Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Technické kotrmelce stále šarapatia, už aby sa končil smoliarsky rok

Sportnet|Publikované 22. dec 2003 o 23:00

Košice - Ďalšiu periódu Svetového pohára majú za sebou naši reprezentanti v behu na lyžiach. Na podujatiach sa striedali tentoraz až traja, k

osvedčenej dvojici Ivan Bátory a Martin Bajčičák(na snímke) sa pripojil i Michal Malák. Na pretekoch na 30 km voľnou technikou v Toblachu Malák obsadil 75. priečku, Bajčičák vzdal na 24. kilometri. "Pod jeho výkon sa podpísala únava, cestovanie zo Škandinávie a ďalšie povinnosti, čo sme nezvládli k spokojnosti. To sa ukázalo aj minulý rok a musíme si na to dať viac pozor nabudúce. Problém sa vyskytol s lyžami, ten sme odstránili až v Ramsau. Ide o to, že ak máme pridelenú chladnú bunku, vosk sa vstrebáva do sklznice inak, ako by sa mal. A lyže po pár kilometroch prestanú poslúchať. Martin v snahe udržať sa vo vedúcej skupinke sa tak vyčerpal, že sa prepadával a tak sa radšej rozhodol odstúpiť, aby si ušetril sily na ďalšie zápolenia," začal bilanciu štátny tréner Ivan Hudáč.

Naši sa potom presunuli do Davosu na pätnástku klasicky, tam sa už ukázal aj Bátory, ktorý si medzitým kuríroval zdravie. Hoci bola trať rovinatejšia a Bajčičákovi vyhovujú viac kopce, kde sa môže silovo uplatniť, predsa zabehol dobrý výsledok - 21. miesto. Škoda, že Bátory doplatil na lyže. Je to aj tým, že nemá najkvalitnejší výstroj na mokrý sneh, čo je známe niekoľko rokov. "Snažíme sa to riešiť v súčinnosti so servismanmi a firmou, ktorej značku používa, no aj vzhľadom na to, že je ťažký, sa nám to nedarí. Ivan sa spočiatku držal a počínal si rovnako ako Martin. Mysleli sme si, že sa dostane do pohody, uplatní silu horných končatín. V zjazde však na štadión strácal, preto skončil až za bodovanou tridsiatkou."

Pred ďalším vystúpením Slováci nemienili zostať v nadmorskej výške v Davose, radšej sa presunuli na prípravu do Obertiliachu. Následne v Ramsau zase bodovali (Bátory 25, Bajčičák 28.) v skiatlone na 2X15 km. "Bajčičák dokázal stabilizovanú výkonnosť, stále si dokáže udržať svoj štandard a verím, že s nárastom formy sa ešte posunie dopredu. U Bátoryho sa nevieme trafiť do niektorých vecí. Napríklad tentoraz, keď bol siedmy, sa dostal do kolízie vo štvrtom okruhu klasickou technikou a vyletel z trate. Francúzsky súper ho vystrčil do drevených retardérov, vošla mu tam lyža. Snažil sa to ustáliť, ale spadol. Pritom sa cítil v pohode, išlo sa mu fajn, tempo zvládal. Chcel dobehnúť vedúcich bežcov, lenže sa "vycvakal", mal krízu a spamätal sa až v závere. S dvoma pádmi to nebolo najhoršie, lenže mrzí nás, že tieto technické kotrmelce ho pripravili nielen v Davose, ale i tentoraz o lepšie umiestnenie." Naproti tomu M. Bajčičák sa postupne prepracoval až zo 40. miesta vyššie a napriek úbytku kondície ešte si stačil vylepšiť postavenie. Na desiatke voľnou technikou na druhý deň Bátory sa sťažoval na únavu (iba dva kilometre vydržal v tempe, energeticky bol potom vybitý), aj preto ho klasifikovali na 64. priečke. Bajčičák predviedol, že skejt mu viac sedí než klasika (21. priečka), Malák obsadil 72. stupienok. "Michal je korčuliar než klasik. Škoda, že mu chýbalo pár sekúnd na zisk FIS bodov. V budúcnosti by mal s nami obsadiť nejaké podujatia. Posledné dva kilometre nazbieral stratu, dovtedy sa držal podľa predpokladov."

Slováci vypúšťajú v ďalšom programe podujatia, predstavia sa až v polovici januára v Novom Měste na Morave, V starom roku absolvujú dve akcie na Štrbskom Plese a Gerlachove. Dôraz bude kladený na objemovú prípravu a pobyt v nadmorskej výške. Štafety dvojíc v Oberstdorfe budú prvou previerkou po novom roku. "Chceli sme mať viac bodov v celkovom sumáre "sveťáku", ale nedá sa nič robiť. Musíme sa sústrediť na január a február, to je naša priorita. Nič sa nedeje, sezóna je iba v jednej tretine, hoci smola sa nám nevyhýba. Tento rok je náročný. Martin má stabilizovanú formu, pre Ivana je to zložitejšie. Vlani to bolo obrátené. Pravdaže, aj v servisných službách hľadáme rezervy, prítomnosť Reného Pretzelamyera nám naposledy pomohla v skiatlone. Čím viac ľudí sa podieľa na testovaní parafínov a lyží, tým skôr predídeme komplikáciám," dodal kormidelník Ivan Hudáč.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.