Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Tatran Prešov rozviazal kontrakt so Sobolom

Predčasný odchod. Jan Sobol v Tatrane Prešov skončil. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|Publikované 4. dec 2012 o 23:00

Jednou z priorít na začiatku prebiehajúcej sezóny bol postup do skupinovej fázy Ligy majstrov. Tatran Prešov ale tento cieľ nesplnil.

Jednou z priorít osemnásobného slovenského majstra na začiatku prebiehajúcej sezóny bol postup do skupinovej fázy Ligy majstrov. Tatran Prešov ale tento cieľ nesplnil. Vynahradil si to však v druhej najprestížnejšej európskej pohárovej súťaži hádzanárov.

PREŠOV. V rumunskej Konstanci, kde sa hrala jedna z kvalifikačných skupín o Ligu majstrov, Tatran Prešov obsadil nepostupové druhé miesto za favorizovaným, turnaj usporiadajúcim HCM Konstanca.

Slovenský majster však ako druhý bol nasadený do 3. kola Pohára EHF. Ako je už známe, cez RK Borac Banja Luka z Bosny a Hercegoviny postúpil Tatran Prešov po dvoch jasných víťazstvách. Teraz v Tatrane Prešov už čakajú na zajtrajšie žrebovanie skupinovej fázy v Belehrade.

„Áno, prioritou bol pre nás postup v Lige majstrov. Žiaľ, postúpiť sa nám nepodarilo. HCM Konstanca svoje mužstvo výrazne posilnila, navyše, v jej prospech hralo i domáce prostredie. Svoju silu však Rumuni potvrdzujú v jednej z najťažších skupín Ligy majstrov, v ktorej majú na konte štyri body. V  'pohári číslo dva ' však ideme zatiaľ podľa predpokladov. Čo nevyšlo v Lige majstrov, hodláme si vynahradiť v Pohári EHF. Cez tretie kolo sme prešli hladko, teraz chceme ďalej zo skupiny. Takže čakáme, koho nám žreb zo štyroch štvorčlenných košov prisúdi. Pokiaľ by som si mohol vybrať, nesiahol by som po najatraktívnejších súperoch, ale po takých, cez ktorých by sme mohli reálne zo skupiny postúpiť. Z druhého koša by to bol ukrajinský Motor Záporožie, z tretieho švédsky Guif, zo štvrtého španielska La Roja alebo slovinský Maribor Branik,“ vyslovil osobné želanie pred zajtrajším žrebom majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar.

V Tatrane Prešov je známe, že za dosiahnutie konkrétnych cieľov má mužstvo konkrétne odmeny.

„Prémiové ukazovatele sú dané vždy pred začiatkom sezóny, keď ešte nevieme, akí súperi nás čakajú,“ podotkol M. Chmeliar.

„Sú zakotvené v hráčskom štatúte a tým sa riadime. Napríklad, za postup cez tretie kolo Pohára EHF je to dvadsaťtisíc eur. Ja však vyššie hodnotím výhru nad Vardarom v Skopje v SEHA Legue, za ktorú mužstvo malo prémiu desaťtisíc eur. Je to trochu paradox, pretože postup cez Borac ich stál podľa mňa menej síl ako víťazstvo nad silným Vardarom.  'Počty ' boli ale dané vopred. Mužstvo postúpilo, tak si svoje zaslúžilo.“

Ukončenie k 31. decembru 2012

Prešovskí hádzanári predsezónne ciele priebežne plnia, no výkony v jednotlivých zápasoch boli aj kolísavé. Majiteľ klubu neskrýval s týmto faktom či výkonmi niektorých jednotlivcov nespokojnosť.

Nie je už tajomstvom, že český legionár, pravý krídelník Jan Sobol v Tatrane predčasne skončí. „Dnes už to môžem povedať nahlas. S Janom Sobolom sme sa dohodli na predčasnom rozviazaní profesionálnej zmluvy, ktorú mal s Tatranom Prešov pôvodne uzavretú do 30. júna 2014, k 31. decembru 2012. Dôvodom je nespokojnosť s jeho výkonmi po prestupe z Vardaru Skopje,“ potvrdil predošlé zákulisné informácie majiteľ klubu osemnásobného slovenského majstra.

"Náš tréner D. Rašič ma upozorňoval na slová trénera Vardaru, ktorý mu angažovanie Sobola neodporúčal. Ja som však na ne nedal. Honzu Sobola som dobre poznal z predošlého pôsobenia v Tatrane. Skrátka, hráčovi som veril, že sa v Prešove opäť výkonnostne naštartuje. Zrejme však prežíva nejakú krízu. Nehrá dobre, nedáva góly. A to je v príprave stále jeden z najpoctivejších. Žiaľ, na ihrisku jeden z najneviditeľnejších. Číp, ktorý zväčša nastupoval po ňom, mal omnoho vyšší priemer gólov na zápas, sa výrazne zlepšil. A to ešte, ak by dal nejaké kilogramy dole, bol by určite ešte efektívnejší. Sobol pritom mal z našich krídelníkov najlepšiu zmluvu. Lepšiu než napríklad Rado Antl, ktorý má gólový priemer na zápas podstatne, ale podstatne vyšší. So Sobolom teda ďalej nepočítame. Na pravom krídle sa vrátime k alternatíve s Mišom Urbanom, ktorý na tomto poste hrá síce  'cez ruku ', ale pre tím je užitočným hráčom s citom pre hru či nečakané odoberanie lôpt súperom v obrane. Inú náhradu do konca sezóny asi za Sobola hľadať nebudeme.“

Dnes v Košiciach, v sobotu v Bielorusku

Dnes (18. h) hrá Tatran Prešov zápas Tipos extraligy v Košiciach. Zajtra vycestuje slovenský majster na stretnutie SEHA League do bieloruského Brestu, ktoré je na programe v sobotu 8. 12. o 16. hodine. V Košiciach je Prešov jasným favoritom. Nastúpi predsa prvý proti poslednému.

„Samozrejme, v Bielorusku s Meškovom Brest by to mala byť celkom iná záležitosť,“ mienil M. Chmeliar. „Brest je bohatý klub. Stoja za ním ľudia zo spoločnosti Gazprom. Konkrétne syn bývalého skvelého hádzanára Meškova, ktorého meno klub z Brestu nosí. Skupuje hráčov z hádzanársky vyspelých krajín Európy. Je tam veľa peňazí, veľa dobrých hádzanárov. Niet divu, že v Breste prehrala Croatia Záhreb o päť gólov. Pritom tá istá Croatia s vicemajstrom Nemecka z Berlína hrala úplne vyrovnanú partiu v Lige majstrov. To tiež svedčí o sile Meškova. Takže, v Breste nás čaká v sobotu poriadna šichta.“Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.