Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Tenis, Australian Open: Stop pre V. Williamsovú a Dementievovú

SITA|Publikované 16. jan 2006 o 07:17

MELBOURNE 16. januára (SITA) - Už v úvodný hrací deň 94. ročník majstrovstiev Austrálie v tenise v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) sa v ženskej kategórii zrodili dve veľké prekvapenia na účet favoritiek.

Svoje zápasy 1. kola dvojhry nezvládli Američanka Venus Williamsová a Ruska Jelena Dementievová. Desiata nasadená Williamsová nestačila na 18-ročnú Bulharku Cvetanu Pironkovovú, ktorá v stretnutí plnom zvratov zvíťazila 2:6, 6:0, 9:7. Päťnásobná grandslamová šampiónka Williamsová v treťom sete podávala za stavu 6:5 na víťazstvo, ale túto výhodu nevyužila. Pre bulharskú tínedžerku, ktorej v rebríčku WTA Tour patrí aktuálne 94. miesto, to bol vôbec premiérový duel v hlavnej súťaži na niektorom z grandslamových turnajov. Dvadsaťpäťročná Williamsová si pripísala jednu z najkrutejších prehier kariéry, v 1. kole podujatia Grand Slamu sa rozlúčila predtým iba dvakrát: v roku 2001 na Roland Garros a štyri roky predtým na US Open. Američanka urobila až 65 nevynútených chýb, z toho 41 v treťom sete, ktorý trval 86 minút. "Pochovali ma chyby. Ak by som v tomto stretnutí urobila len o tretinu menej chýb, bol by to úplne iný príbeh,“ komentovala staršia zo sestier Williamsových. Turnajová deviatka Dementievová opäť ukázala, že je nevyspytateľnou hráčkou. Dvojnásobná grandslamová finalistka zahrala v stretnutí s Nemkou Juliou Schruffovou až dvanásť dvojchýb a prehrala 5:7, 2:6. Dvadsaťtriročná Nemka sa mohla tešiť z premiérového víťazstva v Melbourne.

Austrálski fanúšikovia boli zvedaví aj na návrat svojej stratenej dcéry Jeleny Dokičovej. Niekdajšia svetová štvorka, ktorá medzitým reprezentovala Srbsko a Čiernu Horu a riešila si osobné problémy, sa objavila v Melbourne po štyroch rokoch a v troch setoch podľahla Francúzke Virginii Razzanovej 6:3, 6:7 (6), 1:6, keď v tajbrejku druhého setu mala na dosah víťazstvo. Z favoritiek úspešne vykročila Američanka Lindsay Davenportová. Svetová jednotka a víťazka austrálskeho podujatia z roku 2000 si bez problémov 6:2, 6:1 poradila s domácou držiteľkou voľnej karty Casey Dellacquovou. "Som v pohode a pripravená na nové výzvy. Cítim, žeby som mohla zopakovať úspešné ťaženie z minulého roka, keď som sa prebojovala až do finále," komentovala vstup do turnaja Davenportová, ktorá tohto roku oslávi tridsiatku.

K veľkému prekvapeniu sa schyľovalo aj v mužskej dvojhre. Štvrtý nasadený Argentínčan David Nalbandian vyhral úvodné dva sety nad kvalifikantom z Thajska Danaiom Udomchokem zhodne 6:2, ale potom poľavil a Ázijčan získal nasledujúce dva sety 6:1 a 7:6 (4). Úradujúci víťaz Masters Cupu sa však prebral a rozhodujúci set vyhral hladko 6:1.