Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Talianky k historickému titulu len víťazstvami u súpera

SITA|Publikované 18. sep 2006 o 12:14

CHARLEROI 18. septembra (SITA) - Talianske tenistky si užívajú historické víťazstvo v Pohári federácie. Vo finále 44. ročníka zverenkyne kapitána Corrada Barazzuttiho triumfovali v Belgicku 3:2 najmä ...

CHARLEROI 18. septembra (SITA) - Talianske tenistky si užívajú historické víťazstvo v Pohári federácie. Vo finále 44. ročníka zverenkyne kapitána Corrada Barazzuttiho triumfovali v Belgicku 3:2 najmä vďaka väčšej vyrovnanosti v tíme, ale aj potrebnému kusu šťastia. Ak by domáce hráčky nastúpili v kompletnom zložení aj so svetovou štvorkou Kim Clijstersovou a ak by sa počas finálového víkendu nezranila Justine Heninová-Hardennová, výsledok by bol pravdepodobne iný.

Na Belgičanky sa to vo finále zosypalo z viacerých strán. Najprv sa dlho polemizovalo o účasti Heninovej-Hardennovej pre určité nezrovnalosti z predchádzajúcich súbojov. Napokon belgická jednotka pristala aj preto, že sa zranila Clijstersová. Päťnásobná grandslamová šampiónka a olympijská víťazka z Atén 2004 však na všetko sama nestačila. Vo dvojhre síce vybojovala dva body, ale v záverečnej rozhodujúcej štvorhre jej koleno nevydržalo enormnú záťaž a musela v treťom sete odstúpiť. Celkové víťazstvo tak automaticky pripadlo súperkám z Apeninského polostrova. "Je to dosť zlý pocit vzdať taký dôležitý zápas pred domácim publikom. V kolene ma náhle pichlo a vedela som, že už neodohrám ani jednu loptu. Tento víkend som už pre tím viac odviesť nemohla," komentovala 24-ročná Belgičanka, ktorá na turnajoch štvorhry vôbec nehráva. "Mám radosť z historického úspechu nášho ženského tenisu, ale na druhej strane je mi ľúto Justine. Chcem povedať, že spôsob, akým sme získali vo štvorhre rozhodujúci bod, ma vôbec neteší," priznal taliansky kapitán C. Barazzutti. V 44-ročnej histórii bojov v Pohári federácie to bol iba druhý skreč počas finálového zápasu. O ten prvý sa postarala v roku 1983 Nemka Bettina Bungeová, ktorá nedokončila pre zranenie svoj zápas s Hanou Mandlíkovou a titul sa napokon sťahoval do bývalého Československa.

O taliansky titul sa vo finále zaslúžili všetky štyri hráčky, ktoré boli v Charleroi k dispozícii. Po jednom bode vo dvojhre vybojovali Francesca Schiavoneová a Mara Santangelová, rozhodnutie vo štvorhre potom zabezpečili Schiavoneová s Robertou Vinciovou. Práve Santangelová zohrala z hľadiska psychiky najťažší duel, keď ako náhradníčka za zranenú Flaviu Pennettovú.musela za stavu 1:2 v druhej nedeľňajšej dvojhre zdolať domácu dvojku Kirsten Flipkensovú. Talianska trojka to mala o to ťažšie, že Flipkensová povzbudzovaná 6000 divákmi vyhrala prvý set 7:6 (3) a mala reálnu šancu doviesť Belgicko k druhému triumfu po roku 2001. "Na začiatku zápasu som bola príliš nervózna. Po prehratom prvom sete som sa upokojila a začala hrať svoju hru. Napokon to vyšlo skvele," komentovala 25-ročná Santangelová, pre ktorú to bola v Charleroi singlová premiéra vo Fed Cupe. "Vyhrali sme, lebo sme verili do konca, že máme na to. Toto víťazstvo je kolektívnym triumfom nezlomného tímu a ja som hrdý na to, že som jeho kapitán," dodal C. Barazzutti. Jeho náprotivok z belgickej lavičky Carl Maes džentlmensky poznamenal: "Vyhralo najlepšie družstvo. Štyri takmer vyrovnané hráčky nemal v tomto roku v Pohári federácie okrem Talianska nikto."

Talianky sa k premiérového zisku cennej trofeje dopracovali ojedinelým spôsobom, keď všetky tri zápasy v I. svetovej skupine vyhrali na pôde súpera. Najprv vyradili minuloročné finalistky Francúzky 4:1, potom vyhrali v Španielsku 3:1 a spanilú jazdu zavŕšili triumfom v Charleroi nad Belgickom 3:2. Taliansko je iba 11. krajinou v 44-ročnej histórii Pohára federácie, ktorá sa zapísala na listinu víťazov.


Finále Pohára federácie 2006:


BELGICKO - TALIANSKO 2:3


SOBOTA

Kirsten Flipkensová - Francesca Schiavoneová 1:6, 3:6

Justine Heninová-Hardennová - Flavia Pennettová 6:4, 7:5


NEDEĽA

Justine Heninová-Hardennová - Francesca Schiavoneová 6:4, 7:5

Kirsten Flipkensová - Mara Santangelová 7:6 (3), 3:6, 0:6

Justine Heninová-Hardennová, Kirsten Flipkensová - Francesca Schiavoneová, Roberta Vinciová 6:3, 2:6, 0:2 - skreč Belgicko (Heninová-Hardennová odstúpila pre zranenie kolena)


Posledných 10 víťazných krajín v Pohári federácie:

2006 Taliansko

2005 Rusko

2004 Rusko

2003 Francúzsko

2002 Slovensko

2001 Belgicko

2000 USA

1999 USA

1998 Španielsko

1997 Francúzsko


Historické poradie najúspešnejších krajín v Pohári federácie:

1. USA 17 víťazstiev

2. Austrália 7

3.-4. ČSSR a Španielsko po 5

5.-7. NSR resp. Nemecko, Francúzsko a Rusko po 2

8.-11. Belgicko, JAR, Taliansko a Slovensko 1

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.