Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Tenis: Austrálčana Hewitta vymenovalili za tenistu roka rebríčka ATP

TASR|Publikované 12. jan 2002 o 16:52

Londýn 12. januára (TASR) - Najmladšia tenisová svetová jednotka, dvadsaťročný Austrálčan Lleyton Hewitt sa stal na základe hlasovania kolegov z rebríčka ATP tenistom roka.

Mladý Austrálčan vyhral svoj prvý grandslamový turnaj na U.S. Open a fantastickú sezónu korunoval víťazstvom na Turnaji majstrov v Sydney, čím si zabezpečil celkové prvé miesto pred Brazílčanom Gustavom Kuertenom. "Je to neuveriteľný pocit. Stať sa jednotkou v 20 rokoch a dosiahnuť to navyše v Austrálii, splnenie krajšieho sna si ani neviem predstaviť," povedal Hewitt.

Hewitt vyhral v roku 2001 spolu šesť turnajov a stal sa vôbec prvým austrálskym tenistom, ktorému sa podarilo ukončiť sezónu ako svetovej jednotke ATP.

Chorvát Goran Ivaniševič, ktorý ukončil rok 2000 až na 129. mieste, bol vyhlásený za hráča s najvýraznejším zlepšením, keď sa nečakaným víťazstvom vo Wimbledone z ničoho nič vyšvihol na 16. priečku.

Deväťnásťročný Američan Andy Roddick sa stal nováčikom roka, keď v prvej kompletnej sezóne vyhral tri turnaje. "Je to o to krajší pocit, že som ocenenie dostal od svojich tenisových kolegov," povedal Roddick.

Za najlepších v štvorhre vyhlásili Jonasa Bjorkmana a Todda Woodbridga, ktorí vyhrali tiež tri turnaje, za "navrátilca" roka vymenovali Argentínčana Guillerma Caňasa, ktorý sa prebojoval po zranení zápästia z 225. na konečné 15. miesto a cenu Stefana Edberga za športového ducha si už po tretí raz odniesol Patrick Rafter z Austrálie.