Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Tenis-DC: Francúzi otočili deblový maratón a vo finále vedú 2:1

TASR|Publikované 30. nov 2002 o 19:04

Paríž 30. decembra (TASR) - Tenisti Francúzska vedú pred záverečnými dvojhrami finále 91. ročníka Davisovho pohára nad Ruskom 2:1. O zisk dôležitého ...

Paríž 30. decembra (TASR) - Tenisti Francúzska vedú pred záverečnými dvojhrami finále 91. ročníka Davisovho pohára nad Ruskom 2:1. O zisk dôležitého druhého bodu pre domácich obhajcov trofeje sa v sobotu na antuke v zaplnenej 15-tisícovej parížskej hale Bercy postarala dvojica Nicolas Escudé a Fabrice Santoro. Francúzi zvrátili nepriaznivý vývoj a za 3:43 h zdolali v päťsetovej dráme ruský pár Marat Safin, Jevgenij Kafeľnikov 6:3, 3:6, 5:7, 6:3 a 6:4.

Ruskí tenisti boli blízko k deblovému triumfu, keď viedli 2:1 na sety a 2:0 vo štvrtom, ale Escudé a Santoro pri svojom spoločnom debute v Davisovom pohári dokázali otočiť priebeh duelu. K tomu im pomohli výdatným povbudzovaním aj fanatickí domáci diváci. Najlepším mužom na dvorci bol síce 28-ročný olympijský víťaz Kafeľnikov, ale ani on v koncovke nestačil na rozbehnutých súperov. Štatistika pred záverečným dňom hovorí jednoznačne v neprospech družstva kapitána Šamila Tarpiščeva - od roku 1978 totiž vo finále uspel vždy tím, ktorý vyhral aj štvorhru. Francúzi bojujú o svoje jubilejný desiaty triumf v prestížnej súťaži, Rusi sa zo zisku "šalátovej" misy netešili ešte ani raz. Zaujímavosťou je, že 28-ročný Kafeľnikov doteraz zohral tri štvorhry v rámci finále Davisovho pohára a vo všetkých prehral (predtým 1994 a 1995).

"Bol to výnimočný zápas, plný emócií a pred fantastickou kulisou," rozplýval sa po zápase šťastný Santoro, starší z oslavovaného francúzskeho dua. Ten sa v záverečných dvoch setoch prezentoval najmä fantastickými víťaznými volejmi. "Museli sme dnes hrať na 150 percent, aby sme ich zdolali. Teraz už verím, že trofej obhájime," dodal 29-ročný Santoro. Prípadné víťazstvo Francúzov by pre nich znamenalo prvú obhajobu titulu v prestížnej tímovej súťaži od roku 1932.

V záverečných nedeľňajších dvojhrách by na dvorec od 13.00 h mali nastúpiť najskôr jednotky oboch družstiev Sebastién Grosjean a Marat Safin, po nich tímové dvojky Paul-Henri Mathieu a Jevgenij Kafeľnikov. Obaja kapitáni však môžu ešte v nominácii urobiť zmenu.

Finále 91. ročníka Davisovho pohára tenistov v Paríži:

Francúzsko - Rusko 2:1 po druhom dni

Nicolas Escudé, Fabrice Santoro - Marat Safin, Jevgenij Kefeľnikov 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:4

mp

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.