Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Telocvikár Ondrušek a jeho synovia sa upísali volejbalu

Pyšný Konštantín Ondrušek. So synmi Marekom a Romanom. (Autor: Dominik Pračko)
Sportnet|Publikované 14. aug 2013 o 22:00

Aj v rodine Konštantína Ondrušeka sa potvrdilo staré známe, že jablko nepadne ďaleko od stromu.

Otec ešte ako gymnazista, či neskôr študent na FTVŠ v Bratislave sa venoval atletike, skákal do výšky, bol všestranný. No po nástupe do pedagogickej praxe sa jeho žiaci popri atletike chceli viac venovať volejbalu, tak v telocvični bola volejbalová sieť po celej dĺžke.

BARDEJOV. Učiteľ telesnej výchovy na strednej priemyselnej škole sa postavil pred svojich kedysi viac športuchtivých žiakov v roku 1974.

V tomto období to bola zaujímavá práca, veď pre talentovanú mládež bolo množstvo aktivít, nechýbali finančné prostriedky, či materiálne zabezpečenie a postupové súťaže.

Práve tam videl K. Ondrušek možnosť motivácie tak pre seba, ale najmä pre mladých zverencov.

Bardejovský plažák

Už tradične na piesku pod vysokou sieťou nechýbala domáca dvojica Roman a Marek Ondrušekovci, ktorí vo finálovom dueli spolu s Jurajom Drobňákom a Michalom Hudákom predviedli širokú škálu toho vzmáhajúceho sa olympijského športu.

Mladší Roman získal dva domáce tituly v Prešove a Humennom, teraz je už piaty rok vo Francúzsku, B ligu hrá za Cambrai, no už sa pripravuje na majstrovstvá Európy. „Tu to bol taký psychický oddych pred prípravou na ME v Poľsku a Dánsku.”

Roman začínal v domácom doraste a volejbalovú kariéru odštartoval v Prešove, potom prišla reprezentácia, kde si úspešne zastáva miesto na poste libera.

Starší brat Marek je učiteľom telesnej výchovy na Gymnáziu L. Stöckela a jeho srdcovou záležitosťou je Bardejovský plažák.

„S myšlienkou prišiel otec a teraz už to bol 16. ročník. Aj keď tu chýbala kvantita, no kvalita ženských i mužských dvojíc to všetko nahradila. Hrali tu extraligisti a dvaja reprezentanti Peter Kašper, no a náš Roman. Východný pohár vyvrcholí finálovým turnajom pri Šírave 23. augusta.”

Traja reprezentanti

Finálové súboje si pozrel aj Konštantín Ondrušek (nar. 1948), no aj keď Roman s Marekom prehrali v taj brejku, zvýraznil, že azda najmenší klub v meste vychoval pod jeho vedením najviac reprezentantov.

„Marián Vavrek v drese Česko-Slovenska získal bronz na MS v Argentíne v roku 1993, Roman 5. miesto v Európe, dvakrát vyhral Európsku ligu a Peter Kašper získal čerstvý majstrovský titul vo Volley Teame Bratislava. Okrem atletiky toľko reprezentantov v Bardejove nemá nikto.”

Školské družstvo SPŠ získalo pod jeho vedením 5. miesto na M ČSR v roku 1978.

„Úspešnejší boli len atléti gymnázia, ktorí vyhrali takúto súťaž dokonca dvakrát. Volejbaloví dorastenci Partizána hrali jednu sezónu 1. ligu a najvyššiu súťaž mužov sme si udržali päť ročníkov. Podmienky i prostriedky v dnešnej dobe výrazne ochudobňujú najmä školskú mládež, a tak na volejbal v meste, no aj na mnohé iné športové hodnoty, už len spomíname.”


Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.