Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Televízna šou ukradla Rusku hviezdy

_novy|2. nov 2006 o 00:00

Ruské krasokorčuľovanie posiela na vrcholné svetové podujatia len juniorov: Meníme stráže, tvrdia jeho šéfoviaBRATISLAVA - Krasokorčuliarska veľmoc uviazla v nastraženej pasci. Rusi sa ešte vo februári na turínskej olympiáde vyhrievali na výslní: vyhrali

Ruská športová dvojica Maria Petrovová a Alexej Tichonov naďalej reprezentuje. FOTO - TASR/AFP

tri kategórie a vo štvrtej si Sľucká určite zaslúžila viac než len bronz. Teraz majú problém aj dôstojne oboslať lukratívnu Grand Prix ISU.

Čo je s Rusmi? pýtali sa šokovaní hartfordskí diváci na Americkej korčuli. Po prvý raz v histórii podujatia nestáli na piedestáli. Pritom za 24 rokov len v párových súťažiach získali 18 prvenstiev. Teraz bola najlepším umiestením piata priečka Muchortovovej s Trankovom, svetových juniorských majstrov sveta 2005. Z mužov Voronov skončil siedmy a v súťaži žien nijaká Ruska ani neštartovala.

Na Kanadskej korčuli, ktorá sa dnes začína vo Victorii, nemá východná veľmoc zastúpenie dokonca ani v športových dvojiciach. Rusko mení stráže, pokúsil sa vysvetliť krajanom kanadský denník Globe and Mail.

Na najbližší svetový šampionát do Japonska pošleme s ambíciou získať medailu len Petrovovú s Tichonovom a Sokolovskú, priznáva Valentin Pisejev, šéf ruského krasokorčuľovania. Dvojica skončila na olympiáde piata a sólistka dokonca až štrnásta. Navyše, Tichonov je veterán, raz už so súťažným krasokorčuľovaním skončil a pred pár dňami oslávil 35. narodeniny.

Hviezdy odišli z amatérskeho ľadu alebo si dali pauzu. S odôvodnením, že si potrebujú odpočinúť. V skutočnosti však naháňajú peniaze.

"Ledva priletel z Rostova na Done. Včera bol v Miláne a predtým v Nižnom Novgorode," opisuje Pľuščenkov program denník Sovetskij Sport. "Za necelú sezónu absolvoval okolo stovky vystúpení, 56 z nich v Spojených štátoch."

Viaceré zlákal televízny projekt Hviezdy na ľade, ktorý kúpil aj ruský Prvý kanál. Dve najväčšie ho moderujú: Pľuščenko a Slucká. Ďalšie sú partnermi celebrít. Niektoré už vypadli: Jelena Berežnaja, Maksim Marinin, Irina Lobačovová, Taťjana Toťmjaninová. Ďalšie sú stále v hre: Taťjana Navková, Roman Kostomarov, Anton Sicharulidze, Aleksej Jagudin...

Aj Marija Petrovová a Aleksej Tichonov. Jediní, ktorí sedia na dvoch koňoch. "Raz v Peterburgu, raz v Moskve. Raz tréningy, raz nakrúcanie televíznej šou," zostručňuje Sovetskij sport. Tichonov je pozitivista: "Mnohí hovoria, že vďaka Hviezdam na ľade s Mašou uvoľnenejšie korčuľujeme, naše obrazce v programoch sú žiarivejšie. Hviezdni partneri nám v tom pomáhajú."

Petrohradská dvojica chce stihnúť ešte aj Grand Prix: o dva týždne v Paríži mieni predstaviť úplne novú voľnú jazdu Mesačná sonáta a inovovaný krátky program.

"Fanúšikovia si zvykli, že naši krasokorčuliari z každých pretekov nosili medaily, ale teraz nastalo iné obdobie - obdobie maturít novej generácie," tvrdí Pisejev.

Popularita krasokorčuľovania u ruských fanúšikov vďaka televíznej šou ešte vzrástla, ale zatiaľ nekopíruje záujem detí o tento šport. Masovo sa domov nevracajú ani renomovaní tréneri, ktorí odišli do cudziny, najmä do zámoria, za lepšími podmienkami aj zárobkami.

Jednou z mála výnimiek je Artur Dmitrijev, dvojnásobný olympijský šampión, ktorý nadobudol pocit, že Rusko ho potrebuje a ekonomika krajiny sa mení tak, že čoskoro zasa bude schopná poskytnúť to, čo vrcholový šport potrebuje. "Ruské krasokorčuľovanie bude zasa pekné, ale potrebuje čas na to, aby sa prebudovalo," tvrdí muž, ktorý v Hartforde doviedol svojich zverencov k piatemu miestu na Americkej korčuli.

Súvisiace články