Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Ťažké chvíle americkej atletiky

Sportnet|19. máj 2004 o 00:00

NEW YORK - Olympijskí víťazi v atletike Allen Johnson a Maurice Greene predpokladajú, že ešte pred OH v Aténach sa začne niekoľko súdnych sporov amerických atlétov, ktorých mená sa spomínajú v súvislosti so škandálom kalifornskej firmy BALCO vyrábajúcej .

NEW YORK - Olympijskí víťazi v atletike Allen Johnson a Maurice Greene predpokladajú, že ešte pred OH v Aténach sa začne niekoľko súdnych sporov amerických atlétov, ktorých mená sa spomínajú v súvislosti so škandálom kalifornskej firmy BALCO vyrábajúcej donedávna neodhaliteľný anabolický steroid tetrahydrogestrinón (THG).

Výsledky vyšetrovania tejto kauzy by totiž Americká antidopingová agentúra (USADA) teoreticky mohla využiť, aby na základe predložených dôkazov zabránila spomenutým športovcom štartovať na blížiacich sa olympijských hrách v Aténach, a to aj bez pozitívnych výsledkov dopingových testov. V zozname údajných klientov spoločnosti BALCO sa ocitla napríklad trojnásobná olympijská víťazka Marion Jonesová a svetový rekordér v behu na 100 m Tim Montgomery.

"Ak sa športovec kvalifikuje na olympiádu a zakážu mu štart bez toho, aby mal pozitívny test, nepochybne sa bude súdiť," uviedol Allen Johnson, olympijský šampión v behu na 110 m prekážok. "Je celkom prirodzené, že USADA pracuje v prospech čistoty športu. Ale je fér, ak niekoho dištancujú, a pritom nemal pozitívny dopingový test? Ocitli sme sa v zložitej situácii," zamyslel sa prekážkarský šampión.

Trojnásobný majster sveta a olympijský víťaz zo Sydney 2000 v behu na 100 m Maurice Greene vyhlásil, že športovci zapletení do kauzy firmy BALCO by mali dostať doživotný zákaz činnosti. "Žiaľ, nad americkou atletikou sa sťahujú čierne mračná. Za dopingové previnenie na anabolické steroidy by mal každý dostať doživotie, a nie iba dvojročný trest," povedal Greene.

Päťnásobná medailistka z OH 2000 v Sydney Marion Jonesová, ktorá bola jednou z prominentných zámorských hviezd vypočúvaných v súvislosti s aférou kalifornskej firmy BALCO, opakovane odmietla užívanie zakázaných látok. Dvadsaťosemročná šprintérska svetová jednotka vyhlásila, že ak jej USADA zabráni štartovať na augustových olympijských hrách v Aténach bez toho, žeby mala pozitívny dopingový test, obráti sa na civilný súd. (sita)

Súvisiace články