Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Taliansko nebude nasadené, koše pred žrebom futbalových MS sú známe

(Autor: Ilustračné - SITA/AP)
SITA|20. nov 2013 o 13:29

Okrem Talianov nebudú nasadení ani Francúzi či Angličania. Skupiny vyžrebujú 6. decembra.

BRATISLAVA. Pred žrebom záverečného turnaja futbalových majstrovstiev sveta 2014 v Brazílii nebudú medzi nasadenými tímami figurovať viacerí poprední zástupcovia z Európy.

Medzi nenasadenými budú reprezentácie Francúzska, Talianska či Anglicka. Žreb sa uskutoční 6. decembra v Costa do Sauípe v brazílskom štáte Bahia a najlepšiu pozíciu bude mať domáci výber usporiadateľskej krajiny, obhajca titulu Španielsko, ďalej Nemecko, Argentína, Kolumbia, Belgicko, Švajčiarsko a takmer určite aj Uruguaj.

Rozdelenie do košov zatiaľ nie je oficiálne, FIFA ho potvrdí po úplnom skončení kvalifikácie.

Aktuálne zostáva odohrať záverečný kvalifikačný zápas Uruguaja s Jordánskom. Juhoamerický favorit má však z minulotýždňového prvého duelu náskok 5:0 a v súčte so stredajšou odvetou sa nepredpokladá úspech ázijskej reprezentácie.

Rozhodujúcim kritériom pre nasadenie je takisto ako pred štyrmi rokmi pred svetovým šampionátom 2010 v Juhoafrickej republike októbrové vydanie rebríčka FIFA. V prvom koši bude sedem renkingovo najlepších tímov sveta a usporiadajúca Brazília.

Novembrový rebríček sa neberie do úvahy, pretože by zvýhodňoval mužstvá účinkujúce v baráži. Kľúč pre rozdelenie do zostávajúcich košov FIFA ešte oficiálne nepotvrdila, rovnako ako pred minulými MS by sa však mal zohľadniť regionálny faktor.

V druhom koši by podľa neho mali byť tímy z Ázie, Severnej a Strednej Ameriky, v treťom africké a nenasadené juhoamerické výbery a vo štvrtom nenasadené tímy z Európy.

Keďže zo "starého kontinentu" bude až deväť nenasadených tímov, rebríčkovo najvyššie postavené Holandsko by malo byť v treťom koši, kde figuruje len sedem krajín.

V jednej skupine na MS 2014 nesmú byť dvaja zástupcovia rovnakého kontinentu, len Európa môže mať dvoch zástupcov v tej istej skupine.

Neoficiálne rozdelenie účastníkov futbalových MS 2014 do košov

1. kôš: Brazília, Španielsko, Nemecko, Argentína, Kolumbia, Belgicko, *Uruguaj, Švajčiarsko

2. kôš: Japonsko, Irán, Kórejská republika, Austrália, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras

3. kôš: Pobrežie Slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigéria, Kamerun, Čile, Ekvádor, Holandsko

4. kôš: Taliansko, Anglicko, Portugalsko, Grécko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Rusko, Francúzsko

*Pozn.: Na Uruguaj ešte čaká v stredu odvetný zápas interkontinentálnej baráže s Jordánskom. Uruguaj zvíťazil v prvom zápase na pôde súpera jednoznačne 5:0.

Súvisiace články