprikladá žrebu veľkú váhu. "Karol je rád, že začína, Dominik je zasa sklamaný. Šance sú však vyrovnané, hoci domáce prostredie môže zohrať svoju úlohu. Sme tu síce pod väčším tlakom, ale môžeme sa spoľahnúť na podporu zo strany divákov," konštatoval domáci kapitán. Jeho náprotivok Š. Tarpiščev netajil spokojnosť: "Vyžrebovanie je podobné tomu z Moskvy a preto verím, že zopakujeme aj výsledok a postúpime ďalej."

Slovenská jednotka D. Hrbatý má čo súperovi vracať: "V Moskve som prehral pred takmer dvoma rokmi obe dvojhry a tak mojím snom je tentoraz urobiť reparát." Jeho kolega K. Kučera je oproti predchádzajúcemu súboju v pozícii tímovej dvojky. "Našu taktiku sme postavili na Dominikovej skvelej forme. Od seba očakávam dobré výsledky, ktoré mi pomôžu dostať sa na bývalé pozície," vyjadril sa K. Kučera.

V tábore hosťujúceho tímu je jednotkou víťaz US Open a aktuálny svetový hráč číslo jedna M. Safin: "Podľa môjho názoru máme iba jedného lídra, Kafeľnikova. Je to hrdina našej vlasti a duch nášho kolektívu. Pre postup ale samozrejme urobím maximum aj ja." Kafeľnikov poklonu Safinovi vrátil: "V tomto momente je Marat vo vynikajúcej forme a dosť sebavedomý na to, aby úlohu jednotky zvládol. Mne osobne vyhovuje, že budem hrať ako druhý v poradí."

Trojtisícové hľadisko Incheby je vypredané, hrať sa bude na tvrdom greensetovom povrchu, vrchným rozhodcom je Sören Friemel z Nemecka, hlavní arbitri Kim Craven z Veľkej Británie a Carlos Ramos z Portugalska. Víťaz bratislavského stretnutia nastúpi vo štvrťfinále súťaže proti lepšiemu z dvojice Švédsko - Česko.

Program stretnutia 1. kola Davisovho pohára Slovensko - Rusko:

piatok 15.00 h Karol Kučera - Marat Safin, Dominik Hrbatý - Jevgenij Kafeľnikov

sobota 15.00 Hrbatý/Kučera - Safin/Kafeľnikov

nedeľa 14.00 Hrbatý - Safin, Kučera - Kafeľnikov

Súvisiace články