Štvrtok, 21. októbra, 2021Meniny má Uršuľa

Tenis-DC: Slováci si miestenku v baráži zabezpečili až v záverečnej dvojhre

TASR|6. apr 2003 o 21:12

Esch sur Alzette 6. apríla (TASR) - Slovenskí tenisti si po víťazstve 3:2 v stretnutí 2. kola prvej skupiny euro-africkej zóny na decoturfe v Esch sur ...

Esch sur Alzette 6. apríla (TASR) - Slovenskí tenisti si po víťazstve 3:2 v stretnutí 2. kola prvej skupiny euro-africkej zóny na decoturfe v Esch sur Alzette nad domácim Luxemburskom zabezpečili postup do septembrovej baráže o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára.

Zverenci trénera Miloša Mečířa dokázali v nedeľu vyhrať obe záverečné dvojhry a otočiť tak nepriaznivý stav 1:2 po sobotňajšej štvorhre. Rozhodujúci tretí bod pre slovenské farby vybojoval daviscupový debutant Michal Mertiňák, ktorý za 179 minút zdolal Luxeburčana Mikea Scheidweilera 4:6, 6:3, 6:2, 6:4. Ešte predtým vyrovnal na 2:2 Karol Beck, ktorý hladko zdolal domácu jednotku Gillesa Müllera v troch setoch 6:4, 6:3, 6:3.

Beck potvrdil úlohu favorita, po celý zápas dobre podával (14 es pri dvoch dvojchybách) a dokázal výborne returnovať kvalitný Müllerov servis. Hneď v prvej hre hladko získal súperovo podanie a keď v piatom geme odvrátil dva brejkbaly Luxemburčana, set po 34 minútach doviedol do víťazného konca pomerom 6:4. V druhom dejstve získal slovenský tenista súperov servis v tretej hre, svoje podanie si držal bez problémov a v deviatej hre sa mu podaril druhý brejk, vďaka čomu po 29 minútach získal set pomerom 6:3. Úvod tretieho dejstva bol najvyrovnanejší a obaja hráči si až do stavu 4:3 pre Becka držali svoj servis. Potom však slovenský hráč pridal a v ôsmej hre vynikajúcimi returnami získal Müllerove podanie a tým vedenie 5:3. Vzápätí pri svojom servise potvrdil po 97 minútach víťazstvo a druhý vyrovnávajúci bod pre Slovensko.

Mertiňák nezačal rozhodujúci súboj pred vypredanou halou Národného tenisového centra v druhom najväčšom luxemburskom meste dobre a už v tretej hre stratil svoje podanie. Za stavu 3:5 síce odvrátil jeden setbal súpera, ten však v nasledujúcom geme využil po 43 minútach druhý setbal a získal set pomerom 6:4.

V ďalšom priebehu zápasu však slovenský hráč spresnil údery, hral aktívnejšie, agresívnejšie a bližšie k základnej čiare, čím zatlačil Scheidweilera do defenzívy. V štvrtej hre druhého setu sa Mertiňákovi podarilo prvýkrát vyhrať súperovo podanie, brejk udržal a po 43 minútach sa patril druhý set jemu v pomere 6:3. Treťom dejstve vzal slovenský hráč Scheidweilerovi servis dvakrát a set získal pomerne hladko za 33 minút 6:2. Na úvod štvrtého setu si obaja hráči prehrali servis, v piatej hre pri podaní Scheidweilera však šiel do vedenia Mertiňák a zápas doviedol do víťazného konca 4:6, 6:3, 6:2, 6:4, hoci v poslednom geme musel odvracať dva brejkbaly.

Slováci tak v Luxembursku dokázali vyhrať bez dvoch najlepších hráčov Karola Kučeru a Domika Hrbatého a v septembri budú bojovať o budúcoročnú účasť vo svetovej skupine najprestížnejšej súťaže tenisových družstiev.

Igor Moška, generálny sekretár STZ: "Padol mi zo srdca veľký balvan. Vyhrať nad Luxemburskom bolo našou povinnosťou, aj keď sme nastúpili bez Karola Kučeru a Dominika Hrbatého. Pred zápasom som veril, že vyhráme štvorhru a náš triumf spečatí Beck proti Müllerovi.O tom som radšej, že Michal Mertiňák bravúrne zvládol náročnú úlohu a vybojoval rozhodujúci tretí bod."

Michal Mertiňák: "Prvý set som bol dosť nervózny, ale potom sa mi podarilo súpera brejknúť, dobre som podával a cítil som sa v pohode. Tieť som spresnil hru od základnej čiary. Som veľmi rád, že som vyhral, je to moje najväčšie víťazstvo v živote. Prvýkrát som hral štvorsetový zápas, fyzicky som sa cítil dobre, ale už som dostával kŕče do stehna a som rád, že som nemusel hrať piaty set".

nehrajúci kapitán Miloš Mečíř: "Určite sme išli sme do dnešného dňa s nádejou, že ešte môžeme vyhrať, ale aj s obavami, pretože Müller hral výborne. Karol Beck však tiež zahral výborne, veľmi dobre sa pohyboval, zrýchľoval hru a zaskočil súpera, ktorý znervóznel a začal robiť chyby. Čo sa týka posledného zápasu, mal som obavy v prvom sete, ale keď sa Mišovi podarilo v druhom súpera brejknuť, narástlo mu sebavedomie, hral oveľa presnejšie, vyrovnanejšie, využíval celý kurt. Na záver ukázal pevnú vôľu aj nervy".

nehrajúci kapitán Luxemburska Johny Goudenbour: "Som trošku sklamaný, lebo sme viedli 2:1 a nakoniec sme prehrali, ale celkovo musím byť s výkonom svojho tímu spokojný. Naši chlapci sú mladí, ale ešte nedosahujú úroveň napríklad Becka. Čo sa týka posledného zápasu, rozhodol servis. Mertiňák podával výborne, naopak Scheidweiler dnes neservoval tak dobre, ako zvykne".

Luxembursko - Slovensko 2:3

piatok:

Gilles Müller (Lux.) - Michal Mertiňák (SR) 7:5, 6:3, 7:6 (6), Karol Beck (SR) - Gilles Kremer (Lux.) 6:3, 6:4, 6:2

sobota - štvorhra:

Gilles Müller, Mike Scheidweiler (Lux.) - Karol Beck, Igor Zelenay (SR) - 7:5, 7:5, 6:4

nedeľa:

Karol Beck (SR) - Gilles Müller (Lux.) 6:4, 6:3, 6:3, Michal Mertiňák (SR) - Mike Scheidweiler (Lux.) 4:6, 6:3, 6:2, 6:4

/spravodajca TASR Robert Sermek/ mi la

Súvisiace články