Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Tenis-DC: Slováci zdolali Luxembursko 3:2, Moškovi padol kameň zo srdca

TASR|6. apr 2003 o 20:57

Esch sur Alzette 6. apríla (TASR) - Slovenskí tenisti si po víťazstve 3:2 v stretnutí 2. kola prvej skupiny euro-africkej zóny na decoturfe v Esch sur ...

Esch sur Alzette 6. apríla (TASR) - Slovenskí tenisti si po víťazstve 3:2 v stretnutí 2. kola prvej skupiny euro-africkej zóny na decoturfe v Esch sur Alzette nad domácim Luxemburskom zabezpečili postup do septembrovej baráže o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára.

Zverenci trénera Miloša Mečířa dokázali v nedeľu vyhrať obe záverečné dvojhry a otočiť tak nepriaznivý stav 1:2 po sobotňajšej štvorhre. Rozhodujúci tretí bod pre slovenské farby vybojoval daviscupový debutant Michal Mertiňák, ktorý za 179 minút zdolal Luxeburčana Mikea Scheidweilera 4:6, 6:3, 6:2, 6:4. Ešte predtým vyrovnal na 2:2 Karol Beck, ktorý hladko zdolal domácu jednotku Gillesa Müllera v troch setoch 6:4, 6:3, 6:3.

Beck potvrdil úlohu favorita, po celý zápas dobre podával (14 es pri dvoch dvojchybách) a dokázal výborne returnovať kvalitný Müllerov servis. Hneď v prvej hre hladko získal súperovo podanie a keď v piatom geme odvrátil dva brejkbaly Luxemburčana, set po 34 minútach doviedol do víťazného konca pomerom 6:4. V druhom dejstve získal slovenský tenista súperov servis v tretej hre, svoje podanie si držal bez problémov a v deviatej hre sa mu podaril druhý brejk, vďaka čomu po 29 minútach získal set pomerom 6:3. Úvod tretieho dejstva bol najvyrovnanejší a obaja hráči si až do stavu 4:3 pre Becka držali svoj servis. Potom však slovenský hráč pridal a v ôsmej hre vynikajúcimi returnami získal Müllerove podanie a tým vedenie 5:3. Vzápätí pri svojom servise potvrdil po 97 minútach víťazstvo a druhý vyrovnávajúci bod pre Slovensko.

Mertiňák nezačal rozhodujúci súboj pred vypredanou halou Národného tenisového centra v druhom najväčšom luxemburskom meste dobre a už v tretej hre stratil svoje podanie. Za stavu 3:5 síce odvrátil jeden setbal súpera, ten však v nasledujúcom geme využil po 43 minútach druhý setbal a získal set pomerom 6:4.

V ďalšom priebehu zápasu však slovenský hráč spresnil údery, hral aktívnejšie, agresívnejšie a bližšie k základnej čiare, čím zatlačil Scheidweilera do defenzívy. V štvrtej hre druhého setu sa Mertiňákovi podarilo prvýkrát vyhrať súperovo podanie, brejk udržal a po 43 minútach sa patril druhý set jemu v pomere 6:3. Treťom dejstve vzal slovenský hráč Scheidweilerovi servis dvakrát a set získal pomerne hladko za 33 minút 6:2. Na úvod štvrtého setu si obaja hráči prehrali servis, v piatej hre pri podaní Scheidweilera však šiel do vedenia Mertiňák a zápas doviedol do víťazného konca 4:6, 6:3, 6:2, 6:4, hoci v poslednom geme musel odvracať dva brejkbaly.

Slováci tak v Luxembursku dokázali vyhrať bez dvoch najlepších hráčov Karola Kučeru a Domika Hrbatého a v septembri budú bojovať o budúcoročnú účasť vo svetovej skupine najprestížnejšej súťaže tenisových družstiev.

Igor Moška, generálny sekretár STZ: "Padol mi zo srdca veľký balvan. Vyhrať nad Luxemburskom bolo našou povinnosťou, aj keď sme nastúpili bez Karola Kučeru a Dominika Hrbatého. Pred zápasom som veril, že vyhráme štvorhru a náš triumf spečatí Beck proti Müllerovi. O tom som radšej, že Michal Metriňák bravúrne zvládol náročnú úlohu a vybojoval rozhodujúci tretí bod."

Luxembursko - Slovensko 2:3

piatok:

Gilles Müller (Lux.) - Michal Mertiňák (SR) 7:5, 6:3, 7:6 (6), Karol Beck (SR) - Gilles Kremer (Lux.) 6:3, 6:4, 6:2

sobota - štvorhra:

Gilles Müller, Mike Scheidweiler (Lux.) - Karol Beck, Igor Zelenay (SR) - 7:5, 7:5, 6:4

nedeľa:

Karol Beck (SR) - Gilles Müller (Lux.) 6:4, 6:3, 6:3, Michal Mertiňák (SR) - Mike Scheidweiler (Lux.) 4:6, 6:3, 6:2, 6:4