Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Taliansku cestovinovú kuchyňu si Cathie Melainová pochvaľuje

Sportnet|Publikované 13. dec 2003 o 00:00

Košice - Košickí diváci si mohli vo štvrtok zgustnúť aj na umení vynikajúcej francúzskej reprezentantky Catherine Melainovej (na snímke). Dlhoročná

opora národného tímu svojej krajiny, účastníčka olympijských hier a najlepšia hráčka Európy v roku 2000 v prestížnej ankete známeho talianskeho športového denníka Gazetta dello Sport (opora Delty Andrea Kuklová obsadila v roku 1995 v tejto ankete druhé miesto), to je stručná vizitka tejto krídelníčky, mnohonásobnej majsterky Francúzska v drese CJM Bourges. Momentálne je jednou z opôr talianskych Benátok, čo potvrdila aj v súboji proti Delte.

"Som šťastná, že sme vyhrali. Minulý víkend sme totiž odohrali tri zápasy Talianského pohára za tri dni hrali sme v sobotu, nedeľu i pondelok, takže som sa obávala, že by sme mohli byť unavené. Som preto rada, že sa nám podarilo odohrať dobrý zápas a v predĺžení kontrolovať výsledok. Stretnutie sme začali dobre, dostali sme sa do vedenia, no domáce vyrovnali a rozhodnúť muselo až predĺženie. Deň pred zápasom sme celé popoludnie cestovali, aj preto to bol ťažký zápas, takže ma víťazstvo naozaj veľmi teší. Museli sme urobiť všetko, aby sme uspeli," povedala nám po stretnutí Cathie Melainová.

Na prvý pohľad možno Melainová nepôsobila až takým nenápadným dojmom ako Brazílčanka Alessandra alebo Američanka Hallová, ale pre družstvo bola nesmierne platnou a nenahraditeľnou hráčkou. Svedčí o tom aj skutočnosť, že keď do konca riadneho hracieho času ostávali štyri sekundy a stav bol 77:77, Benátčanky vyhadzovali loptu zboku a chceli ju poslať práve Melainovej, aby ju ona poslala na kôš a rozhodla. Košičanky však dobre vedeli, že taliansky tím bude chcieť hrať cez ňu a dvojenou obranou na túto hráčku tomuto úmyslu zabránili, čím si vybojovali predĺženie. V ňom však už ťahali za kratší koniec.

Napriek spomínanému nabitému programu Benátok v posledných dňoch, strávila Melainová vo štvrtok na ihrisku celých 45 minút vrátane predĺženia, ako jediná zo všetkých aktérok štvrtkového duelu. Potvrdila povesť výborne doskakujúcej hráčky, s Alessandrou boli v tejto štatistike v zápase najlepšie, obe dosiahli 9 doskokov (Benátky položili Deltu na lopatky práve touto činnosťou, celkový pomer doskokov bol 15:34 v nesprospech Košičaniek), Melainová k tomu pridala aj 13 bodov. Za zmienku rozhodne stojí aj jej famózny úspešný trojkový pokus z polovice ihriska v poslednej sekunde tretej štvrtiny. Kto vie, ten vie, i keď je jasné, že pri takýchto ďalekonosných strelách musí aj na rukách tých najlepších hráčok 'sedieť' tiež poriadny kus šťasteny.

Taliansky celok svojho štvrtkového protivníka príliš nepoznal, zoznamoval sa s ním až počas zápasu. "Košice majú veľmi dobrý tím, bolo ťažké proti nemu hrať. Bol to typ zápasu, v ktorom niekedy o víťazovi rozhoduje jedna lopta, ktorá padne, alebo nepadne do koša, najmä ak sa stretnutie dostane až do predĺženia. Sila Košičaniek sa prejavovala, pretože sme narazili sme na iný štýl hry, než na aký sme zvyknuté z talianskej ligy. Najmä v tom zmysle, že v talianskom pohári, ak sa vrátim k nemu, sme hrali s loptou číslo šesť."

Benátky na košickej palubovke potvrdili chýry o kvalitnom európskom družstve. Kam siahajú ich ambície v Európskom pohári FIBA? "Je to prvýkrát, čo sú Benátky v takomto pohári. Pokúsime sa zamieriť čo najvyššie, pokiaľ naše schopnosti na to budú stačiť. Ambície nejaké máme, ale nemôžeme otvorene hovoriť, že sú veľké, pretože potrebujeme trochu času. Uvidíme, čo bude v našich silách dosiahnuť," priblížila nám plány talianského zástupcu Cathie Melainová.

Jej najväčšie úspechy na európskej klubovej scéne sú neodmysliteľne späté so špičkovým francúzskym družstvom CJM Bourges. Teraz sa však vydala na legionársku dráhu a háji farby talinskych Benátok. "Cítim sa v Taliansku dobre, cestoviny sú dobré," so smiechom pochválila typickú taliansku kuchyňu. "Je to pre mňa dobrá skúsenosť, z hry mám radosť. Taliansko mi celkom vyhovuje, Benátky sú pekné, navyše, hrávame zápasy na európskej scéne. Chcela by som s týmto celkom niečo dosiahnuť, zatiaľ tam som spokojná," rozlúčila sa touto odpoveďou s nami jedna z najlepších francúzskych basketbalistiek posledných rokov.

Súvisiace články