Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Tenis-DC: Kafeľnikov poslal ego na Sibír a urobil z Južného národného hrdinu

TASR|Publikované 2. dec 2002 o 13:37

Paríž 2. decembra (TASR) - Pred siedmimi rokmi robil počas daviscupového finále zberača loptičiek, teraz je z neho národný hrdina. Iba 20-ročný Michail ...

Paríž 2. decembra (TASR) - Pred siedmimi rokmi robil počas daviscupového finále zberača loptičiek, teraz je z neho národný hrdina. Iba 20-ročný Michail Južnyj sa nečakane stal najviac oslavovanou postavou víkendového finále 91. ročníka Davisovho pohára. Pred takmer 15.000 divákmi na antuke v parížskej hale Bercy nahradil v rozhodujúcej dvojhre Jevgenija Kafeľnikova a hoci prehrával už 0:2 na sety, rovesníka Paula-Henriho Mathieua zdolal 3:6, 2:6, 6:3, 7:5 a 6:4. Rusi tak zdolali Francúzov 3:2 a tešili sa z prvého triumfu v prestížnej súťaži v histórii.

Južnyj má za sebou hektický polrok. V júli vyhral svoj prvý turnaj ATP, potom ho trápilo zranenie chrbta a v septembri mu zomrel otec, iba dva dni po víťazstve Ruska v semifinále Davisovho pohára nad Argentínou. Pred zápasom s Mathieuom vyhral iba jeden z piatich svojich daviscupových zápasov, ale v Paríži naplno odhalil svoje schopnosti. "Je to ozajstný ruský človek. Ukázal, že vie bojovať, vie ako sa dostať z ťažkej situácie," povedal o Južnom kolega Marat Safin, ktorý sa o triumf výrazne zaslúžil dvoma víťazstvami v singloch. Má ešte iba 22 rokov, ale už stihol vyhrať US Open a byť svetovou jednotkou. "Som šťastný, neviem ani opísať pocit, ktorý sa ma zmocnil. Je to skvelé, lepšie ako sex, ak to chcete počuť," tvrdil Safin po víkendovom triumfe.

Do tretice všetko dobré, mohli si po nervydrásajúcej dráme povedať ruskí tenisti. Po dvoch neúspešných finálových pokusoch v rokoch 1994 a 1995 konečne získali "šalátovú misu". "Safin a Južnyj boli psychicky veľmi silní a to rozhodlo. Nastupovať do záverečných dvojhier za nepriaznivého stavu a pod obrovským tlakom nie je jednoduché a oni si poradili aj s takouto situáciou. U Safina to už nie je prekvapujúce, ale od Južného som to nečakal. Nie je to prehra Mathieua, hral veľmi dobre a v budúcnosti bude pilierom nášho tímu," povedal po zápase smutný kapitán Francúzov Guy Forget, ktorému sa s tímom nepodarilo obhájiť titul z vlaňajška. Francúzi bojovali o svoj jubilejný desiaty triumf v DC.

Smutným hrdinom víkendu bol Kafeľnikov. Pred finále tvrdil, že v prípade víťazstva Ruska skončí s tenisom. Teraz však rozhodnutie o niekoľko dní oddialil. Niet sa čo čudovať - má za sebou jednu z najhorších sezón v kariére, cez víkend prehral dvojhru i štvorhru a na posledný zápas radšej ani nenastúpil. "Vnútorne som veľmi chcel hrať aj v nedeľu, ale rozum vyhral nad pocitmi. Uvedomil som si, že Michail spraví viac pre družstvo. Som hrdý na to, že som spravil to najlepšie rozhodnutie pre tím. Moje ego som poslal späť na Sibír," povedal 28-ročný Kafeľnikov. Najúspešnejší hráč v ruskej histórii - v kariére zarobil 22 miliónov dolárov, vyhral dva grandslamové turnaje a stal sa olympijským víťazom.

Rusi sa stali od roku 1964 prvým tímom, ktorý zvrátil nepriaznivý stav 1:2 po štvorhre a získal titul. Južnyj je navyše prvým hráčom, ktorému sa v rozhodujúcej dvojhre finále podarilo otočiť zápas zo stavu 0:2 na sety. Za maskota ruského tímu sám seba označil bývalý ruský prezident Boris Jeľcin. Ten vzrušene prežíval každú loptičku trojdňového zápolenia a po premenenom mečbale Južného hneď preskočil bariéry a osobne gratuloval každému členovi ruského tímu. "Je to veľký bojovník, tento Južnyj, je to chlapík na správnom mieste," rozplýval sa Jeľcin v bezprostrednej reakcii.

Francúzi boli trikrát za uplynulé štyri roky vo finále Davisovho pohára. Ich prednosťou je najmä vyrovnanosť kádra a tímový duch, nič na tom vraj nezmení ani domáca prehra s Ruskom. "Vzťahy v našom tíme zostanú nezmenené, o tom som presvedčený. Budúci rok sa opäť pobijeme o víťazstvo. Motivácia bude rovnaká," sľubuje Forget. V prvom kole svetovej skupiny 2003 sa Francúzi predstavia v Rumunsku, Rusi pocestujú do Česka.

Súvisiace články