Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Tatranu v jeseni chýbala osobnosť na hrote

Posily. Tréner Jozef Kostelník ich potrebuje na skvalitnenie ofenzívy. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 4. dec 2013 o 23:00

Naivný bol ten, kto si myslel, že po jesennej časti druholigového futbalového ročníka bude na tróne sedieť Tatran Prešov.

Jednak po vypadnutí z Corgoň ligy sa v tábore zelenobielych všeličo zmenilo, vrátane personálnych zmien v kádri aj vo funkcionárskom manažmente. Okrem toho Podbrezová, Michalovce či Bardejov už viac sezón poškuľujú po postupe, systematicky si pripravujú na to pôdu.

PREŠOV. Je teda spokojnosť s dosiahnutými výsledkami Šarišanov a bilancia kopíruje možnosti, alebo predsa len tím mohol dosiahnuť podstatne viac?

To bola hlavná téma hodnotenia, ku ktorému sme prizvali trénera Jozefa Kostelníka.

„Žiadne posily zvonku v lete neprišli, začali sme ako priemerné mužstvo v tejto súťaži. Postupne sme sa dostali medzi špičku a verím, že ďalšou prácou v zime a na jar sa dostaneme na vrchol,“ načrtol hlavné rysy vývoja kouč Tatrana.

Pokiaľ ide o ďalšie plány, mal na mysli hlavne to, že nemožno bojovať o popredné pozície s chlapcami, ktorí zbierajú skúsenosti.

Nehovoriac o tom, že niektorí (Hruška, Kačala) sa postupne z juniorky dostali nastálo do áčka a pokiaľ sa má posunúť úroveň hry, treba kvalitnejšie obsadiť niektoré posty. A to i v záujme zvýšenia konkurencie.

Tréner pripomenul i to, že napríklad Talian a Leško pomaly končili s futbalom a začali novú kapitolu svojej kariéry.

Na margo mladých dodal: „Musia na sebe pracovať, zlepšovať sa a mať pri sebe vzory. Prichodí nám pridať najmä v útočnej fáze, koncovke, lebo počtu šancí nezodpovedajú nastrieľané góly. Chce to trpezlivosť."

V tejto súvislosti nám nedalo neopýtať sa na odchod Nworaha, ktorý sa udial potichučky, pritom je to hráč, čo mohol zefektívniť zakončenie. „Dostal ponuku z Trnavy a odišiel. Je to otázka skôr pre vedenie klubu.“

V tejto súvislosti treba ešte spomenúť i to, že ďalší dvaja skúsení borci – Kolbas i Novák – z rôznych dôvodov opustili postupne súpisku. Či to bol správny a jediný možný ťah, na túto otázku si musia odpovedať zodpovední.

Zvykali si na nové veci

Hoci Prešovčania výborne odštartovali a rozdrvili béčko Trnavy, ukázalo sa, že to nebol skutočný odraz úrovne celku.

Prišli aj nezvládnuté stretnutia a podľa lodivoda zlom nastal doma s L. Mikulášom. „Vtedy sme začali futbal, aký sme si predstavovali.“

Nejaký čas trvalo i to, kým sa stabilizovala základná jedenástka a hráči si našli primerané miesta. Lenže vylúčenia či zranenia okliešťovali možnosti mať poruke stále to najlepšie v úzkom okruhu súcich kandidátov.

„Museli sme sa spoznať, futbalovo i mentálne. Chlapci si zvykali i na nové varianty hry, pohybové vzorce. Predtým Prešov hral 'odkopávanú', bolo však treba preorientovať sa na útočenie. Tešil ma však prístup, tvrdá práca, ktorú zverenci odvádzali.“

Popri lige mužstvo sa činilo aj v Slovnaft Cupe, čo ho obralo o energiu. „Vybili sme sa proti Košiciam a nasledoval slabší výkon v Bardejove. Ostatné duely neboli zlé, hoci mrzeli remízy doma so Sencom či Šamorínom, hoci v prvom prípade nebola odpískaná jasná penalta a potom zase sme zlyhali v premieňaní šancí.“

Ako vníma J. Kostelník postupovú teóriu? „Každý duel hráme na víťazstvo. Uvidíme, ako sa posilníme a ako sa postaví k tomu vedenie klubu.“

Prierez jeseňou

  • Najlepšie zápasy: Doma s R. Sobotou
  • Najhoršie zápasy: V Bardejove
  • Osobnosti tímu: Petráš, Poliaček, Papaj, Lipták, Katona
  • Očakávania a skutočnosť: Pred štartom neboli veľké oči i preto, že niektorých jednotlivcov už kde-kto odpisoval a ďalší si ešte len zvykali na takúto súťaž. Hráči sa presvedčili, že musia ešte lepšie zvládnuť hru proti sformovanej defenzíve a absentuje osobnosť na hrote, ktorý by vedela rozhodovať zápasy
  • Úroveň súťaže: Nositeľom kvality sú ašpiranti na postup, prevláda vyrovnanosť a rozhodujúci je každý detail

zukAutor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.