Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Technici ulovili Američana, trénerom pomôže Rón

Jeden z legionárov. Chorvátsky pivot Slávie TU Mustapič. (Autor: Judita Čermáková)
Marián Špacai|Publikované 7. feb 2015 o 00:00

Basketbalisti Slávie TU Košice sa opäť posilnili.

Basketbalisti Slávie TU Košice sa opäť posilnili – realizačný tím podporil uznávaný odborník František Rón a do hráčskeho kádra pribudol ďalší Američan DeShawn Curtis. Technici počas víkendu v ceste za postupom do extraligy prvýkrát okúsia, akú kvalitu majú tímy zo západnej skupiny prvej ligy.

KOŠICE. Košice vstúpili do nadstavbovej časti troma výhrami – proti Lučencu, Prievidzi a Žiline. Všetko to boli mužstvá, ktoré boli ich súpermi už aj v základnej časti vo východnej skupine, takže ich silu poznali vopred.

Teraz ich premiérovo čakajú tímy, s ktorými sa v prvej fáze I. ligy nestretli, pretože súperi hrali v západnej skupine.

Dnes o 18. hodine hostia v Infiniti aréne MŠK Iskra Petržalka a zajtra na tom istom mieste o 10. hod. ŠKP Štart Bratislava.

Nezvyčajný žreb koučovi vyhovuje

So Štartom kedysi hrávali Košičania v extralige zvyčajne emotívne súboje, ale teraz sa zdá byť z víkendových protivníkov silnejšou Petržalka. Všetko sa však ukáže až priamo na palubovke. Každopádne, domáce prostredie sa patrí využiť naplno, ak majú mať extraligové ambície reálny základ.

Zaujímavé pritom je, že žreb sa s technikmi naozaj pohral, keď prvých päť zápasov im určil hrať doma. Tri už zvládli, ostávajú dva víkendové. Potom sa však karta otočí a Košice bude čakať mimoriadne ťažká šichta siedmich duelov vonku.

Čo na tento nezvyčajný žreb hovorí tréner Slávie TU Alexander Czako?

„Ja som s týmto žrebom spokojný. Vytvára nám dobrú východiskovú pozíciu. Vždy je lepšie sa odraziť od dobrého štartu, ako potom doháňať prípadné straty. Je našou povinnosťou začať piatimi domácimi výhrami,“ nerobil okolky A. Czako. K splneniu čiastkového cieľa jeho mužstvu chýba urobiť ešte dva víkendové kroky.

Potom už príde to ťažšie u súperov. Zvládnuť náročnú porciu zápasov k zdarnému koncu by Slávii TU mali pomôcť aj legionári, ktorých pre nadstavbovú časť angažovali. Košickým fanúšikom sa už predviedli Američan Allen a Chorváti Radoš a Mustapič.

„Samozrejme, každý na svojej pozícii má byť prínosom. Od Mustapiča očakávame doskoky a bloky v obrane. Od dvoch hráčov na obvode chceme body, streľbu. Od Allena navyše to, čo je u hráčov z USA typické, agresívne vniky pod kôš, prácu s loptou. Od Radoša čakáme najmä dobrú trojkovú streľbu,“ rozmenil košický kouč na drobné očakávania od cudzincov.

To však nie je všetko, premiéra cez víkend čaká novú akvizíciu – ďalšieho Američana DeShawna Curtisa.

„Prichádza na pozíciu štyri, čiže sme sa posilnili pod košom. V Európe zatiaľ nehral,“ prezradil predseda predstavenstva košického klubu Jozef Oberuč.

Rón ako konzultant

A prekvapeniam nie je koniec, len predvčerom sa Košice posilnili aj na trénerskom poste – a to o uznávaného odborníka Františka Róna, ktorý žal v minulosti úspechy nielen v Pezinku a viedol aj slovenskú reprezentáciu.

„Dohodli sme sa s ním na spolupráci do konca sezóny. Bude nám k dispozícii vždy v týždňoch pred zápasmi a bude v pozícii konzultanta pre dvojicu našich trénerov Czako – Nuber,“ prezradil J. Oberuč.

Súvisiace články