Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Tenis, DC, 1. kolo: Hrbatý prehral s Massúom, Čile vedie už 2:0

SITA|Publikované 11. feb 2006 o 04:50

[content type="oldcontent"]<p>RANCAGUA 10. februára (SITA) - Po piatkových dvojhrách súboja 1. kola svetovej skupiny Davisovho ...[/content]

RANCAGUA 10. februára (SITA) - Po piatkových dvojhrách súboja 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára prehrávajú slovenskí tenisti v čilskej Rancague s domácim tímom 0:2. Po Michalovi Mertiňákovi, ktorý podľahol Fernandovi Gonzálezovi 6:7 (5), 6:7 (3), 3:6, prehral svoju úvodnú dvojhru aj Dominik Hrbatý. Slovenská jednotka po takmer štyroch hodinách antukového boja nestačila na domácu dvojku Nicolasa Massúa 7:6 (5), 3:6, 1:6, 6:7 (4). Hrbatý mal najmä vo štvrtom sete niekoľko možností na zvrat, ale v rozhodujúcich momentoch jeho súper lepšie podával a mal aj viac šťastia pri tesných outoch z rakety Slováka. Hrbatého hru výrazne limitovalo zranenie pravej ruky, ktoré, ako sám povedal, pociťoval najmä pri servise, ale aj bekhendoch od základnej čiary.

Stretnutie Čile - Slovensko pokračuje v sobotu od 23.00 h SEČ štvorhrou, v ktorej by sa na základe žrebu mali predstaviť rovnakí aktéri, ako v piatkových dvojhrách. Na čilskej strane olympijskí šampióni z Atén 2004 González s Massúom a na slovenskej finalisti Davisovho pohára z minulého roka Hrbatý s Mertiňákom. Ak Čiľania uspejú aj v sobotňajšej štvorhre, postúpia do štvrťfinále. Zverenci zastupujúceho slovenského kapitána Tibora Tótha potrebujú na eventuálny postup vyhrať štvorhru aj obe nedeľňajšie dvojhry.

Čile - Slovensko 2:0 po piatkových dvojhrách

Fernando González - Michal Mertiňák 7:6 (5), 7:6 (3), 6:3 za 149 minút

Mertiňák (173. v ATP Entry) predviedol pred zaplnenou arénou Medialuna (12 000 ľudí) v úlohe takmer outsidera proti vysokofavorizovanému súperovi výborný výkon. Za celý zápas len dvakrát stratil svoj servis, zahral 11 es a mal 70% úspešnosť I. podania, napriek tomu neuhral ani set. Považskobystrický rodák okrem iného doplatil na nevyužité brejkbaly, keď zo siedmich možností využil na zisk súperovho podania len jednu.

V úvodnom sete 26-ročný Slovák zobral o rok staršiemu Čiľanovi podanie v piatom geme, ale vzápätí stratil svoje a bolo 3:3. Set dospel do tajbrejku, ktorý Čiľan vyhral tesne 7:5. Ani v druhom sete sa obraz veľmi nezmenil. Obaja hráči si vyhrávali svoje podania, pričom Slovák bol vždy o krok vpredu. Za stavu 6:5 mal Mertiňák pri podaní Gonzáleza 2 setbaly, ale nevyužil ich. V tajbrejku už skúsený Čiľan opäť dominoval, tentoraz v pomere 7:3. V do tretice vyrovnanom treťom sete Mertiňák stratil svoje podanie za stavu 3:4, keď po jednej zo skvelých výmen poslal loptičku tesne mimo dvorca. González už potom zápas dopodával do víťazného konca, keď premenil úspešným volejom na sieti hneď prvý mečbal. Mertiňák prehral v Davisovom pohári dvojhru po štvrtý raz (bilancia 4:4), ale výkonom nesklamal.

Nicolas Massú - Dominik Hrbatý 6:7 (5), 6:3, 6:1, 6:4 za 239 minút

V kvalitnom stretnutí plnom dlhých výmen brejkol Hrbatý (19. v ATP Entry) prvýkrát svojho čilského súpera v piatom geme I. setu, ale Massúovi sa vzápätí vydaril rebrejk na 3:3. Slovák bol na pomalej antuke spočiatku útočnejší, ale Čiľan sa dobre bránil a set doviedol do tajbrejku. V ňom viedol Massú (55.) už 4:1, napriek tomu si prvé dejstvo pripísal na konto Hrbatý, keď tajbrejk vyhral tesne 7:5. V druhom sete Hrbatý nezachytil úvod. Massú začal hrať agresívnejšie a zlepšil aj servis. Výsledkom bolo rýchle vedenie 4:0. Potom 28-ročný Slovák, ktorý nastúpil na zápas s bolesťami v pravom ramene, zabojoval a znížil na 3:4. V dôležitom ôsmom geme však Massú podržal svoj servis a keď vzápätí súpera tretíkrát v tomto sete brejkol, získal ho v pomere 6:3. Tretí set bol často prerušovaný rôznymi ošetreniami, čo viac zahralo do karát Čiľanovi. Slovenský tenista si nechal masírovať rameno, pôsobil unaveným dojmom a nedoťahoval do konca dobre rozohraté výmeny. Body pribúdali na stranu Massúa, ktorý stabilne dobre podával. Od stavu 1:1 slovenský hráč nezískal už ani gem a domáci tenista za búrlivých ovácií publika vyhral set hladko 6:1. Vo štvrtom sete sa Hrbatý pokúsil o zvrat. Po treťom brejku sa ujal vedenia 4:2, ale vlastnými chybami náskok rýchlo stratil. Za stavu 6:5 slovenský tenista Massúa pri jeho servise pritlačil. Dostal sa k setbalu, ale potom zahral tesný out, Massú sa vyhrabal zo šlamastiky a prepracoval k tajbrejku. Aj v ňom bol bratislavský rodák útočnejší, ale v rozhodujúcich okamihoch hral loptičky tesne za vymedzené časti dvorca. Massú za stavu 3:4 najprv zlikvidoval minibrejk slovenského súpera a neskôr 13. esom premenil prvý mečbal. Vzájomnú bilanciu s Hrbatým si 26-ročný Juhoameričan vyrovnal na 2:2. V Davisovom pohári si naďalej zachoval domácu neporazenosť. Slovenský tenista vo svojom 33. singlovom zápase v DP prehral iba po desiaty raz.

Hlasy Slovákov:

Tibor Tóth (kapitán): "Mišo Mertiňák mal v zápase brejk a ďalšie šance. Prvé dva sety, keď si držal dobre servis, vôbec nehral zle. Možno bola jeho hra trošku pomalšia, mohol to zrýchliť. Na druhej strane je pravda, že súper ho hnal do uhlov. V treťom sete bol už González lepší. Dominik Hrbatý sa trápil. Zápasil so zranenou rukou a robil všetko preto, aby to nevzdal. Bojoval a dopadlo to tak, ako to dopadlo. Je to škoda. Človek prežíva každý zápas rovnako. Vždy chcem, aby môj zverenec, v tomto prípade môj tím zvíťazil. Dominikova ruka nevyzerá veľmi dobre. Zatiaľ je tam na štvorhru napísaný Hrbatý s Mertiňákom. Uvidíme ráno, ale vyzerá to tak, že Domino vo štvorhre nenastúpi. V takom prípade by sme hrali v zložení Mertiňák - Lacko."

Dominik Hrbatý: "Škoda toho zápasu. Bojoval som, ako sa dalo. Ruka ma veľmi bolela pri servise a mal som problémy aj pri bekhendoch od základnej čiare a asi najviac pri volejoch. Snažil som sa hrať údery tak, aby som eliminoval bolesť. V prvom sete hral Massú mäkko a urobil aj nejaké chyby. Akonáhle pritvrdil, cítil som to už viac na ruke. Potom začal lepšie servovať, viac ma tlačil. V treťom sete som sa nechal dvakrát ošetrovať, aby som uvoľnil ruku. Trochu to pomohlo, ale na mojej hre to bolo cítiť. Bol to taký polovičný výkon z toho, čo dokážem zahrať. Vo štvrtom sete som sa snažil hrať viac forhend a skoro to vyšlo. Mal som tam brejk, v tajbrejku som urobil dve ľahšie chybičky. Na viac som dnes asi nemal. Štvorhru hrať určite nebudem. Ak by ju chalani vyhrali, v nedeľu by som možno vo dvojhre skúsil nastúpiť."