Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Tenis-DC: Po prvom dni hrá Slovensko s Chile 1:1, Kučera už hrať nebude

TASR|21. sep 2001 o 21:47

Prešov 21. septembra (TASR) - Po prvom dni barážového stretnutia o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára tenistov Slovensko - Chile v Prešove je stav vyrovnaný 1:1. V prvom zápase nestačil Karol Kučera na súperovu jednotku Marcela Riosa, keď prehral hladko 3:6, 2:6, 3:6 a vzápätí vyhlásil, že cez víkend už Slovensko reprezentovať nebude. To však nenarušilo psychiku domácej jednotky Dominika Hrbatého, ktorý zdolal Nicolasa Massúa 6:1, 6:1, 4:6 a 6:3.

Kučera po hladkej prehre s Riosom v prvom zápase oznámil, že nenastúpi v Prešove za svoj tím v sobotňajšej štvorhre a ani v nedeľňajšej záverečnej dvojhre. Svoje rozhodnutie odôvodnil neschopnosťou koncentrovať sa na výkon po medializovaných rozporoch v domácom tíme. Kučeru sa dotkli vyhlásenia jeho spoluhráča Dominika Hrbatého na štvrtkovej tlačovke v súvislosti so zrieknutím sa finančných odmien za zápas s Chile.

"Veľmi by som sa chcel za výkon proti Riosovi všetkým divákom ospravedlniť. Netušil som, že vyhlásenia Dominika na štvrtkovej tlačovke mi spôsobia také problémy. Spomínané slová ma veľmi rozladili. V noci sa mi ťažšie spalo a určitý čas potrvá, pokiaľ sa s tým všetkým vysporiadam. V tomto stave sa necítim byť schopný reprezentovať Slovensko v Davisovom pohári, pretože neviem, či by som podal optimálny výkon. Preto s určitosťou nenastúpim v sobotňajšej štvorhre ani v nedeľňajšej dvojhre," informoval K. Kučera. Podľa jeho slov ešte nie je isté, či zostane s tímom v Prešove alebo dokonca odíde domov. "Reprezentovať je pre mňa veľká zodpovednosť, pri dôležitých zápasoch potrebujem veľkú podporu a tu sa mi jej nedostalo. Mal som problémy vnímať skóre, niekedy som nevedel, či mám ísť podávať alebo prijímať. Určite ma bude celý tím ešte prehovárať, ale už som takmer s určitosťou rozhodnutý, že v Prešove už hrať nebudem."

Baráž o účasť vo svetovej skupine DC:

Slovensko - Chile 1:1 po prvom dni

Karol Kučera - Marcelo Rios 3:6, 2:6, 3:6

Začiatok duelu bol až do šiestej hry úvodného setu vyrovnaný, potom však priebeh úplne ovládla bývalá svetová jednotka. Rios v šiestom vzájomnom dueli zobral súperovi podanie prvýkrát za stavu 3:3, keď po Kučerovej dvojchybe premenil vôbec prvý brejkbal v zápase a od tej chvíle už ani raz v stretnutí neprehrával. Za 33 minút sa stal prvý set jeho korisťou a aj v druhom rýchlo viedol 3:1. Čiľan hral agresívnejšie, takmer nechyboval a hoci ho v piatej hre Kučera brejkol, vzápätí prehral psychicky znechutený slovenský tenista tri hry za sebou na nulu a tak prakticky stratil šancu na zvrat. Rios bol totiž lepší vo všetkých herných ukazovateľoch a desať týždňov po operácii členka predvádzal tenis výbornej úrovne. V treťom sete viedol po brejku v druhej hre 3:0 a potom si už bez problémov držal servis až do víťazného konca.

Dominik Hrbatý - Nicolas Massú 6:1, 6:1, 4:6, 6:3

Jednoznačná záležitosť domácej jednotky, ktorého rozporuplná situácia v slovenskom tíme nerozladila a od začiatku potvrdzoval úlohu favorita. Päť víťazných hier v sérii od stavu 1:1 v prvom dejstve znamenali zisk setu za 25 minút. Aj v druhom pokračoval Hrbatý v dobrom výkone, podloženom sebadôverou a presnými údermi, ktoré nútili súpera robiť chyby. Massú sa aj v druhom sete zmohol iba na zisk jedinej hry, ale v treťom dokázal otočiť z 2:4 na 6:4 vo svoj prospech a stretnutie nečakane zdramatizoval. Potom však už rozbehnutého Slováka nezastavil a Hrbatý tak vyrovnal stav na 1:1.

Zápas pokračuje v sobotu od 14.00 štvorhrou a dokončia ho v nedeľu záverečnými dvojhrami. Kučeru pravdepodobne vo dvojhre nahradí Ján Krošlák, o zložení štvorhry môže nehrajúci kapitán Miloslav Mečíř rozhodnúť ešte hodinu pred jej začiatkom.