Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Taliansky brankár Buffon: Niekto by sa mal hanbiť

Sportnet|24. jún 2004 o 00:00

GUIMARAES / PORTO - Futbalová bitka sever proti juhu, ktorá sa v utorok večer na ME 2004 paralelne odohrávala na dvoch portugalských štadiónoch v Guimaraesi a Porte, sa medzi kvapkami dažďa skončila kapituláciou Talianov. Práve výsledok 2:2, ktorý automat


Ani brankár Gianluigi Buffon nemohol uveriť, že hoci jeho mužstvo ani raz neprehralo, na turnaji si už viac nezahrá. FOTO - REUTERSicky zaručoval štvrťfinále Švédom i Dánom bez ohľadu na výsledok súboja Taliansko - Bulharsko, sa stal predmetom veľkej kritiky sklamaných Talianov.

"Nemôžem uveriť, že dva národy, ktoré sú hrdé na svoje morálne hodnoty, urobili také niečo pred zrakom celého futbalového sveta. Tak dlho sa hovorilo o možnej remíze 2:2, až ju tu nakoniec máme. Neuveriteľné," vyhlásil frustrovaný brankár Talianov Gianluigi Buffon. Hviezda Juventusu Turín a v súčasnosti najdrahší strážca futbalovej bránky na svete sa len tak rýchlo neupokojil. "Niekto by sa mal poriadne hanbiť. Aký príklad videli deti, ktoré si pozreli tento zápas," apeluje 26-ročný Buffon.

Ďalšej superhviezde azúrových, obrancovi Alessandrovi Nestovi najviac prekáža fakt, že Taliani sa lúčia napriek tomu, že neprehrali ani jeden zápas. "Je to bolestivé. Získali sme päť bodov, neprehrali sme a ideme domov. A pritom pred nami skončili mužstvá, ktoré sú herne za nami," tvrdí stopér AC Miláno.

Pravému obrancovi Talianov Massimovi Oddovi sa v prvých chvíľach po zápase zosypal celý svet. "Neviem vyjadriť to, čo cítim. Musel by som asi iba nadávať. Futbal vie byť niekedy neskutočne krutý. To, čo postretlo naše mužstvo na niekoľkých posledných veľkých turnajoch, je viac ako len obyčajná smola."

Oddo mal na mysli prehru vo finále ME 2000 s Francúzskom 1:2 po predĺžení, keď Taliani viedli celý zápas a Francúz Wiltord vyrovnával v posledných sekundách nadstaveného času. Potom prišla rovnako nešťastná prehra v predĺžení MS 2002 s domácou Kórejskou republikou 1:2, keď Sol Ki-hjon vyrovnával v 88. min na 1:1 a do tretice rozlúčka s ME 2004 bez toho, aby utrpeli čo len jednu prehru.

Medzi nešťastnými talianskymi hráčmi sa však v utorok večer našli aj takí, ktorí nezhadzovali predčasné vypadnutie iba na údajnú dohodu severských krajín. Útočník Bernardo Corradi prišiel s kritikou do vlastných radov. "Mali sme lepšie zvládnuť zápas s Dánskom. Tá úvodná remíza 0:0 nás v konečnom dôsledku vyšla poriadne draho. Mali sme dosť šancí, ale neskórovali sme," hodnotí spätne Corradi.

Pridáva sa ďalší hrotový hráč, ktorý si na šampionáte takmer nezahral, Marco di Vaio: "Ak by sme vyhrali tento úvodný duel, spadol by z nás tlak a naša hra by určite vyzerala inak." Tréner Giovanni Trapattoni: "Doplatili sme na zaváhanie v prvom zápase s Dánmi. Ten bol mimoriadne dôležitý. Naša psychika utrpela, ale bojovali sme do konca. Nemám hráčom čo vyčítať. Odchádzame so vztýčenými hlavami."

(sita, afp)

Súvisiace články