Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Tatran Prešov triumfoval v Doboji, vo finále zdolal Celje

(Autor: Ján Leško)
Sportnet|Publikované 25. aug 2013 o 07:33

Hádzanári Tatrana Prešov sa stali víťazmi kvalitne obsadeného medzinárodného Turnaja majstrov v Doboji.

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Slovenský hádzanársky majster vyhral medzinárodný TV turnaj šampiónov v Doboji. Ide o prestížne hádzanárske podujatie, na ktoré organizátori dokážu pritiahnuť špičkové svetové klubové mužstvá.

DOBOJ/PREŠOV. V 45–ročnej histórii TV turnaja šampiónov sa vystriedali kluby skutočne z tých najzvučnejším mien.

Predošlé dva ročníky vyhral víťaz Ligy majstrov FC Barcelona, predtým španielsky Ciuadad Real a Ademar Leon, ale aj Čechovski Medvedi, či bundesligisti Gummersbachu a Goppingenu.

Silná konkurencia sa zišla na 45. ročníku TV turnaj šampiónov v Doboji. V skupine A hrala reprezentácia Bahrajnu, turecký Besiktas Istanbul, mimochodom semifinálový súper Tatrana Prešov v kvalifikačnom turnaji o Ligu majstrov, slovinský RK Pivovarna Laško Celje, z BaH Borac Banja Luka.

V skupine B súperili francúzsky Dunkerque, srbský majster Vojvodina Novi Sad, Tatran Prešov a domáca Sloga Doboj.

Takže zase väčšinou špičkové tímy, účastníci najprestížnejších európskych pohárových súťaží.

V takejto silnej medzinárodnej konkurencii najvyššie skončil deväťnásobný slovenský hádzanársky šampión Tatran Prešov.

Rekordný výsledok, dramatický postup

Zverenci trénera Petra Hatalčíka získali veľký rešpekt už v prvom vystúpení na TV turnaji šampiónov.

V prvý turnajový deň mali prešovskí hádzanári voľný žreb. Potom od stredy do soboty odohrali štyri zápasy v rade.

V tom prvom, s domácou Slogou, Tatran exceloval. Prešov, podľa neoficiálnych tvrdení organizátorov docielil výhrou nad Dobojom 51:20 rekordný výsledok.

V druhom zápase si Tatran poradil so sebavedomou Vojvodinou Novi Sad, ktorá remizovala s Dunkerque, po výhre 32:28.

O postupujúcom sa teda rozhodovalo v zápase Slovákov s Francúzmi. Posledný zápas skupiny B bol skutočnou drámou do poslednej sekundy.

Mužstvá sa striedali vo vedení, no ani jedno gólovo výraznejšie neodskočilo. Rozhodnutie padlo až na samom konci. Prešov prehrával o gól a odvolal brankára.

Akciu smerujúcu k vyrovnaniu, ktoré Tatranu stačilo na postup do finále, rozvinul Radčenko. Jeho prihrávku skvelo spracoval pivot Krzysztofik a nekompromisne prekonal inak výborného Gerarda v bráne francúzskeho tímu.

Do konca ostávalo pár sekúnd. Brankár Dunkerque chcel rozohrať ešte posledný útok Francúzov. Vracajúci sa pivot Tatrana Petro však zahral veľmi takticky.

Rozohrávku brankára zachytil ešte na polovici súpera a tak ho rozhodkyne duelu diskvalifikovali. Pre Dunkerque ostali takto iba dve sekundy na rozohrávku a prípadnú zmenu skóre. Prešovčania im ju ale neumožnili a postúpili so sobotňajšieho finále.

Hrali v zložení: Verkič, Krupa – Hruščák, Krzysztofik 1, Hrstka 9, Kristopans 2, Radčenko, Tumidalský, T. Urban 1, Číp 1, Guzy, Pejovič 4, Sadovyi 3, Antl 3, Petrov 1.

Ani zranenia ich nezlomili

Finálovým súperom prešovským hádzanárom sa stala slovinská Pivovarna Laško Celje.

V tábore Tatrana panovala z postupu oprávnená radosť, na strane druhej vrásky trénerovi Hatalčíkovi robili zranenia hráčov spojkového radu.

Doma ostali zranení Krok a M. Urban. V Doboji sa však postupne zranili Rábek i Sadovyj. Masér Š. Benko musel dávať do poriadku aj ďalších hráčov s „boľačkami“ Petra, Kristopansa, Pejoviča.

Ku cti slúži všetkým, ktorí proti pravidelnému účastníkovi Ligy majstrov vo finále, hoc so zaťatými zubami, nastúpili.

O to väčšiu cenu má zdolanie v hádzanárskom svete vysoko uznávaného súpera po dobrom, ale hlavne bojovnom a oduševnenom výkone.

Brali aj individuálne ceny

Prešovčania okrem pohára za prvenstvo na 45. ročníku medzinárodného TV turnaja šampiónov, ktorý bol poslednou hernou previerkou pred kvalifikačným turnajom o postup do hlavnej skupinovej fázy Ligy majstrov v dňoch 31. 8. - 1. 9. 2013 v Prešove, a putovného pohára, získali od organizátorov aj individuálne ocenenia.

Za najlepšieho brankára turnaja vyhlásili Svetislava Verkiča a za najlepšie ľavé krídlo Radoslava Antla. K

onečné poradie: 1. Prešov, 2. Celje, 3. Dunkerque, 4. Bahrajn, 5. Novi Sad, 6. Besiktas JK, 7. Banja Luka, 8. Doboj.

Štatistika

Tatran Prešov – Laško Celje 33:31 (19:18)

Zostava a góly Tatrana: Verkič, Krupa – Hruščák, Krzysztofik 4, Hrstka 3, Kristopans 7, Radčenko 1, Tumudalský 3, Číp 1, Guzy 3, Pejovič 2, Antl 5, Petro 1.

leš

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.