Sobota, 17. apríla, 2021Meniny má Rudolf, Rudolfa

Tatranskí záchranári chystajú expedíciu na Broad Peak

TASR|26. máj 2006 o 15:07

Vysoké Tatry 26. mája (TASR) - Expedíciu na 8047 m vysoký Broad Peak pripravujú tatranskí záchranári od 10. júna do 29. júla. Organizátor expedície Peter ...

Vysoké Tatry 26. mája (TASR) - Expedíciu na 8047 m vysoký Broad Peak pripravujú tatranskí záchranári od 10. júna do 29. júla. Organizátor expedície Peter Šperka verí, že sa im tentoraz podarí zdolať túto Slovákmi ešte nepokorenú osemtisícovku.

Na vrchole by mala zaviať aj vlajka mesta Vysoké Tatry, ktoré podporilo členov expedície sumou 200 tisíc korún. Celkové náklady predstavujú 1,7 milióna korún. Posledná expedícia tatranských záchranárov v roku 1979 smerovala na vrchol himalájskej Jannu (7 710 m), avšak pre zlé počasie sa výstup nepodaril. O dva roky neskôr zámer doviedli do úspešného konca Robo Gálfy, Ivan Vozárik a Lolo Divald.

Broad Peak zostal po nedeľňajšom úspešnom výstupe Petra Hámora na Annapurnu (8091 m) poslednou osemtisícovkou, na ktorej ešte nestál slovenský horolezec.

Šperka sa o Broad Peak pokúšal už v roku 1998, no pre víchricu a husté sneženie sa musel vrátiť z výšky 7300 metrov.

Na margo finančnej podpory expedície primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš konštatoval, že "horskí záchranári robia záslužnú prácu a ich cesta bude súčasne dobrou reklamou. V Tatrách vyrástla celá plejáda dobrých horolezcov a tento šport je pre nás akýmsi symbolom."

Broad Peak bude cez leto čeliť až dvom útokom zo Slovenska, lebo už v auguste by na jeho vrchole chcel Hámor zavŕšiť jedinečný projekt Himalájsky triptych, ktorý v sebe zahŕňa výstupy na tri osemtisícovky v priebehu jedného roka.

Súvisiace články